Autor Wątek: Autopilot (?)  (Przeczytany 3692 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autopilot (?)
« dnia: Sierpień 17, 2014, 22:07:47 »
Mam pytanie, a brzmi ono tak.
W "Rukowodstwie lietnoj eksploatacji Mi-8" przeczytałem, że przed startem należy włączyć autopilota na pulpicie, na środkowym panelu (to tak dla uściślenia, że wiem gdzie to jest), są tam trzy przyciski-lampki (kurs, krien/tangaż, wysota). Po naciśnięciu włączają się dwie skrajne (kurs i wysota), niestety środkowa (krien/tangaż) pomimo animacji naciśnięcia nie włącza się. OCB?

Kolejna sprawa to jaki powinien być skok wirnika przy zmniejszaniu prędkości i zniżaniu do lądowania, tak instrukcyjnie, bo w ITP nie znalazłem tego. Przyznam, że u mnie waha się w okolicach 2...3. Jednak strasznie słabo mi idzie lądowanie, start opanowałem dzięki wskazówkom jaki otrzymałem podczas treningów do defilady, niestety nie dopytałem o parametry lądowania.

Offline Elian

• Trolle
  • *
Odp: Autopilot (?)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 17, 2014, 22:12:22 »
Ląduj 2-3-ema metrami opadania max i tak  go trzymaj  Uwaga aby Ci nie przepadł.

« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 17, 2014, 22:36:51 »
Autopilota zrąbali w ostatnim patchu. Jeden użytkownik forum ED zaproponował taki tymczasowy fix:
http://forums.eagle.ru/showpost.php?p=2146237&postcount=26
Nie sprawdzałem czy to działa, ani czy nie psuje czegoś innego.

A co do skoku wirnika wypowiedział się nasz Orzeł:
Dal tych co już latają, należy pamiętać aby przy lądowaniu poniżej wysokości 100m skok ogólny wirnika nie był niższy niż 3.

« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 18, 2014, 00:24:45 »

Nie sprawdzałem czy to działa, ani czy nie psuje czegoś innego.

Fix działa i chyba nic nie psuje.

Offline YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 18, 2014, 07:50:57 »
Autopilota należy włączyć przy rozruchu na tym centralnym panelu jak piszesz (zaświeci się zielona lampka), nawet jeśli fizycznie go nie używamy. Sam z niego nie korzystam jakoś w locie, ew. tylko ten stabilizator lotu poziomego, który akurat jest pod klawiszem "T" do dłuższych lotów po prostej by łapy nieco odpoczęły.
webmaster,   YoYosims - jeśli lubisz symulatory lotnicze

www.yoyosims.pl

« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 18, 2014, 10:36:47 »
Per analogia, w MiG-29 również przed lotem włączało się w SAU (sistiema awotmaticzesnowo uprawlienija) na zakres "tłumienia". Było to konieczne i de facto autopilot działał "w tle" poprawiając komfort latania. Bez tego zakresu samolot zachowywał się bardzo źle i traktowane było to jako stan awaryjny.
Wracając do Mi-8, zrobiłem tak jak sugerował LMP (wielkie dzięki), a działa to tak, autopilot jest uruchomiony domyślnie, poza kursem i wysokością, w locie bywa, że wyłącza się, jednak nie ma problemu z ponownym włączeniem poprzez naciśnięcie przycisku. Czy pomaga? Odnoszę wrażenie, że tak, chyba lepiej kontroluję śmigłowiec.

Co do postępów w lataniu :)
Na pięć lądowań rozbijam tylko raz, przeważnie waląc belką w glebę. Ląduję +/- 50 metrów od wybranego miejsca, czyli daję radę, oczywiście skok ogólny utrzymuję w granicach 3. Ciężko mi było zgrać nogi z dźwignią skoku, niestety mam inne nawyki. :)
Trenuję zawis, tu mam dużo problemów, nie chce stać w jednym miejscu, cały czas delikatnie tańczy, a jeżeli zatrzyma się, to mam wibracje od worteksów (?). Tak czy inaczej nie jest łatwo.
Sądziłem, że opanuję to szybciej, a widzę, że wymaga to normalnej metodyki szkolenia/przeszkolenia na typ, czyli muszę swoje wylatać.
Na samym początku maszyna wiozła mnie gdzie chciała przy starcie, teraz jest wszystko OK, idzie po linii, podejrzewam, że z dalszą częścią będzie to samo.

Śliczne dzięki za porady.
Wstrieczimsja w wozduchie.
:)

Offline Elian

• Trolle
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 18, 2014, 19:16:06 »
Ląduj 2-3-ema metrami opadania max i tak  go trzymaj  Uwaga aby Ci nie przepadł.

Stary pilot powie krótko!!! Poniżej 100 m jaka wysokość taka prędkość.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2014, 19:38:38 wysłana przez KosiMazaki »

« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 18, 2014, 19:27:19 »
Staram się tak robić, nawet zaczyna mi to wychodzić. :)

Offline Sorbifer

• *
  • OstBlock. Tu i Teraz.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 18, 2014, 19:57:20 »
To aż takie proste? Jaka wysokość - taka prędkość?

OT: Dopiero teraz zauważyłem pierwsze chyba na tym forum użycie OCB. OMG!
Sorbifer.
OstBlock.
Kiepsky.

Offline YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 18, 2014, 20:06:28 »
Autopilota zrąbali w ostatnim patchu.

Hmm, w 1.2.10 jeszcze nie latałem na Mi-8. Faktycznie, zrobiłem teraz "kartę" i autopilota nie da się włączyć, przez co też chyba stabilizatory nie do końca działają jak należy.
Oby to naprawili jak najszybciej.

@Toyo,
nagrałem Ci tracka z lądowania, ja często wykorzystuję tę technikę (wyhamowanie przez skręt), ale równie dobrze można lądować (prościej) w trybie samolotowym. Trzeba tylko do takiego nieco wcześniej się przygotować.
https://www.sendspace.com/file/f5mor1
Jak nic nie dotkniesz to będziesz miał oryginalne widoki. Ps. można włączyć Show Indicators (RCtl+Enter), wtedy zobaczysz operowanie skokami, drążkiem i orczykiem. Ważne, by zawsze w przypadku nadmiernego opadania nie bać się użycia bardziej dź.skoku ogólnego.

www.yoyosims.pl

Offline Orzeł

• APAsq
  • *
  • APAsq#4
    • APAsq
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 18, 2014, 20:14:45 »
Na początek podziękowania dla LMP za "naprawę autopilota", bez niego naprawdę źle się lata.
Co do skoku wirnika można sobie pozwolić przy mniejszej masie śmigłowca przy lądowaniu na zmniejszenie skoku poniżej 3, ponieważ siedemnastka ma mocniejsze silniki niż ósemka.
Jeśli chodzi o autopilota, to pełni on bardziej rolę stabilizatora lotu niż typowego autopilota. Nie można do niego np. wprowadzić trasy lotu tak jak np w Su-22. Toyo jeśli w locie wyłącza Ci się autopilot to spróbuj zauważyć jakie są wtedy obroty wirnika. Jeśli obroty wirnika spadną poniżej 89-88% lub coś koło tego to wychodzą z pracy prądnice SGS-40, które są zamontowane na przekładni głównej WR-14 i wtedy spada napięcie wytwarzane przez nie, co w konsekwencji prowadzi do wyłączenia się autopilota.

« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 19, 2014, 10:24:20 »
Tak właśnie robię, na początek wstępne wartości (skok 3), a później wg potrzeb, jednak w granicach owego 3, chyba, że sytuacja czymś zaskoczy. Ogólnie rzecz biorąc taka wprowadzania nakazanych obrotów i ich korekcja daje lepsze efekty niż "gonitwa" za parametrami (prędkość pozioma, prędkość opadania, wysokość), gdyż wynikiem np. skoku ich wartości zbliżą się do nakazanych, a drobne odstępstwa można łatwo skorygować.
W przypadku śmigłowca potwierdza się to o czym nie raz słyszałem od kolegów, czyli piloci samolotów musieli nabyć nowych nawyków i odruchów, lata siedzenia za sterami samolotu robi swoje i na początek jest dosyć ciężko pracować nogami w zależności od ruchu dźwigni skoku ogólnego. Nie jet to proste, ale robię postępy, wczoraj odpuściłem sobie latanie, na rzecz małego WOSzK-u, oczywiście były tylko elementy sportu :) dzisiaj nadrobię zaległości.
Muszę przyznać, że te symulatory stają się coraz bardziej zaawansowane i opanowanie całości lotu (start, lot, lądowanie, operowanie wyposażeniem wtedy gdy trzeba) wymaga normalnego grafika szkolenia. Nie ma przeproś.

Dzięki YoYek za traka, na pewno się przyda.

OT. "Cza iźć z duchem czasa" - to tak w kontekście OCB :) Można zapisać a annałach Das Forum pierwsze użycie tego czegoś. :)

Offline Sundowner

• *
  • Chasing the sunset
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 19, 2014, 14:50:02 »
Prawdę mówiąc to z tymi nawykami to czy się je ma z samolotów, czy nie ma jakichkolwiek, to nauka latania śmigłowcem jest po prostu wymagająca. Jedyny aspekt lotu, gdzie  nawyki mogą ugryźć poważnie w tyłek to zmiana wysokości w takim UH-1, bo trzeba pamiętać by wznoszenie zaczynać drążkiem, stabilizować zespoloną i kończyć w tej samej kolejności, natomiast zniżanie jest w odwrotnej - najpierw zespolona, potem drążek i wyrównanie lotu ze zniżania w tej samej kolejności ;)

PS. Ptaku w wiertalocie... świat się kończy :D

Suncom Raptor #SF64030539
Thrustmaster HOTAS Cougar #16348

Offline cygan

• APAsq
  • *
  • 11WELT/7WEDS
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 19, 2014, 15:52:29 »
W przypadku śmigłowca potwierdza się to o czym nie raz słyszałem od kolegów, czyli piloci samolotów musieli nabyć nowych nawyków i odruchów, lata siedzenia za sterami samolotu robi swoje i na początek jest dosyć ciężko pracować nogami w zależności od ruchu dźwigni skoku ogólnego.
W naszym przypadku dochodzą trudności w niedoskonałości organów sterowania . Na zwykłym joyu i manetce trudność zagadnienia pilotażu się zwiększa.
W końcu znasz z autopsji, kiedy próbowałeś Lock on-a .
FS 2004/FSX  DCS  BMS  TOH  ARMA3

Offline YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 19, 2014, 21:43:52 »
Jak komuś się nie chce zmieniać samemu, albo nie ma tego Notepada++ (zwykły może coś źle zapisać) to tutaj wrzucam fix do autopilota (1.2.10v):
https://www.sendspace.com/file/a1gkko

Rozpakować do:
DCS World\Mods\aircrafts\Mi-8MTV2\Cockpit\Scripts .

Jedyna kwestia, że działa on non stop. Trzeba czekać by BS naprawił to co się zwaliło.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2014, 07:35:13 wysłana przez YoYo »

www.yoyosims.pl