Autor Wątek: Grób ppor. Anatola Piotrowskiego  (Przeczytany 33951 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

slawek

• Gość
Grób ppor. Anatola Piotrowskiego
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 29, 2005, 13:59:26 »
Panowie,
jakby co, to ja też chętnie dorzucę się na odnowienie grobu tego żołnierza!
Gratuluję inicjatywy.
Pozdrawiam
 :564:

« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 27, 2005, 00:12:53 »
Dzisiaj a w zasadzie to wczoraj odbyłem kolejną już rozmowę z p.Jackiem Szczepańskim.
Pan Szczepański jest historykiem autorem kilku opracowań z zakresu historii wojskowości oraz kieruje zbiorami historycznymi miasta Legionowa. Mimo młodego wieku jest skarbnicą wiedzy o regionie. Podczas wizyty przekazałem mu moją „cenną” niemiecką mapę sztabową z 1944r. Był nią „zachwycony”, bo w swoich pracach posługiwał się mapami WIG-u z początku lat 30-tych. Mapa, którą przekazałem zawiera uaktualnienia z okresu 1930-39 naniesione przez Niemców i jest bardzo szczegółowa. Moja „ofiarność” zmobilizowała go do pomocy. Zobowiązał się, że poszuka akt Piotrowskiego w Centralnym Archiwum Wojskowym w Rembertowie. Może wreszcie w poszukiwaniach zrobimy krok do przodu.
Następną informacją, jaką otrzymałem jest wiadomość, że w „Pelcie” w Warszawie jest praca J.Pawlaka pt. „Księga Poległych Lotników Polskich 1939-1945”. Może ktoś, kto tam bywa, mógłby sprawdzić czy jest tam jakaś notatka o Piotrowskim.
W internecie znalazłem jeszcze dwie pozycje książkowe, a mianowicie: „Pamięci Lotników Polskich Poległych w Wojnie 1949-1945” – praca zbiorowa oraz „Nad Warszawą. Warszawskie Termopile 1939-1945” też autorstwa J.Pawlaka. Może ktoś dysponuje tymi książkami i może sprawdzić czy jest w nich coś na temat Piotrowskiego. Z góry dziękuje.
Ja tej sprawy nie odpuszczę może potrwa to tylko w czasie.

Pozdrawiam.

Ps. Na Powązkach byłem przed świętami Wielkanocnymi, grób S.Skalskiego bez zmian kwiaty i wieńce z pogrzebu. Natomiast grób Piotrowskiego ..... aż ciężko mówić, rozpuszczający się śnieg, błoto, badyle. Trochę posprzątałem zapaliłem znicz i położyłem małą wiązankę. Jacyś ludzie wychodzący z cmentarza zostawili obok pojemnika ze śmieciami stary wieniec. Świerk był jeszcze zielony, miałem nóż.... poobcinałem z wieńca gałązki świerkowe i ułożyłem na grobie Piotrowskiego.
Może wcale o tym bym nie pisał, ale nasunęła mi się taka refleksja „dziwna ta nasza kochana Ojczyzna, na grobie bohatera, który oddał życie w jej obronie – kwiaty ze śmietnika”.
Dbajmy o naszą tradycje i korzenie by nie uległy zapomnieniu i nie trafiły na śmietnik historii.
Nie da Ci żona nie da sąsiadka,
Nawet nie przyjdzie im to do głowy,
Tego, co da Ci sierżant sztabowy.

http://www.1pl.boo.pl/

« Odpowiedź #32 dnia: Maj 22, 2005, 22:52:37 »
Mam nową informację o Piotrowskim.
Dzisiaj kupiłem książkę pt. „Pamięci lotników polskich poległych w wojnie 1939-45” tom I, praca zbiorowa wydana 2004 roku przez Bellonę.
Znalazłem w niej notę biograficzną Piotrowskiego oto ona:

Ppor. pil. Anatol Witold Piotrowski
Urodzony 15 IV 1913 r. w Wilnie. Absolwent IX promocji SPL w Dęblinie z 12 lokatą.
Mianowany ppor. pil. i skierowany do 143 Esk. Myśliwskiej 4 PL w Toruniu.
Przeniesiony do 152 Esk. Myśliwskiej 5 PL w Lidzie. Studiował na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie, na Wydziale Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Ślendzinskiego.
Był autorem projektu odznaki 151 Esk. Myśliwskiej (przyjętej następnie przez 317 dm w Wielkiej Brytanii). Uczestniczył w wojnie obronnej w składzie 152 Esk. Myśliwskiej lotnictwa armii „Modlin”. 1 września 1939 ” brał udział w ataku na bombowce niemieckie, zestrzelił jeden samolot. Zestrzelony w rejonie Jabłonny koło Warszawy w wyniku walki powietrznej z myśliwcami osłony. Pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Walecznych (R-z NW PSZ na Zachodzie nr 5/41).
Miejsce spoczynku: Cmentarz Wojskowy na Powązkach, grób nr 4, rząd 1, kwatera A10.

Lecz najbardziej ucieszyło mnie zamieszczone tam zdjęcie Piotrowskiego.

Od tej pory to nie jest już człowiek NN („bez twarzy”).

Reasumując wiadomości w tym topiku to poza notą biograficzną zamieszczoną powyżej dysponujemy następującymi danymi:

Za: J. Pawlak, Wrzesień 1939. Polskie eskadry w Wojnie Obronnej, W-wa 1991
Piotrowski Anatol Witold - ppor. pil. (1912 - 1 IX 1939), zestrzelony w walce z niemiecką wyprawą bombową nad miastem Jabłonna k. W-wy. Zaliczono mu 1 samolot.

Zginął 1 września pamiętnego roku 39, broniąc Warszawę przed niemieckimi bombowcami. Jego 152. Eskadra Myśliwska wystartowała do boju ok. godz. 16, zaalarmowana informacją o zbliżającym się zgrupowaniu obcych samolotów lecących na Modlin. Lotnisko w Szpondowie opuściły trzy klucze P.11, jednym z nich dowodził ppor. Anatol Piotrowski. Gdy osiągnęli planowaną wysokość 3000 m i miejsce zgrupowania, do Modlina zbliżał się jeden z członów niemieckiej wyprawy bombowej. Dwa klucze(w tym Piotrowskiego) rzuciły się na bombowce. Modlin osłaniał tylko jeden klucz. Ten po kilkunastu minutach skierował się na grupę pięciu He111.Wystraszyli na tyle Niemców, że ci zrzucili bomby na pobliskie pola i uciekli na płn. Tymczasem dwa pierwsze klucze, dopędziły jedną z formacji bombowców nad Warszawą. Tutaj po dłuższej walce udało się zestrzelić 4 niemieckie samoloty. Ppor. Piotrowski sam zestrzelił jednego Do 17, został jednak trafiony serią, która zapaliła jego P.11.
Pochowano go w miejscu upadku. Dopiero po wojnie, szczątki ppor. Piotrowskiego przeniesiono na Powązki. Spoczywa w sektorze A10.

Inna wersja z http://historie-asow.elk.com.pl/1sept/1sept_.htm

Piloci 152 EM czekali na sygnał startu od rana, jednak dopiero około godz. 16 do jednostki dotarł pierwszy meldunek o nieprzyjacielu: duże zgrupowanie samolotów Luftwaffe zbliżało się do Modlina. Natychmiast, do osłony miasta, wystartowało 9 P.11. W chwili, gdy piloci dostrzegli wroga, klucze por. Mariana Imieli i ppor. Anatola Piotrowskiego zapomniały o podstawowym zadaniu i ruszyły w pogoń. Dogonili niemieckie samoloty pod Warszawą, w rej. Jabłonny i Legionowa. Pierwszy zaatakował ppor. Piotrowski i celną serią ugodził, He 111, który runął do ziemi. Ogień niemieckiego strzelca pokładowego okazał się jednak celny - P.11 zaczęła gwałtownie się zniżać i pilot szykował się do lądowania. Nie zdążył: z chmur wypadły Bf 109 i tuż nad ziemią zapaliły samolot Polaka. Pilot nie uratował się. Inny z lotników 152 EM, ppor. Jan Bury-Burzymski, w pionowym ataku w rej. Buchnika zestrzelił He 111. Eskadra zniszczyła jeszcze wspólnie z pilotami BP 4 samoloty i po godzinie wróciła na lotnisko.

Natomiast te informacje pochodzą ze strony internetowej „Myśliwcy” www.psr.netfriend.org/mysliwcy/

Ppor. Anatol Piotrowski (ur. 1.03.1912, Wilno). Leciał na przechwycenie wyprawy bombowej, w składzie 152 eskadry myśliwskiej, na P11c. Zestrzelony przez niemieckie myśliwce. Pochowany w miejscu upadku, po wojnie ekshumowany na Powązki, grób nr 4, rząd 1, kwatera A-10.

Fragment Listy Bajana
265. Ppor. LachowickiCzechowicz Lech  1-0-0
266. Ppor. Piotrowski Anatol             1-0-0
267. Ppor. Olewinski Kazimierz             1-0-0

Na liście IX promocji Szkoły Podchorążych Lotnictwa z 1936 roku Piotrowski znajduje się na 12 miejscu.

W porównaniu tych tekstów wynikają pewne różnice, pierwsza mniej ważna to, jaki samolot właściwie zestrzelił Piotrowski (He111 czy Do17) a druga moim zdaniem bardzo ważna sprzeczność to daty urodzenia (1.03.1912 lub 15 04 1913).

No i na koniec zostaje nam kwestia tajemniczego napisu na grobie, „PYRUS” oraz daty śmierci, na tabliczce jest 2.09.1939 a wszystkie dane wskazują, że zginął 1.09.1939r.

Na podstawie informacji zdobytych w „terenie”, prawdopodobne miejsce kraksy Piotrowskiego naniosłem na mapki.
Pierwsza to sztabowa mapa niemiecka z 1944r, a druga to mapa terenu obecnie.
Sprawdzając na miejscu, teren ten do dzisiaj to około 2-3km dość równego ugoru i mogło być w 39r dobrym miejscem do przymusowego lądowania.

A na koniec zdjęcia zrobione przed Wielkanocą na Powązkach.

Pozdrawiam i czekam na nowe informacje.

Ps. Książka, o której wspomniałem na wstępie opatrzona jest wielką fotografią (A4) no, kogo?......., ano pana, Prezydenta III RP.
W wypowiedzi obok fotografii same frazesy o pamięci i hołdzie, rzeczywistość jest jednak inna a panowie posłowie, senatorzy, prezedentowie i premierzy dbają tylko o własną kieszeń i wizerunek medialny, aby być znowu wybranym „wybrańcem ludu”.

« Odpowiedź #33 dnia: Maj 23, 2005, 12:23:22 »
Cytat: Scoot
a druga moim zdaniem bardzo ważna sprzeczność to daty urodzenia (1.03.1912 lub 15 04 1913).

To rzeczywiście dosyć dziwne, dwie zupełnie różne daty a biorąc pod uwagę tabliczkę i napis na niej (żył lat 28 ) to mamy jeszcze trzecią  (--.--.1911 r.).

Scoot, czy w tej książce są zamiszeczone informacje o źródłach, z których wzięli dane o Piotrowskim i innych pilotach ? Może to coś by wyjaśniło, albo pozwoliło którąś z dat wyeliminować.

« Odpowiedź #34 dnia: Maj 23, 2005, 13:38:34 »
Cytat: piotrek z.
To rzeczywiście dosyć dziwne, dwie zupełnie różne daty a biorąc pod uwagę tabliczkę i napis na niej (żył lat 28) to mamy jeszcze trzecią  (--.--.1911 r.).

Scoot, czy w tej książce są zamiszczone informacje o żródłach, z których wzięli dane o Piotrowskim i innych pilotach ? Może to coś by wyjaśniło, albo pozwoliło którąś z dat wyeliminować.

Książka „Pamięci lotników polskich poległych w wojnie 1939-1945” wydała Bellona w 2004r w 65 rocznicę września 1939. Zespól redakcyjny to: dr Józef Zieliński, Robert Gretzynger, Wojtek Matusiak, Waldemar Wójcik. Wydawcą dzieła jest Aeroklub RP. Fotografie archiwalne ze zbiorów: CAW w Rembertowie, IPiM im. Gen.Sikorskiego w Londynie, Adama Popiela, Bartłomieja Belcarza, Jakuba Bargiełowskiego, dr Jana Koniarka, Tomasza Kopańskiego, Jerzego B.Cynka, Józefa Zielińskiego, Wojtka Matusiaka.
Niestety bibliografia nie jest wymieniona, ale w słowie „Od Autorów” jest fragment „.. Opracowaniem swoim, opartym wyłącznie na materiałach archiwalnych, nie rościmy sobie prawa do zamknięcia poszukiwań......”
W podziękowaniach za pomoc w powstania opracowania autorzy dziękują: Przemysłowemu Instytutowi Telekomunikacji, Fundacji Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii oraz IPiM im. Gen.Sikorskiego w Londynie.

Pozycja wydaje się być bardzo dobrym i rzetelnym opracowaniem tematu.

Offline KosiMazaki

• Administrator
    • http://www.kg200.il2forum.pl
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 23, 2005, 13:55:05 »
A moze ktos dysponuje ksiazka w ktorej bylo by napisane jakie straty poniesli Niemcy w tych dniach o ktorych Scoot pisal i na tej podstawie mozna by ustalic co faktycznie spadlo i moze nawet by bylo napisane przez kogo? Nie wiem czy to dobry pomysl bo nie wiem czy ktos iest w posiadaniu takich danych ale tak mi sie nasunelo na mysl.

Co do "Pyrusia" to mozliwe ze to jego ksywa z lotnictwa, nic innego mi nie przychodzi do glowy.
Ps. Swietne dochodzenie Scoot :)
I/KG200_Doktor  1972-†2006

"Herr Rittmeister wylądował, klasnął w dłonie mówiąc: Donnerwetter! Osiemdziesiąt jest godną szacunku liczbą"

Offline Labienus

• *
  • Corsaires Fanaticus
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 23, 2005, 14:03:10 »
Witam!

Gratuluję Scoot, że udało Ci się znaleźć informację o tym pilocie. Umawialiśmy się co prawda, że dasz mi informacje dokładniejsze, żebym mógł ewentualnie Jacka Kurtznera zapytać, ale widzę, że sobie doskonale sam poradziłeś.

Serce roście i odzyskuje się wiarę w ludzi jak dowiedzieć się można, iż człowiek przechodząc obok zaniedbanego grobu lotnika tak się przejął losem pamięci po nim, że strawił nad tym kilka miesięcy (pamiętam jak pisaliście o tym na marginesie tematu o pogrzebie Skalskiego), żeby tylko dowiedzieć się kim ów zacz był.

A dzięki temu wszystkiemu całe forum może się dowiedzieć kim był człowiek, który leży w tak zaniedbanym i zapomnianym grobie.

Myślę, że to doskonały hołd dla poświęcenia tego lotnika. I Tobie Scoot należą się najwyższe wyrazy uznania moim zdaniem! S!

Pozdrawiam

« Odpowiedź #37 dnia: Maj 23, 2005, 14:10:02 »
Cytat: KosiMazaki
A moze ktos dysponuje ksiazka w ktorej bylo by napisane jakie straty poniesli Niemcy w tych dniach

Patrz Kosi nie pomyślałem......, a miałem w ręku książkę M.Emmerlinga opisującą działania Luftwaffe we wrześniu 39.
Może ktoś dysponuje tym materiałem i może sprawdzić?

Offline Josiv

• *
  • Zerstörer
    • http://www.kg200.zary.com.pl
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 23, 2005, 15:43:23 »
Tak sie sklada ze troche na ten temat jes w militariach marcowo-kwietniowych:
"Operacje powietrzne luftwaffe 1 wrzesnia 1939, czesc 3: dzialania popoludniowe w strefie 1 floty powietrznej.

(...)Ok. godz 17.00 oslona mysliwska starla sie z samolotami nalezacymi do brygady poscigowej, ktora ostatecznie  wyslala do walki 30 pzl-i. Pierwsza strate odnotowala jednak 152 esk. mysl., ktorej 9 pzl-i juz nieco wczesniej nawiazalo kontakt ogiowy z nadciagajacymi formacjami luftwaffe. Podczas proby podejscia do bombowych heinkli kolo Jablonnej polegl ppor. Piotrowski (na p.11 z numerem bocznym 3) zestrzelony o ggodz 16.55 przez Lt. Gutezeita z 3./Jg21.(...)
"
Przedtem jeszcze byl opis calej wyprawy, ktorej juz mi sie nie chialo opisywac, najlepsze jest to ze mialem ta gazetke na piwku w toli....
_____ | _____             █▀ ██ ▀█▀      ORLIK
 _\__(o)__/_                   ▼             /
      ./ \.                www.eagles.pl ---
Graf -1973-†2006 ..ó?o........ó?o.ó?oó?o...

« Odpowiedź #39 dnia: Maj 23, 2005, 17:33:08 »
Cytat: Labienus
I Tobie Scoot należą się najwyższe wyrazy uznania moim zdaniem! S!

Absolutnie tak, Scoot rzeczywiście zrobił bardzo dużo w tej sprawie. Teraz pozostaje jeszcze przystąpić do prac porządkowych, niestety troszkę opóżnionych przeze mnie :oops:
Cytat: Josiv
ppor. Piotrowski (na p.11 z numerem bocznym 3) zestrzelony o ggodz 16.55 przez Lt. Gutezeita z 3./Jg21.(...)

Dzięki wielkie za tą informację.
Fajnie że temat ruszył po dłuższym przestoju. W ciągu 2 dni tyle informacji... teraz nawet można pokusić się o skina jedenastki Piotrowskiego

[ Dodano: Pon 23 Maj, 2005 17:34 ]
Przedtem jeszcze byl opis calej wyprawy, ktorej juz mi sie nie chialo opisywac, najlepsze jest to ze mialem ta gazetke na piwku w toli....

wszystko przez ten alkohol... :D

« Odpowiedź #40 dnia: Maj 23, 2005, 21:44:18 »
Josiv świetna informacja, dzięki.
Może w śród kolegów mających więcej wiadomości i materiałów na temat Luftwaffe i 3./Jg21 udałoby się coś odszukać coś na temat tej bitwy powietrznej może jakieś wspomnienia.
Może udałoby się sprawdzić, jaki samolot i z jakiej eskadry zestrzelił Piotrowski.

Ps. Panowie nie wypisujcie głupot, bo się rumienię.  :oops:
Josiv, kto podpisał się pod artykułem, z którego cytujesz fragment?.

Offline Josiv

• *
  • Zerstörer
    • http://www.kg200.zary.com.pl
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 24, 2005, 00:54:08 »
Autorem jest Marius Emmerling, zrodel do calego artykulu nie podawal, chyba ze w czesci 1 ale jej nie mam.
_____ | _____             █▀ ██ ▀█▀      ORLIK
 _\__(o)__/_                   ▼             /
      ./ \.                www.eagles.pl ---
Graf -1973-†2006 ..ó?o........ó?o.ó?oó?o...

« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 14, 2005, 22:12:28 »
Witam!

Upłynęło już trochę czasu od ostatniego postu a w zasadzie brak nowych wiadomości.
Ale są pewne nadzieje a mianowicie, przez post na forum Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna” nawiązałem kontakt z redakcja polonijnego tygodnika „Nasz Czas” z Wilna.
Redakcja (p. Ryszard Maciejkianiec) bardzo przychylnie potraktowała moja prośbę o pomoc w sprawie zebrania danych do biografii Piotrowskiego i już w czwartek na łamach tego pisma zostanie opublikowana informacja o Piotrowskim.

Tekst meila z Wilna:
„Dziękuję. We Czwartek ukaże się to na nasszych lamach.  Teksty prosze
przesylac do nas w postaci zalacznika, bowiem na litewskim serwerze
znikaja polskie znaki i staja sie nieczytelne.
Pozdrawiam.R.M. Wilno”

Nawiązałem również kontakt z redaktorem mazowieckiej gazety „To i Owo” p. Robertem Nowińskim, który obiecał opublikować na łamach gazety apel do czytelników w sprawie odnalezienia miejsca kraksy Piotrowskiego oraz relacji i wspomnień z tamtych czasów dotyczących tej historii.

Niestety w Archiwum Sił Powietrznych w Modlinie nie ma dokumentów dotyczących lotnictwa, z 1939r.

Może zastanawiacie się, co ja tak „przyczepiłem” się do tego Piotrowskiego?
Sam nawet zastanawiałem się nad tym.
W pierwszej chwili był to naturalny odruch, aby coś zrobić z tym opuszczonym grobem.
Następnie historia ta w miarę upływu czasu bardzo mię zaintrygowała. Celem dla mnie w tej sprawie jest na dzisiaj oprócz uporządkowania grobu Piotrowskiego, w miarę jak najdokładniejsze sporządzenie biografii Piotrowskiego i opublikowanie jej na stronach poświęconych lotnictwu i lotnikom polskim w II WŚ.
Myślę, że „Rola” nie odmówi publikacji na stronie 9/1939, zapukam też do innych.

Moim zdaniem miejsca takie jak lotnisko polowe w Poniatowie oraz miejsce śmierci A.Piotrowskiego powinny być otoczone opieką i przywrócone do pamięci. Kilkadziesiąt lat wypaczania historii w PRL poczyniło wielkie spustoszenie w naszej świadomości historycznej i powinniśmy takie miejsca obdarzać szczególną troska i opieką.

Pozdrawiam

Może już niedługo będą nowe informacje.

Offline KosiMazaki

• Administrator
    • http://www.kg200.il2forum.pl
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 14, 2005, 22:52:00 »
Nie powiem nic nowego. Dobra robota Scoot! przydalo by sie wiecej takich osob jak Ty. Wzor do nasladowania, a co do otaczania tego typu miejsc jakas ochrona to zgadzam sie w 100% tego typu rzeczy to sa zywe slady historii.
I/KG200_Doktor  1972-†2006

"Herr Rittmeister wylądował, klasnął w dłonie mówiąc: Donnerwetter! Osiemdziesiąt jest godną szacunku liczbą"

« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 16, 2005, 22:18:37 »
Na stronie internetowej ( http://www.nasz-czas.lt  ) tygodnika „Nasz Czas” jest już apel w sprawie Piotrowskiego. Jest to w rubryce * Od i do redakcji- Poszukują.
W tekście redaktor usunął nazwę forum (może źle się kojarzyła), ale link pozostał.
Ps. Do „Kosiego” - może należałoby trochę posprzątać w topiku, bo możemy mieć zagranicznych gości.