Autor Wątek: PZL P11 1,5m wersja elektryczna  (Przeczytany 12616 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

PZL P11 1,5m wersja elektryczna
« dnia: Październik 23, 2015, 08:51:44 »
Witam Szanownych Modelarzy.
Nie wiem czy Koledzy zauważyli, że pojawił się świetnie zaprojektowany i wykonany zestaw do budowy PZL P 11, umożliwiający stworzenie pięknie latającego i dobrze wyważającego się modelu o rozpiętości 1,5m przystosowanego do napędu elektrycznego, Waga do lotu w prototypie wyszła około 2,3 kg, więc jak na tej wielkości model nie akrobata bardzo dobrze. Dodatkowo model się wyważył bez grama balastu, co jak wiadomo w przypadku PZL-ki łatwe nie jest, a co też świadczy o przemyślanej konstrukcji.
Mam nadzieję że Admin mi wybaczy linki, które zamieszczam, ale mam głębokie przekonanie że w przypadku replik polskich modeli trzeba robić wszystko by je upowszechniać.
Tu podaję link do innego forum, na którym Autorzy projektu relacjonowali postęp prac i pochwalili się gotowym egzemplarzem, wraz z filmami:

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/19776-pzl-p-11c-model-wycinany-laserem-wersja-elektryczna-od-strony-10/page-16

A tu link do sklepu, gdzie powyższy model można nabyć w formie wyciętych laserowo zestawów do złożenia:
wersja V1, czyli wycinanka + maska silnika

http://sklep-modelarski.eu/pzl-p11c-laser-cut-kit-ep-v1-p-2379.html

wersja V2, czyli wycinanka, maska silnika i inne elementy węglowe i galanteria

http://sklep-modelarski.eu/pzl-p11c-laser-cut-kit-ep-v2-p-2380.html

Aby mój post nie był odbierany jako tylko reklama, informuję, że ja swój zestaw zamówiłem i jest on już w drodze do mnie. Nie omieszkam pochwalić się wrażeniami i postępami z prac. Nie obiecuję, że zbuduję go natychmiast, ale do wiosny, czyli do kolejnego sezonu latania będzie :)

Odp: PZL P11 1,5m wersja elektryczna
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 23, 2015, 09:11:48 »
Piękna sprawa...
Wódka to śmierć, ale polski lotnik śmierci się nie boi...

« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2015, 20:38:22 »
Model dotarł już kilka dni temu, ale z  braku czasu czekał w pudełku.
Wycinanka pierwsza klasa, wszystkie elementy sklejkowe i balsowe wycinane laserowo, jak na razie dopasowanie części bez zarzutu.
Dziś trochę na sucho poskładałem przednią część kadłuba. Muszę się zdecydować na konkretne serwa do steru kierunku i wysokości (z decyzją co do serw na lotki mogę jeszcze poczekać, zanim dojdę do skrzydeł to jeszcze trochę czasu minie), gdyż w zależności od ich rozmiaru trzeba wyciąć odpowiednie otwory w półce im dedykowanej.
Fotki z postępu  prac będę zamieszczał jak już coś posklejam.

« Odpowiedź #3 dnia: Październik 31, 2015, 21:31:41 »
Powoli, ale do przodu,  podkleiłem wzmocnienie do wręgi silnikowej, wyciąłem otwory w półce na serwa wysokości i kierunku, nawierciłem otwory do przeprowadzenia popychaczy, trochę popracowałem papierem ściernym oczyszczając krawędzie cięcia z osmaleń po laserze i pilnikiem we wszystkich tych elementach, które wchodzą w wycięcia w innych. Jak dotąd składa się jak klocki lego, bardzo przyjemnie. Części wchodzą w siebie nawzajem z nieznacznym oporem, ale bez wpychania na siłę, dając w efekcie mocną konstrukcję. Przy okazji zdecydowałem się na serwa do kierunku i wysokości, akurat znalazłem w domu prawie nówki - hitec 85mg, z metalowymi trybami, przy wadze 22g na 6V siła prawie 3,5kg, więc jak dla modelu nie akrobata o przewidywanej wadze 2,2-2,3 kg to myślę,  że będzie to dobre rozwiązanie.
Jeszcze pozostało mi z prac tzwn. wstępnych nawiercenie i zamocowanie nakrętek kłowych do wręgi silnikowej, gdy to zrobię, zacznę składać i sklejać i dokumentować fotograficznie, na razie poza przyszykowanymi puzelkami niewiele więcej widać.

« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 07, 2015, 15:52:26 »
Powoli, ale idzie.
Oto etap na dziś, kadłub poskładany na sucho, bez kleju.
Składa się bardzo przyjemnie, wycinanka świetna, części wchodzą w siebie z lekkim oporem dając sztywną konstrukcję.
I pierwsza fotka ze składania :)

Offline leszek660

• *
  • " Na mój skromny jedyny sposób " L.G.Buchheim
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 08, 2015, 13:02:17 »

Czy kolega pokusi się o "atrapy"  uzbrojenia ? Tak jakoś bezbronna ta 11-stka :)
IL2 1.2, IŁ1946, LC/FC 1.12, MS 2004 / X, ił2 CoD,
DCS, RoF, BoS, HL - EKG_leszek .

« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 08, 2015, 14:24:27 »
Przecież to dopiero sam szkielet spodniej części kadłuba :)
Założenie jest takie by model wyszedł jak najlżejszy i przede wszystkim dobrze się wyważał bez dodatkowego obciążenia i świetnie latał.
Ale to nie makieta, a tym bardziej model redukcyjny, więc priorytetem są powyższe, a nie wierne odwzorowanie każdej śrubki.
Jednak pewnie pokuszę się o drobną waloryzację, na razie mam pomysł na lekką (mam nadzieję :) ) atrapę silnika, ale to pewnie jakiś końcowy etap prac.

Offline leszek660

• *
  • " Na mój skromny jedyny sposób " L.G.Buchheim
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 08, 2015, 19:05:20 »

Miałem na myśli zdjęcia gotowego modelu  z poprzednich postów,  a nie to twoje z budowy :) A co do uzbrojenia to dwie
 "rurki" w skrzydłach plus dwie wnęki z kolejnymi dwoma "rurkami" warto by rozważyć, wagowo pikuś a wizualnie podnosi
  efekt końcowy, pozdrawiam :)
IL2 1.2, IŁ1946, LC/FC 1.12, MS 2004 / X, ił2 CoD,
DCS, RoF, BoS, HL - EKG_leszek .

« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 08, 2015, 20:44:19 »
Jakieś rurki będą oczywiście. Zrozumiałem, że mam budować atrapy :)
A co do fotek z pierwszego postu z linku, dotyczyły prototypu, którego wykonawcą był jeden z współautorów projektu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2015, 23:13:10 wysłana przez Leon »

« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 11, 2015, 20:36:36 »
Kolejny drobny kroczek. Tym razem wszystko poklejone rzadkim CA, tylko nakrętki kłowe przy użyciu UHU Plusa, dodatkowo podlaminowałem wręgę silnikową od przodu lekką matą szklaną (gramatura25g/m2) przy użyciu Eze Kote.

Offline YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 12, 2015, 00:17:40 »
Będzie niezłe bydlę! Zbiornik odrzucany planujesz zrobić? ;)
webmaster,   YoYosims - jeśli lubisz symulatory lotnicze

www.yoyosims.pl

Offline Sorbifer

• *
  • OstBlock. Tu i Teraz.
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 12, 2015, 09:44:48 »
Chyba odrzucane baterie, jak to wersja elektryczna. :)      Ta konstrukcja teraz przypomina mi niedokończony model RWD-8 mojego świętej pamięci ojca. Czekamy na dalsze raporty z placu budowy!
Sorbifer.
OstBlock.
Kiepsky.

« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 12, 2015, 15:51:13 »
Prawdziwa PZL-ka miała dwa zbiorniki, główny i tzwn. opadowy - mały i rzeczywiście ten główny można było w locie odrzucić, więc przez analogię powinienem pomyśleć o mechanizmie odrzucania baterii, ale jako że będzie jedna, to wolałbym się jej w locie nie pozbywać ;)
A tak w ogóle, to dzięki za zainteresowanie tematem, zastanawiałem się czy jest sens wrzucać tak post pod postem :)

« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 12, 2015, 19:50:18 »
Mały postęp.
Pierwsze dwie podłużnice balsowe, kadłub się powoli wypełnia.

Offline YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 12, 2015, 21:54:44 »
Prawdziwa PZL-ka miała dwa zbiorniki, główny i tzwn. opadowy - mały i rzeczywiście ten główny można było w locie odrzucić, więc przez analogię powinienem pomyśleć o mechanizmie odrzucania baterii, ale jako że będzie jedna, to wolałbym się jej w locie nie pozbywać ;)
A tak w ogóle, to dzięki za zainteresowanie tematem, zastanawiałem się czy jest sens wrzucać tak post pod postem :)

Można, to w sumie jak budowa kokpitu, nie martw się tylko jak będzie seria tylko Twoich postów jak z kałacha (jak minie czas edycji), ale to nie znaczy, że nikt tego nie czyta i tak ....
webmaster,   YoYosims - jeśli lubisz symulatory lotnicze

www.yoyosims.pl