Autor Wątek: Weimarska Grupa Bojowa  (Przeczytany 8690 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sundowner

  • *
  • Chasing the sunset
Odp: Weimarska Grupa Bojowa
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 17, 2012, 09:01:28 »
EMP, ja cię błagam, zobacz najpierw jak to faktycznie wygląda - jak wygląda plan programu Kormoran (żadnego prawdziwego hi-tech), jak wygląda stan OHP (okręty mające najwyższy stan gotowości bojowej w naszej marynarce, nie wspominając o tym, że jedyne, które maja jakieś relatywnie-skuteczne środki samoobrony przed atakiem z powietrza), oraz jak się dzisiaj podchodzi na zachodzie do problemu min morskich (pełen przekrój, a nie wymysły niemieckiej Marine, którą po prostu stać na specjalizację).


Suncom Raptor #SF64030539
Thrustmaster HOTAS Cougar #16348

Offline EMP

  • *
Odp: Weimarska Grupa Bojowa
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 17, 2012, 10:11:17 »
To że OHP jako jedyne mają jakieś możliwości OPL w naszej MW to tylko świadczy o tragicznym poziomie tejże OPL. Przypomnę że OHP trafiły do nas jako ZOP, my sami w tym czy ubiegłym uznaliśmy za niecelowy ich remont , który miał być finansowany za pieniądze z USA. W dodatku z tego co pamiętam to okręty mają jedną jednostkę ognia a na więcej nas nie stać.
Co do trendów światowych co do niszczycieli min to przypomnę że MW ma przede wszystkim działać na rzecz Polski a Polska jest nad Bałtykiem więc możliwe że dla USA pomysł żeby zamiast niszczycieli min załatwić sprawę kontenerami wstawianymi na fregaty jest dobry ale czy dla naszej MW? Planujemy jakieś działania ofensywne w których będziemy się przebijać przez pola minowe? Raczej nie. Natomiast całkiem możliwe że ktoś skrycie (samoloty?) zaminuje nam szlaki morskie na Bałtyku lub okolice naszych baz. No i co wtedy? Koncepcja nosiciela i kontenera zakłada że ponieważ nosiciel ma duże pola fizyczne i nie jest bardziej odporny na wybuchy podwodne musi działać z daleka, a to znaczy że trzeba wiedzieć mniej więcej gdzie są miny. To się nie zdarza przy skrytym minowaniu. Co dalej? Operacje rozminowywania są długotrwałe i czasochłonne czyli taki okręt z kontenerem nie będzie mógł wykonywać innych zadań. Co więcej będzie wystawiony na ataki lotnictwa wroga więc musi mieć parasol OPL , no ale teoretycznie to powinna zapewnić reszta floty (gdy jesteśmy na wyjeździe) lub środki z naszej bazy gdy rozminowujemy jej podejście.
Tak więc jak chcemy zdobywać Petersburg czy Murmańsk flotą 10 fregat i lotniskowców to kontener będzie miał sens tylko że my mamy dwie fregaty na których eksploatację nas nie stać, trzecią budujemy i możliwe że budować będziemy jeszcze 20 lat, mamy w Bałtyku setki powojennych min i środków chemicznych, a w razie konfliktu zbrojnego to pierwsze co zrobi nasz potencjalny przeciwnik to zaminowanie naszych baz. W dodatku nasze okręty przeciwminowe są bardzo stare i zdaje się będziemy je wszystkie wycofywać ze służby.

Offline Sundowner

  • *
  • Chasing the sunset
Odp: Weimarska Grupa Bojowa
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 17, 2012, 15:36:09 »
To że OHP jako jedyne mają jakieś możliwości OPL w naszej MW to tylko świadczy o tragicznym poziomie tejże OPL.
A widziałeś co się w tym temacie planuje dla nowych jednostek ? Jeszcze gorzej, tylko strefa bezpośrednia, nawet ESSM brak w planach.

Przypomnę że OHP trafiły do nas jako ZOP, my sami w tym czy ubiegłym uznaliśmy za niecelowy ich remont , który miał być finansowany za pieniądze z USA.
To ja przypomnę, że trafiły i miały przejść remont w czasach kiedy planowano wybudowanie 5 uniwersalnych korwet typu Gawron. Dobrze wiemy co się z Gawronem stało, OHP pozostały jak były.

W dodatku z tego co pamiętam to okręty mają jedną jednostkę ognia a na więcej nas nie stać.
Cena nie jest problemem, problem to po prostu brak sprzętu, który nasze OHP obsłużą bez modyfikacji (odpowiedni wariant SM-1, który jeszcze nadawałby się do użytku) - to raz. Dwa, to brak woli u wydających decyzję. Zamiast po prostu zmodernizować te fregaty, to bujano się myśląc, że Gawrony wejdą do służby w odpowiedniej sile, a potem, że brzegowy dywizjon rakieto załatwi sprawę. Swoja drogą nadal dzisiaj się ludzie "gibają" z podejmowaniem tej decyzji i na fali jest koncepcja zautomatyzowania Marynarki Wojennej - zastąpienia okrętów zdalnie sterowanymi robotami. Pogratulować fantazji... ale takich fantastyków naród wybrał.


Co do trendów światowych co do niszczycieli min to przypomnę że MW ma przede wszystkim działać na rzecz Polski a Polska jest nad Bałtykiem...
W dobie globalizacji, na prawdę chcesz się zamykać na Bałtyku ? Marynarka jest idealnym narzędziem do prowadzenia siłowej polityki na skalę globalną, z natury jest siłą ekspedycyjną i różnica między wysłaniem gdzieś pojedynczego, lub pary relatywnie sporych okrętów, a wysłaniem batalionu zajęcy przynosi taki sam efekt, ale wygląda zupełnie inaczej finansowo i medialnie. To, że MW nie potrafi tego aspektu wykorzystać to już jednak wina Gdyni.


Suncom Raptor #SF64030539
Thrustmaster HOTAS Cougar #16348

Offline EMP

  • *
Odp: Weimarska Grupa Bojowa
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 17, 2012, 16:39:22 »
To może tak od końca - nie chciałbym się zamykać, mamy w końcu obowiązki wynikające z obecności w NATO i nie powinniśmy ich ignorować (bo jak wszyscy zaczną to robić to co nam z NATO? ) ale nie stać nas na wiele. Zresztą skoro mamy dwa duże okręty które jako jedyne mogą spełniać te misje to marnotrawstwem było by używanie ich jako okrętów do walki minowej. Dlatego powinniśmy mieć małe niszczyciele min do pilnowania naszych baz i szlaków na Bałtyku. Nie stać nas na duże okręty, nie stać nas na ich utrzymanie, więc kupmy mniejsze które do czegoś nam się przydadzą.
Z tym remontem OHP to mi chodziło o ten z tego lub ubiegłego roku z funduszu USA. I najpierw było że nie bo nie możemy na 3 lata odstawić naszych jedynych dużych okrętów, ale w planach dla MW nowego ministra znów już remont jest bo Gawron ma być wg. nowej koncepcji dużym patrolowcem. Tylko że tym razem to OHP chyba będzie remontowany za pieniądze polskiego podatnika. Tu też są za i przeciw bo jeśli za kasę z funduszu pomocy dla sojuszników to USA decyduje co remontować jeśli za nasze to my ale w planach obecnego remontu jest powołanie jakiegoś zespołu badawczego i to już wróży źle bo ja nie wyobrażam sobie co to ma być za remont z badaniami?

Odp: Weimarska Grupa Bojowa
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 27, 2012, 21:54:01 »
W styczniu 2013 roku półroczny dyżur rozpocznie Weimarska Grupa Bojowa Unii Europejskiej. W jej składzie znalazła się między innymi Grupa Lotnicza, wyposażona w śmigłowce W-3 i Mi-8.

http://lotniczapolska.pl/Mi-8-i-W-3:-Smiglowce-Grupy-Bojowej-UE,27886

Też trochę na temat składu i podstawowych zadań.
A fighter pilot is noted for intelligence, independence, integrity, courage, and patriotism. "Fighter Pilot" is a state of mind, not a job title. Therefore, not all people who fly fighters are fighter pilots, nor do all fighter pilots fly fighters, some of them drive trucks.

Odp: Weimarska Grupa Bojowa
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 13, 2016, 23:51:24 »
Ja tam nie potrafię tak przewidywać. Wiem tylko tyle co przeczytam.
Przeczytałem niedawno, że nasz kochany Pan Premier wygłosił expose i powiedział, że do 2022 roku planujemy wydać na wojsko 100 mld zł.
To są tylko plany. Niech wydadzą połowę, to i tak można dużo za to kupić.

http://forsal.pl/artykuly/654101,expose_tuska_mon_zainwestuje_100_mld_zl_do_2022_roku_w_bezpieczenstwo_polski.html

Hahahaha....  :056: 100 miliardów.... Teraz po latach można się pośmiać.  :056:

Cytuj
Plan Modernizacji Technicznej trafi do kosza? Szacunki nierealne od początku

Jednym z pierwszych ruchów Tomasza Siemoniaka po objęciu urzędu Ministra Obrony Narodowej było opublikowanie założeń Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP do 2022 r. (PMT 2022). Zawierały one nie tylko harmonogram wprowadzania poszczególnych systemów uzbrojenia, ale także informacje o szacowanych kosztach całego przedsięwzięcia. Program był ambitny, na co zwrócono uwagę zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Ujawnienie przez ministra Macierewicza informacji niedoszacowaniu wydatków na realizację zamierzeń Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w kwocie 100 mld zł oznacza w praktyce, że PMT nie będzie mógł być wykonany w założonym zakresie, przy zaplanowanych środkach finansowych, o ile deklaracje szefa MON zostaną ostatecznie potwierdzone. Powstaje więc pytanie - dlaczego autorzy PMT mogli popełnić tak znaczne błędy w szacunkach?

http://www.defence24.pl/347146,plan-modernizacji-technicznej-trafi-do-kosza-szacunki-nierealne-od-poczatku

A fighter pilot is noted for intelligence, independence, integrity, courage, and patriotism. "Fighter Pilot" is a state of mind, not a job title. Therefore, not all people who fly fighters are fighter pilots, nor do all fighter pilots fly fighters, some of them drive trucks.

Odp: Weimarska Grupa Bojowa
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 14, 2016, 18:05:20 »
Taaaa.

Dobrze by było, gdyby wojsko i MON sami wiedzieli czego chcą.

Jak się wierchuszka nie miesza, to nawet udanego "Kormorana" można zbudować.