Autor Wątek: Latające skrzydło FPV49 v4 by JankeS  (Przeczytany 1647 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JankeS_PL

• 13 WELT
  • *
Latające skrzydło FPV49 v4 by JankeS
« dnia: Lipiec 10, 2016, 12:14:18 »
Kiedy zobaczyłem, że w dzisiejszych czasach można lecieć modelem mając podgląd z kamery na pokładzie z HUD'em od F-16 - zakochałem się od pierwszego spojrzenia ;) Tak się nakreciłem, że rozpocząłem budowę własnego latającego skrzydła FPV49 w wersji 4 - korzystając z planów budowy zamieszczonych tu:

http://fpv.no/vbulletin/showthread.php/2390-FPV49-Scratch-built-FPV-KFm-Airfoil#2

Moja dwutygodniowa przygoda z budową skrzydła FPV49v4 w fotograficznym skrócie ;)

Wyposażenie:

Silnik FOX C3020/10 + mocowanie antywibracyjne własnej konstrukcji
Śmigło 9x6 składane
ESC HobbyKing 50A
serwa TowerPro MG996R
zasilanie 2 x 3s 2650mAh Nano-Tech
zasilanie FPV 3s 1000mAh
kamerka FPV 600tvl
kamera HD Mobius
odbiornik RC FRSky D8R II-plus
nadajnik TV RC832 5.8GHz - antena od KKacpra koniczynka
UBEC 5V/6V 3A na zasilanie serw i odbiornika RC

Masa startowa z taką konfiguracją 1867g

Wczoraj mimo niesprzyjających w ogóle warunków pogodowych (silny wiatr - na horyzoncie już widać było że idzie deszcz) nie mogąc się już doczekać razem z kolegą podjeliśmy próbę oblotu :)
Udało się utrzymać w tych porwistych warunkach 96 sekund :) Przez chwilę pilotowałem skrzydło LOS po czym założyłem gogle Quanum v2 i już do końca leciałem FPV - niestety straciłem orientację w terenie nie mogąc poznać okolicy z góry nie wiedziałem w którym kierunku zawrócić "do siebie" - kolega który obserwował model również się pogubił. Wiatr zepchnął mnie 400 metrów na południowy wschód i po niebezpiecznym zbliżeniu do bagienka spanikowałem i odbiłem w lewo zaliczając kreta w "bezpiecznym" miejscu. Całe szczęście że zamontowałem buzzerek RC Plane Lost który nadawał sygnał SOS bo nie wiem czy szybko by się znalazł. Muszę nakleić numer komórki na model ;) Przez wiatr usłyszałem SOS dopiero z 50 metrów.

Zdjęcia z dnia oblotu:

I link do filmu z oblotu:

https://www.dropbox.com/s/1g2wf31imoyf1oo/fpv49v4%20oblot%20by%20jankes%202.mp4?dl=0

https://www.youtube.com/watch?v=P4zgW3Bvlao&feature=youtu.be
b.r.
< JankeS >

Offline KosiMazaki

• Administrator
    • http://www.kg200.il2forum.pl
Odp: Latające skrzydło FPV49 v4 by JankeS
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 10, 2016, 12:32:27 »
Podziwiam za determinację. No i kawał skrzydła. Nigdy nie budowałem tak dużych modeli, więc dla mnie to kosmos i jeszcze więcej pracy :).
I/KG200_Doktor  1972-†2006

"Herr Rittmeister wylądował, klasnął w dłonie mówiąc: Donnerwetter! Osiemdziesiąt jest godną szacunku liczbą"

« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 10, 2016, 18:00:20 »
Gratuluję budowy i oblotu. Skrzydełka to bardzo wdzięczny rodzaj pojazdów latających. Miałem swego czasu killera, pięknie latał. Od paru lat budowałem Vegę, a w zasadzie od paru lat nic przy niej nie robiłem z racji zaangażowania w inne projekty i wiecznego braku czasu, ale przez weekend ją wyposażyłem, jeszcze tylko regulator i wyważenie i może w tygodniu oblot.
Mam tylko takie pytanie, uwagę. Na fotkach z budowy w komorze wyposażenia widziałem narysowane położenie baterii i zamontowane rzepy do ich mocowania. Nie bałeś się, że ostateczne wyważenie będzie wymagało przesunięcia baterii niekoniecznie zgodnego z pierwotnym założeniem. Wycinanie komory pod baterię, czy też umieszczanie baterii jest według mnie ostatnią czynnością przed oblotem, właśnie po to by uzyskać prawidłowy środek ciężkości.
Nie myślałeś o wzmocnieniach z użyciem laminatów, a nie kawałka blachy, pewnie troszkę z wagi byś uszczknął.
Odważny jesteś, że nowym modelem od razu poleciałeś FPV. Warto chyba najpierw odbyć lot zwykły, poustawiać wszystko, posprawdzać i dopiero jak wszystko gra FPV. Z mojego doświadczenia, rzadko kiedy w pierwszym locie uzyskuję optymalne ustawienia i pierwsze kilka baterii idzie na dopieszczanie i regulację modelu. Trochę mam mieszane odczucia a`propos FPV, z jednej strony bajka, ale z drugiej spora odpowiedzialność.
W każdym razie jeszcze raz gratuluję budowy i oblotu.

Offline JankeS_PL

• 13 WELT
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 10, 2016, 19:00:04 »
Oczywiście masz rację co do ułożenia baterii ale budując pierwszy raz w życiu takie wnioski były już po fakcie - na szczęści w miarę udało się uzyskać dobry środek ciężkości. Znajomy zrobił mi mocowanie z aluminium 3mm i nie było aż tak ciężkie. Po starcie sterowałem patrząc na model ale po chwili jak mi się zaczął oddalać i już nie widziałem dokładnie gdzie góra gdzie dół zasunąłem gogle i jakoś go kontrolowałem. W tym chaosie nie miałem sekundy żeby pomyśleć niestety o trymowaniu bo walczyłem żeby utrzymał się w tym wietrze. Raz jeszcze kiedy patrzyłem się na model kierując się pod wiatr stał w miejscu względem ziemi więc to na prawdę nie był za dobry dzień na oblot. Gdybym nie stracił orientacji w terenie byłoby inaczej a tak nie wiedząc gdzie lecę i obawiając się o utratę linku RC kiedy zobaczyłem bagno wybrałem wycelowanie w ziemie i nie ryzykowanie już dalej. Teraz czekam na bezwietrzną pogodę żebym w końcu mógł trochę wyczuć model i ustawić sterolotki żeby leciał prosto. To będzie wyzwanie. No i muszę jeszcze zainstalować OSD - odbiornik GPS jest już w skrzydle i czeka ;)
b.r.
< JankeS >

« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 10, 2016, 21:50:34 »
To dobry pomysł, dokładnie poustawiać model i posprawdzać też środek ciężkości, najlepiej przy w miarę bezwietrznej pogodzie, aby nie walczyć, tylko skoncentrować się na obserwacji modelu. Jeżeli masz możliwość zaprogramować aparaturę na różne flight mody, to proponowałbym to zrobić, aby np. na pierwszym FM wychylenia sterolotek były małe, na drugim FM średnie, a na trzecim maksymalne, posprawdzasz jak model zachowuje się, a w razie wariacji masz możliwość szybkiego przełączenia na mniejsze/większe wychylenia w miarę potrzeb. Niektórzy do skrzydełek polecają też różnicowe wychylenia sterolotek, nie mam zdania w tej kwestii, z tego co pamiętam w kilerku chyba nie korzystałem, ale warto sprawdzić, czy da to jakiś efekt.
A jak już wszystko ustawisz w locie wzrokowym, to zdecydowanie dobrze podłączyć OSD, GPS i Autopilota przed kolejnymi lotami FPV. I zawsze dokładnie wszystko sprawdzać przed każdym lotem. Tak jak napisałem loty FPV to już spora odpowiedzialność, zwłaszcza przy modelach ważących po kilka kg.

Offline JankeS_PL

• 13 WELT
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 11, 2016, 09:10:45 »
Zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności więc szukałem jak najbardziej odludnego miejsca żeby zminimalizować ryzyko. W aparaturze ustawiłem sobie dual rate na sterolotkach i na obu ustawieniach spore EXPO, ale przy tej pogodzie nie poczułem nawet jaka tendencje toru lotu ma model. Czekam na lepszą pogodę. Planuje też zmienić link RC i video odpowiednio na naszej rodzimej konstrukcji eleres na 433MHz oraz video FOX 800 na 1,2GHz. W tej chwili mam FRSky 2,4GHz i video na 5,8GHz.
b.r.
< JankeS >

« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 11, 2016, 20:08:19 »
Rozmawiałem dziś z Kolegą, który poza prowadzeniem sklepu modelarskiego zajmuje się profesjonalnie filmowaniem z powietrza i szkoleniami w zakresie FPV. Pomyśl o zrobieniu papierów operatora statku powietrznego, czy jakoś tak to się nazywa. Okres beztroskiej zabawy FPV chyba powoli odchodzi do lamusa, zwłaszcza wobec zdarzających się przypadków latania różnego rodzaju statkami powietrznymi w strefach zakazanych, na podejściach do lotnisk. Może więc na razie przechodzenie na eleresa nie ma sensu i lepiej pozostać przy tak zwanym zasięgu przy nodze, a skoncentrować się na zakupie porządnego OSD, GPS-a i autopilota i zrobić papiery i przede wszystkim latać tam gdzie można.
Ja np. wspomnianą już Vegę szykuję pod GoPro, ale na razie bez toru wizyjnego, po prostu mam zamiar latać w zasięgu wzroku i filmować, może z czasem zainstaluję tor wizyjny, ale tylko jako rodzaj celownika, bym wiedział na co skierowany jest obiektyw, nadal latając "przy nodze".

Offline JankeS_PL

• 13 WELT
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 12, 2016, 09:39:13 »
Zdaję sobie sprawę że niebawem może wejść w życie wymóg posiadania uprawnień prowadzenia takich statków w powietrzu i po części to zrozumiałe. Póki co to mój pierwszy model w życiu i pierwszy raz zdalnie sterowałem sam samolotem na taką skalę - nie licząc helikopterka na IR w domu, ale to liga piórkowa. Spędziłem mnóstwo czasu na czytaniu różnego rodzaju forum modelarskich zanim zacząłem budowę i zakupy osprzętu co jednak dało mi tylko jakąś tam wiedzę teoretyczną - jak wiadomo praktyka weryfikuje wszystko i trzeba być przygotowanym na niespodzianki. Co do odpowiedzialności to już zorientowałem się co do ubezpieczenia OC statku powietrznego zdalnie sterowanego i jak na razie wiem że można kupić takie ubezpieczenie w cenie 160zł/rok. Co do FPV ja tylko i wyłącznie budowałem model w tym celu - bez tej opcji pozostałbym pewnie przy symulatorach na PC i nie bawił się w modelarstwo ;) Eleres to właśnie po to by mieć większą pewność, że nie urwę llinku RC - nie planiuje podróży na 5km, wystarczy mi pewny 1km co wydaje mi się już sporą odległością , a 2 to już jak podróż na koniec świata ;)

Co do OSD to mam wymarzone RVOSD które udało mi się kupić używane u nas w PL i niebawem będę go montował w skrzydełku. Muszę odczekać na w miarę bezwietrzną pogodę by wytrymować w końcu model - wyczytałem że w mojej aparaturze 9xr pro jest funkcja TRIM SW i można przypisać przełącznik który zapisuje stan wychyleń sterów kiedy już model leci prosto i jednym ruchem można zapisać takie trymowanie. Brzmi super - ale nie wiem jak to wyjdzie w praktyce - dalej studiuje przed nastepnym lotem. Co do uprawnień - super sprawa ale dość kosztowna i na razie kiedy dopiero raczkuje to chyba zbyt wysoka poprzeczka - ale na pewno pomyśle o tym w przyszłości.
b.r.
< JankeS >

« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 12, 2016, 10:34:34 »
Co do FPV ja tylko i wyłącznie budowałem model w tym celu - bez tej opcji pozostałbym pewnie przy symulatorach na PC i nie bawił się w modelarstwo
Tak myślę, czy modelarstwo nie jest kolejnym logicznym etapem zabawy w symulatory.

Offline JankeS_PL

• 13 WELT
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 12, 2016, 12:54:47 »
W końcu fajnie polatać nad swoją okolicą w trybie online ;)
b.r.
< JankeS >

Offline Sorbifer

• *
  • OstBlock. Tu i Teraz.
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 12, 2016, 14:24:04 »
A to FPV nie ma większego sensu, gdy kamera jest ruchoma w poziomie i można się rozglądać? I to najlepiej swoją głową a nie jakimś pokrętełkiem czy suwakiem? ;)   To skrzydło ma kamerę na stałe z przodu.     Tak czy siak - czekam na więcej informacji -  i trzymam kciuki. Sam mam w planach (ale na pięćdziesiątkę).

Sorbifer.
OstBlock.
Kiepsky.

Offline JankeS_PL

• 13 WELT
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 12, 2016, 14:32:03 »
Jasne że można zamontować kamerkę z pantiltem i do tego gogle z fukcją ruchu głowy - ale dla mnie na razie jest ok tak jak teraz. Bo nie lubię jak widok HUDa pracuje razem z kamerą. Ale to już jak kto lubi ;)
b.r.
< JankeS >

« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 12, 2016, 16:41:31 »
Tak myślę, czy modelarstwo nie jest kolejnym logicznym etapem zabawy w symulatory.

Pewnie jest :)
Ja od początku zabawy z kompem, jeszcze w czasach C64 lubiłem symki. Swego czasu zmontowałem nowego kompa by móc sprostać wymaganiom Falcona 4.0 i polatać :)
W środowisku modelarzy kiedyś pokutowała opinia, że trzeba zaczynać od modeli górnopłatów ze sterem kierunku i wysokości, a lotki to już jak się nauczy latać. Ja od początku latałem modelem dolnopłata, wyposażonym we wszystkie powierzchnie sterowe i na lotkach latało mi się wyśmienicie, gdyż przecież w dobie pierwszych kompów joye symulowały ruch lotek i wysokości, kierunek doszedł potem wraz z pojawieniem się pedałów lub skrętnego drąga. Dla mnie kombinacja lotki wysokość była naturalna, to kierunku uczyłem się używać wraz z zabawą w akrobację.

Offline Sorbifer

• *
  • OstBlock. Tu i Teraz.
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 12, 2016, 18:13:48 »
Konstrukcja skrzydła ma przynajmniej tą zaletę, że widzi się kamerą nie przez śmigło, to chyba plus skrzydła, i wszystkich kaczek... A jeśli chodzi o latanie to daje to rady? Różni się trochę? Bardzo?
Sorbifer.
OstBlock.
Kiepsky.

Offline JankeS_PL

• 13 WELT
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 12, 2016, 20:35:36 »
Póki co to byłem w powietrzu 96 sekund i do tego w warunkach jakie było widać ;) "Trawa sie kładła do ziemi" Ale jakoś specjalnie ciężko mimo wszystko nie było - bardziej doskwierał strach "gdzie ja jestem? w jakim kierunku lecę..." A dzisiaj patrzę na pogodę i na drzewach nawet liść nie drgnie... Ale czasu brak :/
b.r.
< JankeS >