Autor Wątek: "Wołyń" - nowy film Wojciecha Smarzowskiego  (Przeczytany 2969 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

"Wołyń" - nowy film Wojciecha Smarzowskiego
« dnia: Wrzesień 22, 2014, 17:22:45 »
Nasz mistrz realizmu rozpoczął 19 września pracę nad nowym filmem:

http://film.onet.pl/wiadomosci/wojciech-smarzowski-trzeba-nakrecic-wolyn-by-podobne-tragedie-nie-mialy-juz-miejsca/6hm4w

Ponoć oparty będzie o opowiadania Andrzeja Srokowskiego "Nienawiść". Aż strach pomyśleć co to może być za film... Ciekaw jestem co Wy na to?

Nielot

• Gość
Odp: "Wołyń" - nowy film Wojciecha Smarzowskiego
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 22, 2014, 20:14:12 »
Wierność historycznym faktom powinna być głównym kryterium oceny tego filmu. Zobaczymy.

Offline Leon

• Global Moderator
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 22, 2014, 22:48:55 »
Osobiście czekam na taki film, gdyż Wołyń to nasza historia zapomniana. Niby każdy wie ale... A przecież po tragedii Powstania Warszawskiego to największa jednorazowa i ciągła akcja ludobójcza jakiej poddano Polaków w czasach DWŚ. A tym czasem w księgarniach znajdzie się zaledwie kilka pozycji i to leżakujących, gdy książki o PW sprzedają się całkiem dobrze. W kinie jest podobnie, tylko w tym roku mieliśmy dwie duże produkcje, Powstanie Warszawskie i Miasto 44. Powstanie gościło w kinie i na ekranach jeszcze kilka razy: Kanał, Godzina W, Kamienne niebo, Pierścionek z orłem w koronie, aktualny sezon Czasu Honoru, Baczyński, Kolumbowie, Sierpniowe niebo.. Wołyń, nic.
A tymczasem prominenty polski polityk pod czerowno-czarną flagą robi z siebie debila wykrzykując "Sława Ukraini, gierojam sława"...
Mam nadzieję, ze ten film chwyci niektórych za jaja i wykręci o 270 st. tak aby nigdy nie zapomnieli...
Marcin Widomski

Pealuuga lipp, Surnupealuuga lipp, Tundmuste tipp, Sinu tundmuste tipp, See on ju vabadus hüperboloid, Insener Garini hüperboloid...

« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 23, 2014, 14:10:10 »
Czy największa akcja ludobójcza? A krematoria... ? Dobra, czepiam się... ale ja nie o tym. Chyba NIE DA SIĘ przenieść tego co było na Wołyniu na ekrany kin. No chyba, że stworzymy historyczne kino z gatunku "gore". Coś jak japoński horror "Man Behind The Sun" o niesławnej "Jednostce 731". Z drugiej strony było by to niezłą promocją (przepraszam, nie umiem znaleźć innego słowa, wiem jak to brzmi) ludobójstwa dokonanego na naszych rodakach na Wołyniu. Świat dowiedział by się co nie co o tym, gówniarze szukali by o tym w "guglach", ludziska gadali by przy kawie, studenci historii zrobili by parę wykładów, a parę sławnych gazet napisało by o tym artykuły...

Offline Leon

• Global Moderator
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 23, 2014, 15:15:56 »
@ Student - nieprecyzyjnie się wyraziłem, jednorazowa i ciągła (trwająca określony czas, regularna) za razem, dająca się wyodrębnić, ograniczona do pewnego obszaru akcja ludobójstwa Polaków. Eksterminacja Polaków (nie mylić z obywatelami polskimi) w KL była ciągła ale jednak miała inny charakter niż np. rzeź Warszawy czy Wołynia.  Była, powiedzmy, powszechna. Analogicznie można potraktować całość Holokaustu i np. trwającą 9 miesięcy (od 17 marca 1942 r.) Aktion Reinhardt.
Znając realizm W. Smarzowskiego brutalnych scen w tym filmie nie zabraknie. Z drugiej strony, te wydarzenia takimi były a osoba reżysera gwarantuje, że na samym epatowaniu okrucieństwem nie poprzestanie.
Marcin Widomski

Pealuuga lipp, Surnupealuuga lipp, Tundmuste tipp, Sinu tundmuste tipp, See on ju vabadus hüperboloid, Insener Garini hüperboloid...

« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 23, 2014, 15:41:20 »
Spoko, przepraszam Cię Leon :), naprawdę. Niemniej to co miało miejsce na Wołyniu to zaplanowane ludobójstwo. Można by dorzucić, że inspiratorom zależało na tym, aby Polacy się wynieśli a terror i nakręcanie sadyzmu służyło wystraszeniu... blablablabla. To było ludobójstwo i kropka o czym wszyscy wiemy.
Osobiście nie lubię takich filmów... dlaczego? Po prostu nie mam nerwów do oglądania takich rzeczy. Wierzę w Smarzowskiego, to dobry reżyser. Mistrz w przedstawianiu nas w krzywym zwierciadle.

« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 04, 2016, 12:46:56 »
Ostatni zwiastun:

https://www.youtube.com/watch?v=5WetxiRlkek

Nieźle to wygląda. Premiera 7 października. Będzie gorąco.

« Odpowiedź #7 dnia: Październik 09, 2016, 13:01:16 »
Byłem wczoraj na tym filmie. Robi niesamowite wrażenie (chociaż jeśli mam być szery, bardziej wstrząsnęła mną końcowa scena mordu w filmie "Katyń" Wajdy, po której rozsypałem się jak domek z kart).

Z pewnością nie jest to film łatwy ani przyjemny w odbiorze. Jest bezkompromisowy jeśli chodzi o brutalność, ale tylko taki mógł być, aby osiągnąć zamierzony efekt i oddać ducha tamtych przerażających czasów. Jednocześnie nie miałem wrażenia, że reżyser epatuje brutalnością na siłę. Ale z pewnością nie jest to obraz dla ludzi o słabych nerwach (i żołądkach).

Nie jestem historykiem, ale wydaj mi się, że tło konfliktu jest pokazane uczciwie. Nie odniosłem wrażenia, żeby pokazywał te wydarzenia w sposób spłycony i stronniczy. Tym bardziej irytuje mnie reakcja (części) Ukraińców na ten film.

Na prawdę jestem pełen podziwu dla reżysera za determinację, aby ten obraz w końcu powstał oraz za profesjonalną realizację. Wydaje mi się, że każdy Polak powinien tą produkcję obejrzeć. Nie po to by ziać nienawiścią do Ukraińców, ale by zachować te wydarzenia od zapomnienia.

Wybaczyć można, ale zapomnieć - nigdy.

« Odpowiedź #8 dnia: Październik 10, 2016, 08:15:38 »
Czytając artykuł przytoczony przez Ciebie i komentarze pod nim utwierdzam się w przekonaniu, że film Smarzowskiego bynajmniej nie będzie, jak chciał reżyser, mostem. Wzbudza ogromne kontrowersje.
Nie widziałem jeszcze filmu, ale śledzę postępy w jego produkcji od początku. Smarzowski wierzy w ludzi. Wierzy że gdy emocje opadną  przyjdzie oczyszczająca refleksja, po której łatwiej będzie zbudować nowe stosunki polsko - ukraińskie. Boję się tylko, że wielu środowiskom zależy aby te emocje nigdy nie opadały. Przeciwnie. Zbyt dużo jest ludzi, którym ta nienawiść jest wodą na polityczny młyn, co widać w komentarzach pod każdym artykułem na temat Wołynia.

Niemniej jednak jestem całym sercem za Smarzowskim i jego najnowszym dziełem. Uważam że trzeba było wreszcie powiedzieć prawdę o tych krwawych czasach. Reżyser Wołynia to mądry gość. Wierzę ze powstało dzieło, które przejdzie do historii polskiego kina jako kamień milowy kinematografii historycznej.

« Odpowiedź #9 dnia: Październik 10, 2016, 09:31:24 »
Ja wczoraj widziałem i jestem pod wrażeniem. Bałem się, że niestety zostanie ukazane trochę "zero-jedynkowo" ale widać, że Smarzowski starał sie pokazać genezę konfliktu. Kilka scen mocno mnie poruszyło, a to nie jest łatwe :)

Offline Kusch

• Global Moderator
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 12, 2016, 22:19:15 »
Ludzie wychodzili z kina w ciszy, a Ci którzy wpadli na rewelacyjny pomysł by na ten seans kupić sobie popcorn na koniec wyrzucali pełne opakowania do kosza.
"Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie"

http://img90.imageshack.us/img90/9643/klmd5.jpg

Offline bip3r

• *
  • 13 WELT
    • www.13welt.pl
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 13, 2016, 00:20:40 »
Kusch..
Najlepsze recenzja filmu, jaką kiedykolwiek czytałem... Jedno zdanie, a ciarki przeszły po plecach.
"Jestem Polak, a Polak to wariat, a wariat to lepszy gość." K.I. Gałczyński

13WELT YouTube Channel

« Odpowiedź #12 dnia: Październik 14, 2016, 13:38:57 »
Widziałem. Pomijając już kwestie trudnej tematyki filmu, krwawych scen i tego, że na pewno nie spodoba się on Ukraińcom, napiszę tylko ze to najlepiej zrealizowany polski film wojenny jaki ostatnio widziałem. Scenografia i realizm powalają. Począwszy od ubiorów, tła i ukazania zwyczajów Kresowian, na obrazach wołyńskiego piekła kończąc. Grupy rekonstrukcji historycznych rzetelnie robią co do nich należy, nie mamy wrażenia że to tylko wynajęci statyści, którzy nie bardzo chcą zabrudzić pieczołowicie zrekonstruowane mundury. Smarzowski zabiera nas w sam środek piekła, ale też dba o nas, nie epatuje bezmyślnie przemocą. Większy nacisk kładzie na poczucie narastającego napięcia i rozlewającej się wokół nienawiści. To film który dawno powinien powstać. Majstersztyk.

Offline =OPS=boski qrdl logos

• Global Moderator
    • tanksim.pl
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 11, 2016, 15:52:32 »
Tymczasem w demokratycznej i kochającej wolność Ukrainie.... http://m.onet.pl/rozrywka/film/wiadomosci,08zd4x  :evil:.