Autor Wątek: Wydajność DCS: A-10C na naszych komputerach  (Przeczytany 45082 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zartekB

• 13 WELT
  • *
Odp: Wydajność DCS: A-10C na naszych komputerach
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 13, 2011, 21:32:23 »
Dzięki Mekki, nareszcie mam jakiś kierunek... :)
"Spadochroniarz musi być na tyle mądry żeby zrozumieć zasadę działania spadochronu. I na tyle głupi żeby ją wypróbować..."

« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 14, 2011, 15:03:55 »
Ja mam E6400@2,13GHz, 8800GTS 640MB i 4GB ramu, chodzi wyraźnie gorzej od Black Sharka, czy pierwszego FC. Zagłębię się w niego dopiero jak wymienię procesor.

Wspomniałeś niedawno w którymś z tematów (chyba RoF) że wymieniłeś procka na i5. Czy DCS A-10 dostał znacznego kopa po tym upgradzie?

empeck

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 14, 2011, 15:23:42 »
Tak, z około 15 FPS i mniej na 35+

Ten sam system, ta sama grafika, też 4GB ramu, tylko teraz DDR3, poprzednio DDR2.

Offline YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 14, 2011, 15:37:26 »
Procesor jest bardzo ważny, zresztą jak zawsze to było w przypadku serii LO, nie sądź też, że będzie to stały jakiś wynik te 35+ o którym pisze empeck, zresztą nie wiem czy w powietrzu (ja mam 100 w kabinie vc) czy na ziemi po uruchomieniu w misji Sierra Sunset EN patrząc na bunkry :P (ja mam wtedy 23-24).
webmaster,   YoYosims - jeśli lubisz symulatory lotnicze

www.yoyosims.pl

empeck

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 14, 2011, 15:39:45 »
Te 35 - 45 mam we Free Flight w czasie całego lotu, od startu do lądowania wg flightplanu. Mam starą grafikę (8800GTS 640MB) to ona teraz robi za wąskie gardło.

Offline YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 17, 2011, 19:53:30 »
Propozycja ustawień z kartami ATI (ew. dla osób u których DCS A10 faktycznie skacze b.mocno):

AA and AF to Application controlled (Set Filter to Box) (Do NOT use Morphological filter = tu się nie zgodzę, ale zależy od karty, u mnie morfologiczne to zaledwie - 1fps)
Tesslation both boxes unchecked, set slider to off (far left)
Catalyst A.I: Performance mode
MipMap: High Quality
AA mode: Multi-Sample AA

In GUI:
Everything on High except CIV traffic (especially shadows) (mam CIV low, brak spadku fps)
TSSAA: OFF (mam on, zauważyłem, że on / off nie wpływa na ilość FPS )
HDR: OFF (broń Boziu, ON, no chyba, że mamy grafikę niżej niż radzio 48.)
4x MSAA
Cockpit displays: 512
Clutter/Bushes: 0 ( 60 m.)
Trees: 1500 ( ale ta ilość drzew to lekka przesada, można dać smiało na 5000 (tak mam, a i trawy na 60m.)

Czasem niektórzy podają, że cienie należy mieć na low lub high, że medium są najbardziej fps'o żerne.

www.yoyosims.pl

« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 18, 2011, 20:17:03 »
Hmm...wydajność. Jestem pod tym względem rozczarowany A10C.

Mam powiedzmy że dosyć dobry komputer*, a mimo to ciężko mi jest ustawić tak opcje, żeby jednocześnie nie były to minimalne ustawienia i mieć płynny obraz.
FPS`y testuję w standardowej "szybkiej misji", która nie powinna być najbardziej wymagająca dla komputera**. Wszystko niby jest ok (fps w okolicach 50-80), więc niby nie ma powodów do narzekania, ale przy ruchu głową (TrackIR) mam przycięcia na pół sekundy i podobne. Wygląda to na jakieś doczytywanie czegoś tam (terenu? testowałem jednak zasięg wzroku high i medium i niższa wartość nie pomaga zbytnio).
Denerwuje to mocno. Zaskakuje mnie też wydajność podczas lotu w chmurze i w deszczu. Ok. 25fps...no bez przesady...za szarą planszę przed kokpitem z latającymi kreskami?
Coś tu jest nie tak, albo mam jakieś problemy ze sterownikami***, albo A10C jest napisany tragicznie pod względem wydajności.

*i7 920@3.7GHz, 12GB ram, system i DCS na szybkim dysku SSD, nV GTX275 z podkręconymi zegarami
**Aż się boję, jak może wyglądać naprawdę "gęsta" w cele i obiekty misja....z braku czasu na razie nie robiłem takich testów
** do TrackIR używam najnowszych sterowników z "serii" 4. Z nieznanych mi powodów, wersja 5 nie rozpoznaje mojego Tracka (4Pro). Grafika: 266.58.

Oprócz powyższego, hipotetycznie mogę winić "małą" ilość pamięci na karcie graficznej (768MB, co w teorii może przeszkadzać przy rozdzielczości 1920x1200), ale chyba problem nie jest związany z tą wartością.

EDIT:
Pamięć na grafice to 896MB, nie 768MB, co jeszcze bardziej zmniejsza prawdopodobieństwo powyższej tezy.

Offline YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 18, 2011, 22:20:02 »
Dziwne, w sumie mamy podobne procki, a u mnie nie ma tego stutteringu, o którym piszesz. Jest na forum ED temat o tym, że u niektórych to występuje. Sprawdź którąś z opcji podanych w temacie tutaj: http://forums.eagle.ru/showthread.php?t=68060 . Osobiście mam ustawienia na mieszanka high/medium i nie mam takich objawów.
Chmury za to zawsze były ciężkim przypadkiem dla serii LO. Overcoast'a jeszcze sobie nie ustawiałem, a i w misjach tego nie miałem jak do tej pory więc tutaj nie wiem po prostu jak u mnie, ale przy Twoim sprzęcie nie powinno to tak działać.

www.yoyosims.pl

Online some1

• Global Moderator
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 18, 2011, 23:02:36 »
Tryb windowed czy fullscreen?
"It's not a Bug! It's an undocumented feature!"

« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 18, 2011, 23:45:09 »
Dziękuję za wskazówki, poczytam ten wątek :)
Na pierwszy rzut oka jest tam wspomnianych kilka wytycznych, które będę w stanie sprawdzić.
Na ile to może być istotne, tego typu stuttering mam i w A10C i w (o wiele, wiele mniejszym stopniu, ale jednak) KA50 i w FC2.0.

Wiem na pewno, że nie dotyczy to (przynajmniej w moim przypadku) SSD, gdyż grę uruchamiałem i z dysku flaszkowego, i z "normalnego", i z dysków spiętych w RAID0 (nie tyle dla testów, co po prostu z konieczności). Jedyna różnica to stopień uciążliwości 'przycinek' (na dyskach talerzowych były naprawdę mocne). Reszta podzespołów chyba również nie najgorzej  spełnia wymagania gry (czy też gier, patrz wyżej). Nie mam kart graficznych w SLI (co podobno często wprowadza tego typu problemy)...
Nic to, będę próbował...

Tryb oczywiście fullscreen.

« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 19, 2011, 01:14:58 »
Przepraszam za post pod postem, ale nie widzę możliwości edycji postów na tym forum :) Pozwolę sobie opisać to, co zrobiłem - może pomogę komuś z podobnymi problemami.

Pokombinowałem z ustawieniami komputera, użyłem programików wspomnianych w w/w linku (które, nawiasem mówiąc, nie pokazały żadnych problemów z DPD latency), wyłączyłem HT, HPET i C1E w BIOSie. Jedyna zmiana, która wydaje się, że pomogła, to wyłączenie C1E - jest teraz zauważalnie płynniej - przynajmniej w misji Instant Action.
Ale...
W przypadku, kiedy lecę nad chmurami (pełne zachmurzenie) fps maksymalne to okolice 30.
W przypadku, kiedy wlecę w chmury, wartość ta spada do 15-22 [!].
Przetestowałem misję z o wiele większą ilością obiektów, Create Fast Mission. Jest ok (fps`y 50-70) dopóki nie zbliżę się do "akcji". Wtedy zaczynają się problemy. Czasami zacinki są tak duże, że rzutuje to na kontrolę lotu - najzwyczajniej na świecie, po zacinkach nagle jestem w innym położeniu, niż byłem.

Zauważyłem też, że jest pewna prawidłowość w obniżaniu wydajności. Dopóki na ekranie nie ma żadnych (jakichkolwiek!) obiektów typu chmury/dym/itp, jest ok. Najmniejszy (w sensie powierzchni na ekranie) obiekt tego typu (nawet gdzieś tam kilka kilometrów przed nami paląca się ciężarówka) oznacza natychmiastowy spadek fps o min. 50%. Wystarczy jeden, jedyny dymek. Prawdopodobnie dotyczy to również nawet i dymów pozostawianych za odpalonymi rakietami, co przy gęstej rozróbie oznacza totalnie losowe spadki i wzniosy fps.

Jeżeli ktoś by miał ochotę zbadać zachowanie gry przy wszelkich dymkach/chmurach (wbudowany licznik fps), byłbym wdzięczny za taką informację :)

Online some1

• Global Moderator
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 19, 2011, 01:19:18 »
Hmm, a jak masz ustawione wygładzanie i anizo? W sterownikach czy w grze?
"It's not a Bug! It's an undocumented feature!"

Offline Lukas

• *
  • MiG Killer
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 19, 2011, 02:13:23 »
Wygląda to trochę na znany bug z effects.dll. Przed zmianą kompa eksplozje w polu widzenia powodowały slideshow a czasem i CTD ale wystarczyło że odwróciłem głowę i FPSy wracały. W nowym patchu mają to naprawić.
"Throw a nickel on the grass, save a fighter pilot's ass"

« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 19, 2011, 12:16:25 »
@Some1
W sterownikach mam wszystko (oprócz ilości renderowanych klatek do przodu) pozostawione na domyślnych ustawieniach.
W grze - próbowałem wartości od zera do prawie maksymalnych. Nie zmieniało to zachowania gry (tzn. nie zmieniało tego, o czym piszemy - oczywiście "ogólna" wydajność na maksymalnych ustawieniach AA jest nieco niższa niż przy minimalnych).
@Lukas
To jest jakaś wskazówka, dzięki za nadzieję na poprawę :)

Poczytałem trochę wpisy z linka wyżej podanego przez YoYo. Znalazłem przy końcu wpis o bardzo podobnych do części moich problemów (tzn. wielkie rwanie przy obracaniu głowy na boki). Wygląda na to, że jest więcej osób w podobnej sytuacji. Mam nadzieję, że ktoś się tym zajmie - jak widać po wpisach, bywa tak, że gra nie jest grywalna na naprawdę dobrych komputerach z macierzami z dysków SSD, dużą ilością ramu - w sytuacjach, kiedy twórcom naprawdę ciężko by było znaleźć wytłumaczenie w zbyt niskiej wydajności jakiegoś podzespołu.
Powiedzmy, że daruję sobie narzekanie, wyzwiska itp. niepotrzebny spam pod adresem twórców, ale jestem rozczarowany ghrrrr...mam nadzieję że wspomniany przez Lukasa patch pojawi się możliwie szybko.

Offline YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 19, 2011, 12:23:40 »
Końcówka marca, be sure.

www.yoyosims.pl