Autor Wątek: Planowany zakup Mi-8  (Przeczytany 976 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Planowany zakup Mi-8
« dnia: Czerwiec 21, 2016, 01:46:56 »
Witam, ostatnio coraz bardziej kusi mnie by odświeżyć wspomnienia z wojska i polatać sobie Mi-8. Mam jednak do Was kilka pytań odnośnie tej maszyny w DCS.
1. Czy śmigłowiec jest dobrze odwzorowany?  Mam na myśli wnętrze oraz awionike.
2. Czy da się przejść do ładowni? (Z ładowni wspomnień mam najwięcej  :-) ).
3. Czy wszystkie przyciski lub większość tak jak w Ka-50 jest klikalna?
4. Czy da się zrobić misje polegającą na desancie?

Pozdrawiam

Odp: Planowany zakup Mi-8
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 21, 2016, 07:13:54 »
1) Po ostatnich apdejtach podobno wszystko w kokpicie już jest klikalne i działa, nawet jeśli nie ma sensu (spalinowa "odmrażara" na przykład, bo gra i tak ogólnie nie symuluje oszronienia szyb przecież). Warto jednak pamiętać, że wersja z DCSa nie odpowiada dokładnie żadnemu wariantowi używanemu u nas, ale to chyba nie problem? Wizualnie OK, tekstury może nie poziom MiG-a 21, ale i też nie poziom Hawka. Zresztą, są mody i do tego (choć jak nie używałem);
2) Nie da się;
3) Patrz - punkt 1);
4) Desantu na linach nie. Takiego na piechotę owszem, choć ta funkcja jest lekko zbugowana i czasami wirtualni wojacy, którzy weszli na pokład, nie chcą z niego wyjść w komplecie (widać im też się podoba jak niegdyś Tobie :D ).

Offline YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 21, 2016, 08:03:16 »
Witam, ostatnio coraz bardziej kusi mnie by odświeżyć wspomnienia z wojska i polatać sobie Mi-8. Mam jednak do Was kilka pytań odnośnie tej maszyny w DCS.
1. Czy śmigłowiec jest dobrze odwzorowany?  Mam na myśli wnętrze oraz awionike.
2. Czy da się przejść do ładowni? (Z ładowni wspomnień mam najwięcej  :-) ).
3. Czy wszystkie przyciski lub większość tak jak w Ka-50 jest klikalna?
4. Czy da się zrobić misje polegającą na desancie?

Pozdrawiam

Dla mnie na pewno warto.
http://yoyosims.pl/dcs-mi-8mtv2-hip
webmaster,   YoYosims - jeśli lubisz symulatory lotnicze

www.yoyosims.pl

« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 21, 2016, 09:11:53 »
Jedyną łyżką dziegciu jest brak dopieszczonego "inglisz" manuala, można tylko zassać jego wstępną wersję z forum ED. No, ale jak na niedokończoną, to i tak jest to niezła lektura.

Swoją drogą, nie mogłeś mieć tych pokus tydzień wcześniej? Akurat wczoraj skończyła się letnia wyprz z dobrymi upustami na wszystkie moduły :D.

« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 21, 2016, 11:26:40 »
No niestety przegapiłem, ale może coś się jeszcze traf. Czyli mówicie że warto?
Coś jeszcze powinienem wiedzieć o tym śmigłowcu?

Offline SamekB

• *
  • ヒューイ最高!o(≧∇≦o)
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 21, 2016, 14:20:40 »
Witaj! Ja najwięcej latam UH-1H, ale ostatnio właśnie miałem "fazę" na Mi-8 i nauczyłem się prawie wszystkich systemów. Tekstury kokpitu domyślnie są okej, ale bardzo polecam mody (mój ulubiony to ten: http://forums.eagle.ru/showthread.php?t=165754 ). Do ładowni nie da się "wejść"; widok wewnątrz przełączany jest między pilotem- dowódcą, pilotem- nawigatorem i inżynierem. Natomiast ładownia jest oczywiście wymodelowana itd, można obejrzeć z zewnątrz. W planach jest też dodanie strzelca (door gunner), także będzie można na pewno i stamtąd sobie podziałać.

Systemy odwzorowane są świetnie, dźwięki pomp, APU itd. dodają świetnego klimatu, no po prostu jest jak dla mnie pięknie pod tym względem. Niestety pod względem grywalności ten śmigłowiec może sprawiać małe problemy wynikające z samej technologii z jakiej korzysta. Tzn w SP działa fajnie, ale już w MP fakt, że R-828 używany w "realu" do namierzania sygnału przy CSAR a radio to korzysta wyłącznie z predefiniowanych kanałów sprawia, że tak na prawdę w MP nawigacja sprowadza się do korzystania z ARK-9 wliczając w to lokalizację sygnału dla podebrania np. zestrzelonego pilota. Fajnie było by mieć możliwość skorzystania właśnie z R-828 w zespoleniu z ARK-UD, ale się nie da bo kanały można ustawić tylko zdaje się 10, więc ludzie od serwerów multi nie używają ich.

Mi-8 to jest świetny śmigłowiec również jeśli chodzi o samą radość z latania, nawet przy słabszym zestawie kontrolerów da się tym latać, szczególnie korzystając z odpowiednich kanałów autopilota tak, jak to się robi w rzeczywistości (np. przy dłuższym locie można sobie odpocząć :) ). Desant jak najbardziej można, poza zjazdem na linach jak koledzy wyżej pisali. Do tego dochodzą również ładunki podwieszane przy których pomaga nam załoga przy pomocy komend głosowych podająca położenie śmigłowca względem ładunku (na ten moment po rosyjsku gadają, ale klimat przedni!). Na pewno dla nas minusem jest brak możliwości usunięcia drzwi od ładowni tak jak to nasi latają.

Na pewno z czystym sumieniem polecam, dla mnie obowiązkowy zakup dla lubiących śmigła :)

EDIT: Aha, no i radar Doplerowski to również duże ułatwienie dla latających bez wszechwidzącej mapy F10!

« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 21, 2016, 15:30:02 »
No to może jeszcze słowo od gracza stricte offline'owego i praktycznie tylko samolotowego.

Cóż można w Mi-8...

Oprócz desantów, można przenosić graty na zaczepie podkadłubowym (+ tylko Mi-8 ma zaprogramowanego gieroja, który po Rusku podaje wskazówki podczas zawisu do podczepienia), można strzelać i bombardować (asortyment broni wydaje mi się ciekawszy niż w Huey'u, którego nie posiadam, ale oglądałem go na tubie) albo powyłączać w edytorze militarne dodatki i latać gołym (prawie) cywilem. Można samemu w locie ustawiać na bieżąco autopilota, albo zlecić to rzeczonemu AI gierojowi, choć jemu to idzie trochę jak po gorzałce. Latanie VFR tym autobusem jest samo w sobie wyzwaniem, choćby ze względu na podatność pakowania się w wir pierścieniowy - choć jeśli nie pałujesz/kozaczysz, a raczej stosujesz się do real-life'owych wzkazówek kolegi Orła z pierwszych stron tego wątku (w zawisie nie siadać szybciej niż 3 m/s i nie zmniejszać skoku ogólnego poniżej 3 stopni), to i wir tobie niestraszny. Dla dreszczyku emocji można latać prawie IFR korzystajac z ciekawostki na skalę DCSową w postaci systemu nawigacji dopplerowskiej.

Zastosowania są zatem wszelakie, a każde z nich to wyzwanie. Dodanych do modułu misji jest wprawdzie "pinć na krzyż", ale dodatkowo jest kampania, w którą nie grałem (jeszcze), ale która zawsze przewija się w forach jako przykład jednej z najfajniejszych kampanii w DCSie.

Ja, jako stricte samolociarz, kupiłem tylko ten jeden DCSowy wiatrak i tylko do latania dla wygłupu i lądowania tam gdzie samolot usiąść nie może (dachy budynków, platformy, szczyty gór etc.), muszę jednak przyznać, że stał się on nieoczekiwanie jednym z moich ulubionych modułów. Nie sposób się w nim nudzić, bez względu na to czy robisz loty kaskadersko-idiotyczne, czy poważne.

Czy lataleś już wiatrakami w DCSie? Jeśli nie, to do pilotowania wskazane:

a) dżoj w sumie jakikolwiek - na pewno do wiatraków warto mieć dobry i przedłużony, ale nawet na nieco za sztywnym, normalnym Warthogu lata mi się akceptowalnie przyjemnie, z krzywymi po 30% i korzystając co chwila z funkcji trymera (od tego ona w końcu jest). Płynność i precyzja wskazana, bo mimo rozmiarów i masy, Mi-8 reaguje na drąga zaskakująco żwawo;

b) przepustnica zbindowana jako dźwignia skoku ogólnego - z im dłuższym zakresem ruchu tym lepiej! Ten śmigłowiec jest wybitnie czuły na zmiany skoku nad ziemią i nawet na dość długiej przepustnicy od Warthoga muszę ruszać nią tyci-tyci, żeby poprawnie kontrolować zawis. Absolutnie nie wyobrażam sobie robienia tego jakimś dżojem z malutką przepustniczką;

c) jednak pedały, których używa się w wiatraku dużo intensywniej niż w samolocie, praktycznie cały czas poza prędkościami okołoprzelotowymi. Jakiekolwiek - ja na przykład używam takich od kierownicy, to już zawsze coś. Czytałem wprawdzie o magikach, którzy latają jakoś na skrętnym dżoju / klawiaturze, ale przypuszczam, że nie jest to satysfakcjonujące doświadczenie.

Ze schematów malowań, domyślnie polskich nie ma. Moderzy jednak zadziałali - YoYo zrobił kapitalny afgański, a inny kolega, którego ksywy nie pamiętam, poczynił całą paczkę z najróżniejszymi schematami wojskowymi i cywilnymi, od PRL-u po współczesne, od salonek LOT-u, po Lotnictwo Wojsk Lądowyh i Marynarkę.

Ach, nie można zdemontować tylnych drzwi, jak to się dziś robi u nas dość często.

« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 21, 2016, 15:43:30 »
Moim zdaniem jeden z fajniejszych modułów, zwłaszcza jak na maszynę "mało bojową". Jest sporo ciekawych systemów do opanowania, latanie jest przyjemne i bardzo się różni od Ka-50, którego jak rozumiem posiadasz. Myślę, że warto mieć choć jeden z dostępnych śmigłowców w układzie klasycznym, więc skoro masz sentyment do tej akurat maszyny, to czemu nie? Zwłaszcza że kampania daje rade, misje są zróżnicowane (chociaż nie za trudne) i dobrze pokazują co można z tym śmigłowcem zrobić.

« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 21, 2016, 18:53:16 »
Czytałem wprawdzie o magikach, którzy latają jakoś na skrętnym dżoju / klawiaturze, ale przypuszczam, że nie jest to satysfakcjonujące doświadczenie.

Na skrętnym w X-55 Rhino lata się  całkiem normalnie.

Oczywiście, że warto kupić. Mój ulubiony śmiglak i moduł w ogóle, zaraz po Ka-50, którego do dziś bardzo cenię.

Offline SamekB

• *
  • ヒューイ最高!o(≧∇≦o)
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 21, 2016, 20:01:40 »
Tak jak pisałem, Mi-8 ma dostępnego autopilota na kanale "z" (obrót), używa się go w prawdziwych lotach od startu do lądowania bez przerwy, na pewno ułatwia to latanie również na słabszym sprzęcie. Ja używam G940 i o ile joystick jest świetny dla śmigieł, to pedały są bardzo słabe. W Mi-8 jednak wcale nie przeszkadza.

« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 22, 2016, 17:03:47 »
Ja także cenię sobie Ka-50 :) Mi-8 był by to mój drugi vertolet, Ka-50 niestety ostatnio strzelił mi focha i ma jakieś problemy z odległością :(.

Offline YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 22, 2016, 17:31:19 »
Nie ma nic piekniejszego w DCS niz lot w dwie maszyny na Mi-8. Takie swojskie klimaty zabieraja dech w piersiach. No ryje w fotel jeszcze 21, a pewnie wryly by jeszcze bardziej Mi-24, ale projekt niestety odlozony na boczny tor.

www.yoyosims.pl

« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 22, 2016, 21:20:45 »
Aa tak przy okazji śmigłowców, wiecie może czy jest planowane dodanie Ka-52? Kilka patchów temu został dodany plik "Ka-52" do plików gry, oraz pojawił się Ka-52 w pliku ze statystkami śmigłowców.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2016, 22:12:50 wysłana przez YoYo »

Offline YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 22, 2016, 22:13:46 »
Aa tak przy okazji śmigłowców, wiecie może czy jest planowane dodanie Ka-52? Kilka patchów temu został dodany plik "Ka-52" do plików gry, oraz pojawił się Ka-52 w pliku ze statystkami śmigłowców.

Nie. Ale zerknij tu: http://il2forum.pl/index.php/topic,17542.0.html .

www.yoyosims.pl

« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 23, 2016, 21:02:05 »
Zaczęła sie promocja na parówie. Minus 30% od wszystkich modułów, więc kolega Altair niech duma mocno nad tym :). Nie używałem wprawdzie kluczy kupionych na parówie do wersji standalone, ale o ile pamiętam wciąż można to robić.