Autor Wątek: Modyfikacje samolotów zachodnich w WWS  (Przeczytany 1123 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rutkov

• KG200
  • *
  • Versuchskommando
    • KG200
Modyfikacje samolotów zachodnich w WWS
« dnia: Wrzesień 14, 2016, 15:28:49 »

Trafiłem na takie zdjęcie:

Na zdjęciu zbrojmistrze ładują pociski do SzWAk-a, a samolot to Hurrek. Czy to możliwe że sowieci robili takie przeróbki? Jeżeli tak to co powodowało takie postępowanie, brak części, większe zaufanie do swoich wyrobów ;-) ? problemy z dostawami części zamiennych, amunicji, czy jeszcze coś innego?

miłośnik 110-tki    •    I/KG200_Doktor  ♥1972-†2006   •   Czekamy Ciebie czerwona zarazo, byś wybawiła nas od czarnej śmierci. Byś nam, kraj przed tym rozdarłszy na ćwierci, była zbawieniem, witanym z odrazą.    •   Han Pasado!    •    GDY WIEJE WIATR HISTORII, LUDZIOM JAK PIĘKNYM PTAKOM ROSNĄ SKRZYDŁA, NATOMIAST TRZĘSĄ SIĘ PORTKI PĘTAKOM

Odp: Modyfikacje samolotów zachodnich w WWS
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 14, 2016, 16:42:01 »
Z tego co wiem, nawet w Iłku jest P-40 z rosyjskim silnikiem.

P.S. A-20 z Lend-Lease zmieniano wieżyczki strzeleckie.
To tak z przykładów, które znam, ale powodów to już niezbyt. Gdzieś czytałem, ze nawet napisy na tabliczkach znamionowych próbowano zakłamywać na ,,Made in USSR", więc może po prostu chcieli ,,znacjonalizować" te maszyny.

Offline Leon

• Global Moderator
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 14, 2016, 19:01:49 »
Zmieniano uzbrojenie, z km .303 na 12,7 czy/i 20 mm. Sporo nawet fotek się zachowało.

Plany:

Z tego co pamiętam, proceder ten miał miejsce głownie na północy.
Marcin Widomski

Pealuuga lipp, Surnupealuuga lipp, Tundmuste tipp, Sinu tundmuste tipp, See on ju vabadus hüperboloid, Insener Garini hüperboloid...

« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 15, 2016, 00:51:22 »
@Rutkov, to było nawet w omawianych chyba na tym forum "Jastrzębiach Stalina" A. Drabkina. Chodziło zwiększenie niezawodności oraz siłę ognia w przypadku zmiany oryginalnego uzbrojenia na SZWAKi.
P.S. A-20 z Lend-Lease zmieniano wieżyczki strzeleckie.
I montowano je również na dostarczanych Dakotach.
Ponadto część dostarczonych Spitfire zostałą przebudowana na wersję szkolną-dwumiejscową oznaczoną UTI (ucziebno-trenirowocznyj istriebitiel). Modyfikacja polegała na usunięciu działek i radiostacji w celu redukcji masy i pozyskania miejsca na drugą kabinę (przedział radia). Było to spowodowane tym, że rosyjscy piloci nie byli przyzwyczajeni do wąskiego rozstawu podwozia Spita i często mieli z tego powodu kraksy.
"Różnica między mną a wariatem jest taka, że ja wariatem nie jestem."
                                                                                  S. Dali

« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 27, 2016, 14:48:34 »
Tam jest ewidentny błąd w tym rosyjskim opisie - karabiny 12,7 UBK, nie UBT. UBT (Uniwersalnyj Berezina, Turelnyj) to wariant do wieżyczek i ruchomych stanowisk, miał chwyt pistoletowy z "cynglem" - językiem spustowym i ręczną dźwignię przeładowania. Niby jak miałby funkcjonować w skrzydle Hurricane?  Wariant do instalacji w płacie to UBK (U.B., Kryliewyj), z elektromechanicznym mechanizmem spustowym i pneumatycznym przeładowaniem.

(I jeszcze istniał UBS - Sinchronnyj, taki jak UBK tylko jeszcze z przyłączem do synchronizatora, umożliwiającego strzelanie przez krąg śmigła).