Autor Wątek: Ball turret  (Przeczytany 1286 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online rutkov

• KG200
  • *
  • Versuchskommando
    • KG200
Ball turret
« dnia: Luty 26, 2017, 20:29:16 »
Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział jak miła robota to była (a nawet gdyby oglądał "The Mission" z serialu niesamowite historie to też niech popatrzy):

miłośnik 110-tki    •    I/KG200_Doktor  ♥1972-†2006   •   Czekamy Ciebie czerwona zarazo, byś wybawiła nas od czarnej śmierci. Byś nam, kraj przed tym rozdarłszy na ćwierci, była zbawieniem, witanym z odrazą.    •   Han Pasado!    •    GDY WIEJE WIATR HISTORII, LUDZIOM JAK PIĘKNYM PTAKOM ROSNĄ SKRZYDŁA, NATOMIAST TRZĘSĄ SIĘ PORTKI PĘTAKOM

Offline KosiMazaki

• Administrator
    • http://www.kg200.il2forum.pl
Odp: Ball turret
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 26, 2017, 20:54:57 »
Klęczenie w ogonowej też nie należało do przyjemnych.
I/KG200_Doktor  1972-†2006

"Herr Rittmeister wylądował, klasnął w dłonie mówiąc: Donnerwetter! Osiemdziesiąt jest godną szacunku liczbą"

Online rutkov

• KG200
  • *
  • Versuchskommando
    • KG200
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 26, 2017, 21:01:34 »
Jak się tak przypatrzyłem to naszło mnie pytanie, czy ktoś mu uzupełniał ammo? Czy była to ilość pocisków która się kończyła i tyle? Podczas ataku oczywiście wszyscy byli zajęci ale może jednak.
miłośnik 110-tki    •    I/KG200_Doktor  ♥1972-†2006   •   Czekamy Ciebie czerwona zarazo, byś wybawiła nas od czarnej śmierci. Byś nam, kraj przed tym rozdarłszy na ćwierci, była zbawieniem, witanym z odrazą.    •   Han Pasado!    •    GDY WIEJE WIATR HISTORII, LUDZIOM JAK PIĘKNYM PTAKOM ROSNĄ SKRZYDŁA, NATOMIAST TRZĘSĄ SIĘ PORTKI PĘTAKOM

« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2017, 00:10:52 »
Ammo szło z podajnika taśmowego dwoma prowadnicami. Jak tam sie skończyło to raczej po ptokach. Co do pomocy, dobrze to widać w "Memphis Belle". Kto mógł(luźniejsze przebiegi) ten pomagał.

« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2017, 15:55:20 »
Jak się tak przypatrzyłem to naszło mnie pytanie, czy ktoś mu uzupełniał ammo? Czy była to ilość pocisków która się kończyła i tyle? Podczas ataku oczywiście wszyscy byli zajęci ale może jednak.

Na ile się zorientowałem na szybko z sieci, to w dolnej wieżyczce amunicji nie można było uzupełniać w locie. Inna rzecz że chyba i nie bardzo było potrzeba. Zapas wynosił 570 szt. do lewego karabinu i 450 do prawego czyli raczej dużo. Przyjmując "instrukcyjną" szybkostrzelność M2 równą 850/min daje to ok. 32 s ciągłego ognia z obu karabinów i dalsze 8 s z samego lewego. Czy dolny strzelec miał aż tyle celów do ostrzelania, że mógł się z tego wszystkiego wyprztykać do zera? Chyba raczej niezbyt często.

« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 09, 2017, 08:44:08 »
Strzelanie, strzelaniem, ale bardziej mnie zastanawia czy taki operator miał jakąkolwiek możliwość ewakuacji. Mógł samodzielnie przejść do kadłuba?
Cytat: Sir Fred Hoyle
Space isn't remote at all. It's only an hour's drive away, if your car could go straight upwards

« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 09, 2017, 09:17:15 »
Wystarczy obrócić wieżyczkę karabinami skierowanymi w dół i właz znajduje się we wnętrzu kadłuba umożliwiając jej opuszczenie.
Tak wyglądał chyba sposób ewakuacji z B17 na którym widać, jak to się miało odbywać.

Offline KosiMazaki

• Administrator
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 09, 2017, 09:36:41 »
Skoro nie miał nawet dostępu do uzupełnienia amunicji to i możliwości przejścia dom kadłuba w celach ewakuacji raczej nie było :)

Było nawet pokazane w klasyku "Mephise Belle", że strzelec w "kulce" był przeznaczony na straty kiedy kółko nie wysunęło się i wieży nie dało obrócić tak aby go stamtąd wytargać do kadłuba.

"Herr Rittmeister wylądował, klasnął w dłonie mówiąc: Donnerwetter! Osiemdziesiąt jest godną szacunku liczbą"

« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 09, 2017, 10:22:00 »
Kojarzę z dawnych lat jeden odcinek, to chyba były "Opowieści z krypty": podwozie nie wysuwało się i też strzelec nie mógł wyjść, na szczęście narysował sobie koła w szkicowniku i przy lądowaniu pojawiły się takie animowane :D

« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 09, 2017, 11:26:58 »
Nawet krótki poemacik powstał.

The Death of the ball turret gunner.

From my mother's sleep I fell into the State,
And I hunched in its belly till my wet fur froze.
Six miles from earth, loosed from its dream of life,
I woke to black flak and the nightmare fighters.
When I died they washed me out of the turret with a hose.

« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 09, 2017, 11:27:26 »
Kojarzę z dawnych lat jeden odcinek, to chyba były "Opowieści z krypty": podwozie nie wysuwało się i też strzelec nie mógł wyjść, na szczęście narysował sobie koła w szkicowniku i przy lądowaniu pojawiły się takie animowane :D

Było, było. "Twilight zone" bodajże.

Offline KosiMazaki

• Administrator
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 09, 2017, 11:48:29 »

A to może mi się pozajączkowały filmy :D.

« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 09, 2017, 12:08:06 »

Ani jedno, ani drugie. Serial nazywał się Niesamowite historie (Amazing Stories), a tytuł odcinka z B17 to "The Mission".

Akcja z dmuchanym kółkiem jest od 40min.

Pamiętam jak to oglądałem lata temu w TV i nie mogłem uwierzyć że Spielberg podpisał się pod takim gniotem.

Offline KosiMazaki

• Administrator
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 09, 2017, 12:10:25 »
No własnie na tubie znalazłem ale jakiś TV rip :)