Autor Wątek: Płynny FSX!  (Przeczytany 8758 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Płynny FSX!
« dnia: Lipiec 28, 2013, 15:25:59 »
UWAGA, OPISYWANY PRZYPADEK JEST NA BAZIE DEFAULTOWEGO FSX BEZ DODATKÓW.

Macie problem ze stuttersami i idiotycznymi zacięciami w FSX nawet pomimo równych 30 FPS? Jeśli tak to znalazłem na to sposób! Lata kombinowania, konfigurowania, szukania informacji i w końcu się udało! Jako, że jestem posiadaczem karty AMD 6770 to mogę potwierdzić jeden sposób, zaś jeśli chodzi o karty NVIDIA to znalazłem w internecie potwierdzany sposób. Ale najpierw mój sprzęt:

i3 2,93GHz; 4GB RAM DDR3; AMD 6770 1GB DDR5.

Oczywiście przed wszystkim polecam konfigurację pliku FSX.CFG poprzez http://www.venetubo.com/fsx.html (osobiście po tym tweaku dodałem z powrotem dźwięki AI, bo jednak wole jak inne samoloty brzmią normalnie oraz usunąłem [bufferpools] bo czasami były małe artefakty). Zalecam również włączenie anti-aliasingu tylko z poziomu karty.

Sposób działania:

AMD/Radeon

Pobieracie program RadeonPro (coś jak NVIDIA Inspector, ale dla Radeona) najlepiej stąd: http://www.radeonpro.info/ . Niedawno wydana wersja posiada ciekawe nowości takie jak DVC (Dynamic V-sync - coś jak Adaptive V-sync dla NVIDII) oraz DFC (Dynamic Framerate Control). Ta druga funkcja nie jest zwykłym external fps limiterem jaki znamy. Normalne external limitery powodują, że gra staje sie troszkę niestabilna (animacja lekko przeskakuje, śmigła totalnie wariują). DFC jest technologią, która nie tylko kontroluje ilość FPS, ale także tak ustawia każdą klatkę, aby była w równej odległości od siebie co niweluje stuttersy. Co powinniście zrobić, to ustawić klatki w FSX na unlimited i w programie RadeonPro dać DFC np na 30 oraz v-sync na always on. Na wszelki wypadek wpisałem także refresh rate 60 hz (tyle ma mój monitor). Mi stuttersy zniknęły w 80%. Pozostały jedynie niewielkie, dogrywające scenerie jak za dużo się tego trafi. Mało tego, użycie tegoż 'external' limitera dało mi duży performance boost. Pozwoliłem sobie nawet dać traffic airliners na 100%, GA na 50% (denerwowały mnie Cessny na podejściu), jednak brak pojazdów lotniskowych (bardziej przeszkadzają i potrafią jednak zlagować). Traffic aut oraz pojazdów wodnych na 100% oraz uwaga... chmury na maximum! Jako punkt obserwacyjny i testowy wziąłem sobie lotnisko Tempelhof (jeżeli tam chodzi cacy to na większości lotnisk będzie dobrze). Efekt? 30 FPS, cały czas, bez stuttersów. Całe to działanie nawet pozwoliło mi na ustawienie autogenu i scenerii lotnisk na przedostatni poziom utrzymując 30 FPS.

Jedno zastrzeżenie do powyższego: Jeżeli w tle będzie uruchomiony program (przeglądarka itp) to stuttersy mogą wrócić, ale i tak jest ich mniej jak przed powyższym działaniem. Jeżeli zaś chodzi o komunikator to zauważyłem różnicę na plus jak wszystko jest schowane na pasku zadań. Kiedy okno rozmowy będzie na pulpicie to mogą wrócić lekkie stuttersy. Ogólne zalecenie - programy w tle wyłączyć.

NVIDIA:

O ile wyczytałem to w przypadku NVIDII stuttersy są wyeliminowane zupełnie poprzez ustawienie w sterownikach 1/2 Adaptive V-sync + limit 30 FPS z poziomu FSX.

Mam nadzieję, że pomogłem. Jeśli tak to miłego latania!

Offline YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
Odp: Płynny FSX!
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 28, 2013, 16:32:54 »
Programik ciekawy, fajnie, że jest jakiś wreszcie limiter dla Radków. Niestety widzę jeden minus - nawet po wyłączeniu w jakiś sposób działa on w tle i nie da się przywrócić ustawień z CCC (pomimo, że w CCC jest jak być powinno).

PS.
Wróć, jest ok - tam są dwie zakładki Global i Profil. Przy Global jest małe "save it", a miałem tam te same ustawienia więc tutaj był problem. Co ciekawe widzę, że wystarczy, żeby program działał sam w tle. Jeśli odpalamy aplikację to sam się przestawia na nowe ustawienia więc nawet nie trzeba nic klikać (jak w CCC) , a po wyjściu z np. FSX wracają ustawienia Global (ja mam wszędzie kontrolowane przez aplikację).
webmaster,   YoYosims - jeśli lubisz symulatory lotnicze

www.yoyosims.pl

Offline Minamir

• 16th VTFS
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 28, 2013, 16:36:14 »
Jest jakiś tego typu limiter dla Radeonów, który działa na XP? Ten niestety nawet się nie zainstaluje.

« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 28, 2013, 16:42:13 »
Programik ciekawy, fajnie, że jest jakiś wreszcie limiter dla Radków. Niestety widzę jeden minus - nawet po wyłączeniu w jakiś sposób działa on w tle i nie da się przywrócić ustawień z CCC (pomimo, że w CCC jest jak być powinno).

Osobiście robię tak, że w CCC ustawiam wszystko na idle (wg aplikacji), a jako 'główne centrum dowodzenia' uruchamiam RadeonaPro i to na nim działam ze wszystkim. CCC w sumie nawet już nie używam, mam go bo musi być, ale nie ma potrzeby w nim grzebania jako tak.

Jest jakiś tego typu limiter dla Radeonów, który działa na XP? Ten niestety nawet się nie zainstaluje.

Z tego co widzę, to chyba w nowszej wersji nie ma już wsparcia dla XP ('Minimum requirements:
- Microsoft Windows Vista SP2').

Offline YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 28, 2013, 16:45:15 »
Dodałem właśnie odp. u siebie wyżej thx.

www.yoyosims.pl

« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 28, 2013, 16:48:12 »
Dodałem właśnie odp. u siebie wyżej thx.

Nie ma sprawy! Z chęcią dowiedziałbym się o efektach u Was. Ciekawi mnie czy u innych także będzie widoczna poprawa. Pozdrawiam!

Offline YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 28, 2013, 17:40:58 »
Ja mam nieco inne ustawienia w FSie niż Ty więc może i trudno finalnie to porównać, 30 fps to dalej widać, że nie jest płynnie (dla mnie, sa tacy o maja 20 i jest ok). Czy jakoś lepiej z FPS? Może, ale ogólnie jestem olbrzymi zwolennikiem ograniczników FPS w FSX. Niestety od kiedy używam Sweet FX, żaden Limiter nie chciał z nim współpracować (używałem wewnętrznego dając na 300), a to jak piszesz - likwiduje stuttering w znacznej części, dlatego też czegoś takiego mi było brak. Dałem 50 i jest ok. Przed Sweet FX używałem Limiterów i byłem z nich b.zadowolony - zatem ta głownie cecha jest dla mnie najważniejsza. Tak wydaje mi się, że wszystko tu działa sprawnie, chociaż już dwa CTD FSX miałem, a bez tego nic się nie działo takiego ostatnio. Zobaczymy w dłuższym praniu czy to wina RadeonPro, czy akurat tak wyszło, tak czy siak programik warty instalacji na pewno.

www.yoyosims.pl

« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 29, 2013, 21:13:41 »
Proponuje zeby osoby ktore dluzej sie juz zajmuja tym programem podzielily sie wiedza i ustawieniami takze sweet fx.

Offline Minamir

• 16th VTFS
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 29, 2013, 21:43:26 »
Znalazłem jakiś inny limiter FPSów- FPS Limiter 0.2. Tworzy on plik .bat spod którego uruchamia się FSXa. Nie testowałem jeszcze dokładnie, ale wydaje się, że przynajmniej mniej-więcej faktycznie limituje klatki.

Spróbowałem też SweetFX, jednak u mnie to właśnie on powodował nieprzerwane mikro przycięcia. Być może to winda konkretnych ustawień, albo (bardziej prawdopodobne) mojego komputera.

Offline YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 29, 2013, 23:09:11 »
Znalazłem jakiś inny limiter FPSów- FPS Limiter 0.2. Tworzy on plik .bat spod którego uruchamia się FSXa.

Już o tym pisałem tutaj: http://il2forum.pl/index.php/topic,9766.msg267501.html#msg267501 . Tylko on nie współgra ze Sweet FX, poza tym bardzo dobry Limiter. Działa z Enb na przykład jak ktoś chce.

Proponuje zeby osoby ktore dluzej sie juz zajmuja tym programem podzielily sie wiedza i ustawieniami takze sweet fx.

O Sweet FX masz tutaj sporo : http://il2forum.pl/index.php/topic,15329.0.html . Wrzucę na końcu moje obecne ustawienia. Co do samego RadeonPro to ja mam bardzo mieszane odczucia. U mnie program pokrzaczał FS'a i w ogóle jednak widzę, że jest jakiś problem ze sterami obecnie. Może akurat trafiło na mnie, nie wiem, ale musiałem zrobić gruntowne czyszczenie sterowników ATI, a i dalej nie jest super, chyba czeka reinstalka Windy (albo akurat to się zgrało z jakimś problem na karcie graficznej). Może akurat tak się trafiło, że coś nie zagrało. Wcześniej jak wszystko działało jednak widziałem poprawę w stałych klatkach.

www.yoyosims.pl

Offline Minamir

• 16th VTFS
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 05, 2013, 17:55:54 »
Spostrzegłem coś ciekawego.

Jeszcze kilka dni temu, czekając na powrót joysticka X52 Pro z serwisu, ustawiałem sobie wszystko w FSXie i testowałem na myszce. Ogólnie wszystko ok. Dzisiaj joy wrócił, odpalam FreeTracka i FSXa. I co? Lagi, stuttering, cały obraz przeskakuje. Pierwsza moja myśl - FreeTrack, w końcu jak dopiero co latałem na myszce to tego nie było. Sprawdziłem, i jednak nie. Po chwili pomyślałem o czym innym - wyświetlacz MFD Saiteka, przy pierwszym  uruchomieniu FSa po instalce sterów do joya, wyświetlił się monit o zezwolenie na uruchomienie dodatku, który wyświetla częstotliwości radia. Wszedłem więc w C:\Documents and Settings\nazwa_usera\Dane aplikacji\Microsoft\FSX (na XP, na nowszych systemach ścieżka pewnie będzie inna). Jest tam plik exe.xml. Otworzyłem go, i wywaliłem linijki odpowiedzialne za SaitekDirectOutput, cały fragment od <LaunchAddon> do </LaunchAddon>. I to było to! Wszystko wróciło do normy. Stosując się też do powyższych rad, czyli odblokowanie klatek w FSX i zablokowanie "z zewnątrz" (w moim przypadku przez FPS Limiter, i tak nie używam ENB ani SweetFX), przy 1920x1080 i przyzwoitych ustawieniach, z ruchem lotniczym po 85% na GA i linii, mam ~30 klatek nad Sydney (na razie tylko tam testowałem). Sprzęt wspominałem już któregoś razu: E5300, HD4870 1GB, 3GB RAMu i XP. Czasem coś chrupnie przy doczytywaniu terenu, ale i tak jest dobrze!

Jak więc widać, problemy w FSXie może powodować to, czego najmniej by można się spodziewać.

Offline YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 29, 2013, 18:54:47 »
Po dłuższych zabawach z tym limiterem powiem, że sprawuje się bardzo fajnie. Ale też zauważyłem dość niesympatyczną przypadłość, otóż pod zewnętrznym limiterem dłużej wyostrzają się tekstury gleby (zwłaszcza np. to widać na fototeksturach). Jak damy limiter w FSX to teksturki są ostre po horyzont (zależy jaki mamy LOD Radius) ale FPS lecą na mordę i od bandy do bandy.

Podobna sprawa np. w tym poście: http://oldfokkers.myfunforum.org/viewtopic.php?t=1295&amp;start=0 .

Dziś natrafiłem na pewien trick dotyczący nVidia, ale wrzuciłem go do Radeon Pro.
Nie ustawiłem tutaj żadnej blokady na klatki, a jedynie wpisałem moje odświeżanie ekranu - czyli 60 (pozycja Display refresh rate).
Zgodnie z radą dot. nVidia dałem pod FSX połowę tego czyli blokadę na 30 klatek (normalnie to dla mnie masakra, bo wiadomo, że "goły" FSX zrobiłby z tego zapewne 10-20). Oprócz tego dodałem wpis w cfg.
FIBER_FRAME_TIME_FRACTION=0.1 (pomysł jest stąd: http://forum.avsim.net/topic/369500-adaptive-vsync-30fps-new-levels-of-smoothness-in-fs9x/ ).

Nagle okazało, że te 30 kl/s jest stałe (dokładnie 29.5) prawie niezależnie od niczego i zniknął prawie całkowicie stutternig tuż na ziemią, a tekstury są od razu ostre, albo ładują się szybciej niż w porównaniu z zewnętrznym limiterem o jakieś co najmniej 50%. Na razie pół godziny testów, więc dość mało, ale może to być lekiem na całe "zło" FSX'a ;). Oby.

Oczywiście, w FSX musi być dodany parametr do wymuszenia VSync (jak ktoś nie wie to musi dodać sobie pod Graphics - ForceFullScreenVSync=1).
------------
Inne moje ustawienia, które także coś w tym mogły pomóc:

WideViewAspect=True
TEXTURE_BANDWIDTH_MULT=120
SWAP_WAIT_TIMEOUT=2
AffinityMask=14
RejectThreshold=524288 (karta 3Gb).
------------------------
Ps. owszem, płynność jest super, nawet na cięższych sceneriach stałe 29,5kl. dodatkowo polecam to: http://www.simforums.com/forums/fsx-tweaks-demystified_topic37948.html bo wykryłem jednak u siebie wolniejsze doczytywanie się tekstur (FTX England). Wg. wyliczeń matematycznych pozmieniałem (idealnie rozwiązanie dla mnie pod wzgl. tekstur to FIBER_FRAME_TIME_FRACTION=0.99, a nie 0,1 ale spadają klatki):

MAX_TEXTURE_DATA=798
TEXTURE_BANDWIDTH_MULT=78
TEXTURE_MAX_LOAD=1024
UPPER_FRAMERATE_LIMIT=30

Dodam, że też można korzystać jedynie z samego CCC, w RadeonPro jednak nie ma konieczności tych ustawień, ważne by była synchronizacja pionowa, chociaż symulacja Adaptive VSync z nVidia powinna wyglądać tak (przykład z VSync=60MHz):

+ włączony Triple buffering (u mnie jednak w menu wtedy nie pojawia się miniaturka samolotu), a ograniczenie fps w FSX jak i w RadeonPro równocześnie powoduje u mnie lekki stutter. Lepiej działa z tą modyfikacją jedynie z użyciem CCC (wygładzanie 8x16).

Tu jeszcze parę porad: http://buffaloairwaysvirtual.com/forum/showthread.php?947-Ultimate-Terrain-X-Setup-Instructions-FSX-Tweaking , które pomogą w większej płynności.
Można także dodać te linijki:

[TERRAIN]
TERRAIN_MAX_AUTOGEN_TREES_PER_CELL=1376
TERRAIN_MAX_AUTOGEN_BUILDINGS_PER_CELL=907

Ale wtedy dajemy suwak Autogen na maksa w prawo.
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2013, 17:42:09 wysłana przez YoYo »

www.yoyosims.pl

Offline rafgath

• *
  • Lok'tar Ogar
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 01, 2013, 14:54:41 »
To I ja wrzuce cos od siebie na temat FSX tylko ze dla posiadaczy ze kart Nvidia. Oczywiscie nie mowie ze moja konfiguracja jest najlepsza bo jak wiemy FSX (szczegolnie z roznymi dodatkami) jest bardzo chimeryczny I dziala roznie w zaleznosci od posiadanego sprzetu. Jako ze w wieskszosci latam nad bardzo wymagajacymi obszarami (ORBX) I w bardzo wymagajacych samolotach (PMDG) wiec moj aktualny konfig jest stworzony z mysla o uzyskaniu maksymalnej ilosci FPS. No wiec po kolei:

Ustawienia FSX:

Ustawienia Nvidia inspector:

nastepnie na stronie http://www.venetubo.com/fsx.html  ustawiam zgodnie ze specyfika mojego sprzetu 8 / YES / 4.Ghz or more / GTX 480 or better / V-sync nie zaznaczam / Conservative

Na samym koncu dodaje recznie ponizsze wpisy do fsx.cfg

[TERRAIN]
LOD_RADIUS=5.500000
TERRAIN_MAX_AUTOGEN_TREES_PER_CELL=2000
TERRAIN_MAX_AUTOGEN_BUILDINGS_PER_CELL=1700

[MAIN]
DISABLEPRELOAD=1
FIBER_FRAME_TIME_FRACTION=0.2

I to w zasadzie wszystko. Warto jeszcze dodac ze uzywam textur chmurek i wody od REX-a ale jako silnik pogodwy FS Global Real Weather (static weather) ktory naprawde jest b.szybki i nie powoduje utraty klatek oraz UT2 do generowania ruchu lotniczego z ustwieniami 40% i 20%.

PS. Jesli latam vfr np C172 od A2A zmieniam Autogen Density na Very Dense co dodaje znacznie wiecej obiektow na ziemi.

Przy takim konfigu np na YMML od ORBX-u (z wlaczona wiekszoscia opcji), lecac Airbusem Extended mam okolo 40latek na sekunde i ostre textury.

Mam nadzieje ze komus pomoga moje porady. Specyfikacj mojego sprzetu w podpisie.  Pozdrawiam
System: Intel Core I-7 3770K CPU @ 4.5GHz, Asustek P8Z77-V, Corsair PC3-12800 16GB, EVGA GeForce GTX 1080 FTW GAMING ACX 3.0 , Windows 10 PRO 64 bit, Prepar 3D v3

Offline YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 23, 2014, 00:24:03 »
To akurat nie o płynności.

Pojawiły się stery 14.12 dla Radeona. Zainstalowałem oczywiście. Nie wiem jak w innych simach, ale w FSX zauważyłem, że pojawił się taki stuttering co około 30 sek. Jakby na chwilę ekran zamarzał, ale bez spadku FPS. Nie działo się to jednak zawsze.
Wróciłem do sterowników 14.9 i znów wszystko w normie. Coś tak wg. mnie spartolili.

www.yoyosims.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 14, 2017, 20:19:41 »
[TERRAIN]
TERRAIN_MAX_AUTOGEN_TREES_PER_CELL=1376
TERRAIN_MAX_AUTOGEN_BUILDINGS_PER_CELL=907

Yoyo napisz mi dlaczego przy takich wpisach jak podałeś ustawiamy suwak Autogen na maxsa w prawo  ?