Autor Wątek: Tensometr jako potencjometr?  (Przeczytany 980 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tensometr jako potencjometr?
« dnia: Luty 04, 2014, 22:38:17 »
Witam
Od kilku lat bawię się modelarstwem lotniczym, gdzie używa się aparatur w klasycznym układzie mającym dwa drągi, oraz garść przełączników i potencjometrów. Jakiś czas temu popełniłem przeróbkę apki polegającą na zamianie drągów na dżojstik z gier komputerowych - dzięki temu mam 3 osie kierunków lotu, a dodatkowo przerobiłem spust (w oryginale będący włącznikiem swicza) na układ z hallotronem, co pozwoliło mi na sterowanie gazem za pomocą palca wskazującego - czyli 4 podstawowe kanały w jednej dłoni. Wygląda to tak:


Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie kolejna wersja przeróbki - tym razem zamiast dość męczącej i pracochłonnej zabawy ze spustem myślę o użyciu tensometru, który miałby podawać na wyjściu to samo co podaje klasyczny potencjometr 5K. Znalazłem kilka rozwiązań amatorskich, ale wszystkie jako wynik podają siłę nacisku (czyli waga DIY), co mnie kompletnie nie urządza..
Od kilku minut już "moje" forum śledzę od dawna - to właśnie tu znalazłem potwierdzenie swojego pomysłu z hallotronami, a teraz - dzięki kilku innym wątkom - wiem że można coś pokombinować z czujnikami nacisku..
Czy może ktoś zna jakiegoś linka do schematu bądź wykonania - jak zmusić jakiegoś tensometra by dostać na wyjściu wartość jak z potka? Lutowania i wgrywania softu się nie boję, ale samodzielne obliczanie elementów bądź pisanie programu na procek jest daaaaaaaleko poza moim zasięgiem :x..

Pozdrawiam