Autor Wątek: Falcon BMS 4.32 - poradnik instalacji dla początkujących  (Przeczytany 4584 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Minamir

 • 16th VTFS
 • *
Witajcie. W tym temacie opiszę instrukcję instalacji Falcona BMS 4.32. Poradnik ten skierowany jest przede wszystkim dla graczy którzy jeszcze nie mieli styczności z Falconem (bądź jeszcze nie sięgnęli po BMSa) w obawie przez zawiłymi instalacjami, patchowaniem itp, które jak się w praktyce okaże nie jest takie trudne. Zaczynajmy:

Uwaga: Falcon BMS wymaga podczas instalacji podania ścieżki do pliku z exe'kiem oryginalnego Falcona 4.0 od Microprose. Ze względu na wiek gry, dostępna jest już wyłącznie z drugiej ręki na portalach typu Ebay. Na forum zabronione jest linkowanie do pirackich materiałów, i takie działania należy zatrzymać dla siebie

Pierwszym krokiem będzie rejestracja na stronie głównej Benchmark Sims dzięki temu uzyskamy dostęp do oficjalnych linków downloadu oraz do forum. Po rejestracji, będąc już zalogowanym, należy wejść TUTAJ w celu pobrania instalatora BMSa. Dostępny jest plik .torrent oraz dwa mirrory z bezpośrednim downloadem pliku. Pobrane zostanie archiwum .zip zawierające folder "Falcon BMS 4.32 Setup". Folder ten wypakuj gdzieś na dysk (nie jest to jeszcze sama gra, a dopiero instalator). Z tegoż folderu odpal Setup.exe i postępuj zgodnie z poleceniami, w odpowiednim momencie podając ścieżkę do pliku f4.exe bądź folderu z już zainstalowanym Falconem 4.0 (BMS jest całkowicie niezależny i nie koliduje z oryginalnym Falconem). Potem podajemy ścieżkę docelową dla właściwej gry i następuje instalacja. W żadnym wypadku nie usuwaj folderu z Setupem gry, będzie potrzebny później!

Kolejnym krokiem jest pobranie patcha w wersji 7 (powyższy instalator jest zaktualizowany tylko do wersji 6). Podobnie jak w przypadku podstawowego instalatora, link znajdują się TUTAJ na oficjalnym forum. Pobranego pliku nie należy od razu instalować "na pałę" bez wiedzy, jak to należy zrobić, gdyż patchowanie BMSa jest dosyć osobliwe. Więc odpalamy plik Falcon_BMS_4.32_Update_7.exe i w ścieżce instalacji wskazujemy folder Setup BMSa, nie folder z grą!. Po wypakowaniu plików, należy ponownie odpalić podstawowy Setup.exe którego użyliśmy do instalacji gry i wybrać opcję Check the Internet for product updates. W kolejnym oknie, w tabelce Downloaded, zaznaczamy Update 7 i klikamy Next aby przejść do aktualizacji gry. Kiedy aktualizacja się zakończy, gra jest już gotowa do uruchomienia.

Odpalając grę z ikony włączy się Launcher. Najważniejsze są tu 3 przyciski: Launch uruchamiający grę, Configuration przenoszący do konfiguracji ustawień gry (warto tu zajrzeć, jeśli okaże się, że np. gra wyciąga zbyt mało klatek, bo znajduje się tu wiele więcej opcji niż w menu gry), oraz Documentation and Manuals, otwierający podfolder gry zawierający instrukcje, dokumentację, opisy kokpitu i tego typu pliki.

Warto także, o ile taki jest dostępny, pobrać gotowy profil do joysticka, oszczędzi to żmudnego ustawiania wszystkich odpowiednich klawiszy co może być szczególnie żmudne jeśli dopiero zaczyna się przygodę z Falconem i nie bardzo się jeszcze wie co do czego służy i co warto przypisać. TUTAJ dział forum BMSa zawierający podfora sprzętowe łącznie z gotowymi profilami stworzonymi przez graczy.

To w sumie tyle, jeśli chodzi o podstawową instalację pozwalającą uruchomić grę. Pozostaje tylko zacząć zgłębiać dokumentację dołączoną do gry, obejrzeć video-tutoriale dostępne na YouTube i zacząć latać. I najważniejsze - tu chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę. Realistyczną, ale wciąż rozrywkę. Powodzenia!


PS. Instrukcje pisałem z w większości z głowy, więc jeśli coś pominąłem, to zwróćcie na to uwagę, mile widziane również inne sugestie mające na celu poprawić opis. Głownie, to nie jestem pewien, czy konieczna jest oddzielna instalacja Update 7, czy może da się ją wrzucić do katalogu Setup i na jeden raz zainstalować całość.

Offline bip3r

 • *
 • 13 WELT
  • www.13welt.pl
Odp: Falcon BMS 4.32 - poradnik instalacji dla początkujących
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 08, 2014, 00:29:15 »
Dobrze napisane. W sumie aż dziwne, że od tej pory taki opis nie powstał :)

Można instalację skrócić o jeden krok, tak jak sugerujesz pod koniec, ale nie "wrzucając" (co można zrozumieć jako przekopiowanie) Update 7 do katalogu Setup, a uruchamiając Falcon_BMS_4.32_Update_7.exe i wskazując jako docelowy rozpakowany katalog Falcon_BMS_4.32_Setup (instalacyjny).
Innymi słowy mówiąc należy "doinstalować" Update 7 do INSTALATORA BMS-a (już zawierającego Update 1-6) i dopiero wówczas uruchomić właściwą instalację BMS-a (plik Setup.exe w katalogu Falcon_BMS_4.32_Setup)

Domyślam się Minamir, że to właśnie miałeś na myśli, ale dla osób, które nie miały do tej pory styczności ze specyficznym patchowaniem BMS-a lepiej chyba wyłożyć to kroczek po kroczku.

Tak jak Minamir sugeruje wyżej, warto tak przygotowany katalog instalacyjny (Falcon_BMS_4.32_Setup + Update 1-7) zostawić sobie na później (można go spakować  i w razie potrzeby na nowo rozpakować do ewentualnej re-instalacji, czy kolejnej aktualizacji).
"Jestem Polak, a Polak to wariat, a wariat to lepszy gość." K.I. Gałczyński


13WELT YouTube Channel

Syringe

 • Gość
Odp: Falcon BMS 4.32 - poradnik instalacji dla początkujących
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 08, 2014, 07:34:05 »
Faktycznie, brakowało tu takiego poradnika. Dobra robota!

_michal

 • Gość
Odp: Falcon BMS 4.32 - poradnik instalacji dla początkujących
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 08, 2014, 09:26:09 »
Dzięki Minamir!

Offline KosiMazaki

 • Administrator
 • *****
  • http://www.kg200.il2forum.pl
Odp: Falcon BMS 4.32 - poradnik instalacji dla początkujących
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 08, 2014, 11:36:03 »
Pozwoliłem sobie przykleić.
I/KG200_Doktor  1972-†2006

"Herr Rittmeister wylądował, klasnął w dłonie mówiąc: Donnerwetter! Osiemdziesiąt jest godną szacunku liczbą"