Autor Wątek: Grób ppor. Anatola Piotrowskiego  (Przeczytany 46948 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Grób ppor. Anatola Piotrowskiego
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 03, 2005, 23:40:15 »
Cytat: 303_Shpacoo
Piotrowski Anatol Witold - ppor. pil. (1912 - 1 IX 1939), zestrzelony w walce z niemiecką wyprawą bombową nad miastem Jabłonna k. W-wy. Zaliczono mu 1 samolot.
za: J. Pawlak, Wrzesień 1939. Polskie eskadry w Wojnie Obronnej, W-wa 1991.
Jak znajdę coś więcej, to podrzucę - na razie info powiększyło się o miejsce śmierci.


Ciekawa sprawa, Jabłonna to miejscowość na trasie Warszawa-Nowy Dwór Maz..
Kilka razy w tygodniu tamtędy przejeżdżam. Przed wojną ojciec mój mieszkał kilka kilometrów od Jabłonny i wiecie co, kiedyś nawet wspominał mi o bitwie powietrznej było to jednak bardzo dawno i nie bardzo wtedy się tym zainteresowałem. Pamiętam tylko urywek tego wspomnienia „... Walka toczyła się bardzo nisko,.... że wtedy jako chłopak nie potrafił rozróżnić samolotów... i że musieli się chować przed pociskami?....” Niestety ojciec nie żyje od kilku lat. Ale ojca kolega, sąsiad jeszcze żyje i w tym tygodniu pojadę tam i spróbuję się go wypytać może coś będzie pamiętał. Wpadnę przy okazji do Urzędu Gminy w Jabłonnie może tam dowiem się czegoś bliższego. To musiała być spora bitwa, bo przecież w odległości ok. 5-6 km od Jabłonny na taj samej trasie tylko bliżej Warszawy w miejscowości Choszczówka rozbił się kpt. Olszewski. A teraz sobie jeszcze przypomniałem, że w miejscowości Poniatów blisko miejsca gdzie mieszkał ojciec (Chotomów) było lotnisko polowe, na które pod koniec sierpnia przebazowały się polskie samoloty. Czy ma może ktoś jakieś namiary na to lotnisko, jakaś lokalizacja, mapka? Dysponuje przedwojenną niemiecką mapą sztabową tamtego rejonu to może udałoby się zlokalizować to lotnisko i na podstawie takiej mapy odszukać to miejsce.

Jeżeli chodzi o bank to dobry pomysł z tym kontem internetowym, na razie jeszcze się wstrzymam, bo nie jestem w stanie ocenić wydatków i kwoty, jaka będzie potrzebna.

Pozdrawiam
Nie da Ci żona nie da sąsiadka,
Nawet nie przyjdzie im to do głowy,
Tego, co da Ci sierżant sztabowy.

http://www.1pl.boo.pl/

Offline KosiMazaki

  • Administrator
  • *****
    • http://www.kg200.il2forum.pl
Grób ppor. Anatola Piotrowskiego
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 06, 2005, 17:12:42 »
Panowie temat zostal podzielony bo dyskusja poszla w las. Przypominam watek jest po to przyklejony zeby byl widoczny i dotyczy grobu ppor. Anatola Piotrowskiego a nie kolejnego tematu o strzelaniu do skoczkow. Uprzedzam ze nastepnym razem glowy poleca jak dyskusja sie rozjedzie! :twisted:  :twisted:  :twisted:
I/KG200_Doktor  1972-†2006

"Herr Rittmeister wylądował, klasnął w dłonie mówiąc: Donnerwetter! Osiemdziesiąt jest godną szacunku liczbą"

robin100

  • Gość
Grób ppor. Anatola Piotrowskiego
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 06, 2005, 18:10:45 »
Cytat: KosiMazaki
Panowie temat zostal podzielony bo dyskusja poszla w las. Przypominam watek jest po to przyklejony zeby byl widoczny i dotyczy grobu ppor. Anatola Piotrowskiego a nie kolejnego tematu o strzelaniu do skoczkow. Uprzedzam ze nastepnym razem glowy poleca jak dyskusja sie rozjedzie! :twisted:  :twisted:  :twisted:


Scoot napisał: "Potrzebujemy jak najwięcej informacji na temat Piotrowskiego, może zdjęcie?. Na razie nie udało się nam odszukać czegoś nowego niż to co napisał Piotr w pierwszym poście."

Sądziłem, że dyskusja na temat okoliczności śmierci ppor. Piotrowskiego miesci się w temacie,  a tego dotyczyła rozmowa (i w tym kontekście była również poruszona sprawa strzelania do skoczków). Ale najwyraźniej moderator uważa, że jeżeli topic dotyczy nagrobka, to jest to dyskusja tylko dla kamieniarzy.

Pozdrawiam!

Offline rutkov

  • KG200
  • *
  • Versuchskommando
    • KG200
Grób ppor. Anatola Piotrowskiego
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 06, 2005, 18:25:53 »
Brak mojego postu tutaj Mazak, jak mam zrobic jeezeli skladal sie z 2 czesci on i off topic?
miłośnik 110-tki    •    I/KG200_Doktor  ♥1972-†2006   •   Czekamy Ciebie czerwona zarazo, byś wybawiła nas od czarnej śmierci. Byś nam, kraj przed tym rozdarłszy na ćwierci, była zbawieniem, witanym z odrazą.    •   Han Pasado!    •    GDY WIEJE WIATR HISTORII, LUDZIOM JAK PIĘKNYM PTAKOM ROSNĄ SKRZYDŁA, NATOMIAST TRZĘSĄ SIĘ PORTKI PĘTAKOM

Grób ppor. Anatola Piotrowskiego
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 06, 2005, 18:55:01 »
Cytuj
Ale najwyraźniej moderator uważa, że jeżeli topic dotyczy nagrobka, to jest to dyskusja tylko dla kamieniarzy.


Temat dotyczy akcji, której podmiotem jest nagrobek Piotrowskiego.

Cytuj
Scoot napisał: "Potrzebujemy jak najwięcej informacji na temat Piotrowskiego, może zdjęcie?. Na razie nie udało się nam odszukać czegoś nowego niż to co napisał Piotr w pierwszym poście."


Scootowi chodziło przede wszystkim o informacje o dacie jego śmierci , (chyba) pseudonimu "Pyrus" i zdjęcia Piotrowskiego, bo te przydadzą się przy sporządzeniu nowej tabliczki . Inne "pewne" informacje też są mile widziane, ale dyskusję na temat tych "niepewnych" można rozpocząć w nowym "nieprzyklejonym" temacie. Jeszcze raz powtarzam, informacje ,które zamieściłem na początku, miały jedynie funkcję wprowadzającą, aby każdy mniej więcej wiedział, kim był Piotrowski i jak zginął. Nie upieram się, że jest to jedyna słuszna wersja tej historii, bo opierałem się tylko na jednym źródle. Jeśli ta sprawa wzbudza takie kontrowersje, proszę dojść do konsensusu w (chyba się powtarzam :) ) nowym temacie, a "poprawną" wersję wstawi się tutaj.

I proszę nie wieszać psów na adminie, bo wyrzucił posty na moją prośbę.


Rzeczywiście był post von Rutkov -a, który poruszył chyba ważną sprawę opieki Konserwatora Zabytków nad Cmentarzem Wojskowym na Powązkach.
Tą sprawę się zbada, choć jak już wspomnieliśmy ze Scootem nie będziemy tam nic budować ani przebudowywać.

Offline KosiMazaki

  • Administrator
  • *****
    • http://www.kg200.il2forum.pl
Grób ppor. Anatola Piotrowskiego
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 06, 2005, 19:13:42 »
Cytat: von Rutkov
Brak mojego postu tutaj Mazak, jak mam zrobic jeezeli skladal sie z 2 czesci on i off topic?


Wszystko od postu Scoot'a zostalo usuniete. Jezeli bylo to cos bardzo waznego to prosze o powtorzenie. Ze swojej strony przepraszam za male niedopatrzenie :)

Ps. Temat zostal oczyszczony m.in. na prosbe zalozyciela :)
I/KG200_Doktor  1972-†2006

"Herr Rittmeister wylądował, klasnął w dłonie mówiąc: Donnerwetter! Osiemdziesiąt jest godną szacunku liczbą"

Grób ppor. Anatola Piotrowskiego
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 11, 2005, 23:11:50 »
Nieubłaganie zbliża się czas, kiedy trzeba zacząć działać.
Udało nam sie zebrać chyba wszystkie potrzebne informacje i oto co następuje:
- kupujemy nową tabliczkę, którą przykręci się do krzyża
- oczywiście starej nie wyrzucimy, przykręcimy ją do nowej; w ten sposób będą dwie
- krzyż nie ma większych ubytków, więc wystarczy go dobrze wyszorować szczotą drucianą i umyć i to powinno mu przywrócić jaśniejszą , "świeższą" barwę.
- w krzyżu są dwa niezbyt głębokie (40mm) otwory i ale o dużej średnicy
(ok. 16-18 mm), dlatego trzeba częściowo wypełnić je gipsem, jednocześnie "wgipsowując" kołki pod śruby tabliczki
- najbrudniejsza robota jest związana z pozbyciem się śmieci wokół nagrobka i wyrwaniem zielska.
- (do von Rutkova)z tego co ustaliliśmy, Cmentarz Wojskowy na Powązkach nie jest pod opieką konserwatora, panują na nim takie same zasady jak na innych komunalnych cmentarzach.

Chcielibyśmy ustalić teraz tekst nowej tabliczki.
razem ze Scootem proponujemy taki:

"          ŚP
ppor. Anatol Piotrowski (Pyrus)
pilot 152 Eskadry Myśliwskiej
       żył lat 28
   zginął śmiercią lotnika
zestrzelony w obronie Warszawy
  dnia 1 września 1939 r.              "

Jakieś inne propozycje? Ale rozsądne i niezbyt długie.

303_Shpacoo

  • Gość
Grób ppor. Anatola Piotrowskiego
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 11, 2005, 23:56:02 »
Może:

Ppor. Anatol "Pyrus" Piotrowski ?

reszta bez zmian.

Grób ppor. Anatola Piotrowskiego
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 12, 2005, 00:18:13 »
Na starej tabliczce słowo Pyrus umieszczone jest za nazwiskiem i w nawiasie. Z uwagi, że nie wiemy, co to oznacza (niestety nie udało się nic konkretnego ustalić w tej sprawie) proponuję zachować ten układ jak w oryginalnej tabliczce.

Ps. Niestety nie udało mi się być w tych miejscach, o których pisałem w poprzednim poście.
Przewiduję, że może dopiero w przyszłym tygodniu będę miał trochę więcej czasu wolnego.
Nie da Ci żona nie da sąsiadka,
Nawet nie przyjdzie im to do głowy,
Tego, co da Ci sierżant sztabowy.

http://www.1pl.boo.pl/

Kos

  • Gość
Grób ppor. Anatola Piotrowskiego
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 12, 2005, 15:23:09 »
Osobiscie nie zmienialbym tekstu ze starej tabliczki na nowy. Zachowalbym taki jaki jest. Byc moze wlasnie taki byl w oryginale.

Grób ppor. Anatola Piotrowskiego
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 15, 2005, 12:06:44 »
Tej informacji jeszcze nie podawaliśmy, ale jeśli starczy czasu i pogoda będzie łaskawa, przy okazji oczyści i umyje się krzyż innego pilota , który też zginął 1 września, a mianowicie Kpt. Mieczysława Olszewskiego , dowódcy 123 Eskadry Myśliwskiej
(Nie podaje żadnych informacji na temat okoliczności jego śmierci, żeby nie wywoływać bardzo prawdopodobnej :roll: , dodatkowej dyskusji)

Oto dwie fotki krzyża Olszewskiego:




Grób ppor. Anatola Piotrowskiego
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 29, 2005, 14:07:57 »
Wczoraj (piątek, 28-01-2005) byłem w Urzędzie Gminy Jabłonna, ale niestety nic konkretnego się nie dowiedziałem. Wszystkie materiały archiwalne zostały przeniesione do archiwum w Warszawie.
Jednak wycieczka moja nie była bezowocna, dostałem od bardzo miłej urzędniczki z gminy namiar na pana Szczepańskiego, który jest pasjonatem historii i prowadzi małe regionalne muzeum w miejscowości Legionowo. Byłem w tym muzeum, ale pana Szczepańskiego nie zastałem. Jest obecnie na urlopie do 15-02-2005. W muzeum tym spotkałem bardzo miłego i sympatycznego człowieka, który prawdopodobnie prowadzi wirtualną stronę miasta Legionowa. Bardzo zainteresowała go sprawa, o której mu opowiedziałem. Podsunął on mi pomysł, aby tą historią zainteresować prasę lokalna. Może w ten sposób udałoby się odszukać ludzi, którzy byli świadkami tamtych dni i uzyskać od nich informacje na ten temat. Może udałoby się ustalić okoliczności i miejsce śmierci Piotrowskiego oraz datę i okoliczności ekshumacji. Zostawiłem swoje namiary i poczekam na powrót z urlopu p. Szczepańskiego.

Pozdrawiam
Nie da Ci żona nie da sąsiadka,
Nawet nie przyjdzie im to do głowy,
Tego, co da Ci sierżant sztabowy.

http://www.1pl.boo.pl/

raven

  • Gość
Grób ppor. Anatola Piotrowskiego
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 30, 2005, 13:32:46 »
Właśnie, jak można was wesprzeć panowie? Zarzućcie jakiś kosztorys tej całej operacji, przecież z chęcią pomożemy, my, zamiejscowi.

Grób ppor. Anatola Piotrowskiego
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 30, 2005, 21:47:52 »
Panowie spokojnie, jak na razie nie ponieśliśmy żadnych kosztów.
Jeżeli będzie potrzebny grosik to damy znać.

Pozdrawiam
Nie da Ci żona nie da sąsiadka,
Nawet nie przyjdzie im to do głowy,
Tego, co da Ci sierżant sztabowy.

http://www.1pl.boo.pl/

Grób ppor. Anatola Piotrowskiego
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 08, 2005, 22:56:33 »
Sprawa Piotrowskiego trochę zatrzymała się w martwym punkcie z powodu pogody.
Czekamy do wiosny lub przynajmniej do zdecydowanego ocieplenia.
Jednak nie znaczy to, że nic się nie dzieje. Byłem umówiony na spotkanie z człowiekiem, który może coś wiedzieć, ale sprawa czasowo się przesunie, bo mój niedoszły informator jest teraz w szpitalu.
Rozmawiając już z kilkoma osobami mam już pewne przypuszczenia, w którym miejscu uległa kraksie P-11-stka Piotrowskiego.
Idąc tropem trafiłem na kilka ciekawych innych spraw. W ręce moje wpadła książeczka wydana, w 1948r przez wyd. ”Czytelnik” pt. „114-STA START!”. Są to wspomnienia Benedykta Dąbrowskiego pilota z 114 Eskadry Myśliwskiej.



Niestety książeczka (64 strony) wydana na papierze makulaturowym, jest w bardzo złym stanie. Próby skanowania nie powiodły się, ale znalazłem dobre ksero i prawdopodobnie uda się zrobić z tego w miarę możliwą kopię. Muszę ją oddać, więc się spieszę, gdy ksero wyjdzie przyzwoicie to przepiszę parę fragmetów i podam na forum.
Pozycja ta wzbudziła moje zainteresowanie z powodu zawartych w niej mało znanych szczegółów z życia codziennego pilotów 114-stej eskadry.
Dzięki informacją w niej zawartych oraz starej niemieckiej mapie sztabowej OKH z 1944r, udało mi się odszukać polowe lotnisko w Poniatowie, z którego we wrześniu 1939r startowały 113 i 114 Eskadra Myśliwska. Byłem tam w ubiegły piątek, ale z powodu grubej warstwy śniegu nie mogłem dotrzeć do pewnych miejsc, jak przyjdzie wiosna trzeba by tam pojechać z wykrywaczem metali, może uda się coś odszukać.
Wracając do książeczki mam pewne obawy na ile informacje w niej zawarte zgodne są z prawdą. Moją podejrzliwość wzbudził opis walki autora z Bf-109, w którym opisuje zestrzelenie przeciwnika. Sprawdzając listę „Bajana” oraz informacje o zestrzeleniach w 114 EM nie znalazłem nazwiska autora.
Sam Dąbrowski wg jego wspomnień został zestrzelony nad Włodzimierzem Wołyńskim przez Bf-109, został ranny i z powodu braku spadochronu przymusowo lądował doznając złamania nogi i żeber.
Po długiej rekonwalescencji chyba już nie powrócił do latania bojowego, natomiast po wojnie był pilotem LOT-u.
Książeczka zawiera trochę propagandy tamtego okresu, ale idzie to przełknąć.
Teraz opracowuje skan mapy z naniesionymi informacjami o lotnisku w Poniatowie jak będzie gotowy to podam na forum.

Następną ciekawą historie, na jaką natchnąłem się przy poszukiwaniach informacji o Piotrowskim to historia zestrzelonej w 44/45 roku maszyny niemieckiej, która rozbiła się na podmokłym terenie niedaleko Jabłonny i według mojego rozmówcy „.... Niemcy wprawdzie zabrali dużo części tego samolotu (prawdopodobnie jednosilnikowy), ale do tej pory ludzie wyciągają z tamtego miejsca jeszcze jakieś części.....?”.
Z niecierpliwością czekam wiosny!

To na razie na tyle, pozdrawiam.
Nie da Ci żona nie da sąsiadka,
Nawet nie przyjdzie im to do głowy,
Tego, co da Ci sierżant sztabowy.

http://www.1pl.boo.pl/