Autor Wątek: Modele kartonowe - porady, techniki itp.  (Przeczytany 1840 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline YoYo

  • Administrator
  • *****
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
Odp: Modele kartonowe - porady
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 21, 2024, 01:45:36 »
Siedzę nad modelem i szlag mnie trafia  8) ale to chyba kwestia po prostu przestawienia się ;). Niechętnej bym zaszpachlował wszystko ale wiem też, że przy kartonówkach nie tędy droga. To jednak nie plastik i trzeba się przyzwyczaić, że przejścia nie są tak płynne jak by się chciało.
webmaster,   YoYosims - jeśli lubisz symulatory lotnicze

www.yoyosims.pl

Odp: Modele kartonowe - porady
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 21, 2024, 12:40:10 »
To pochwal się co sklejasz :).
Od jakiegoś czasu zabrałem się za Zero z Małego Modelarza. To pierwszy model samolotu z papieru po pewnie 30-paru, a może i 40-tu laty. Częściej kleiłem okręty, zresztą od kilku lat znowu buduję Yamato Halińskiego i zbudować nie mogę.
Wszystko co na fotce klejone butaprenem. Tak wiem, w kilku miejscach powinienem przeszlifować papierem przed klejenim by przejścia były płynniejsze, ale tak jak napisałem, trochę czasu minęło od ostatniego samolotu z papieru i ten model traktuję jako rozgrzewkę :).

https://imgur.com/a/pYG9pPi
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2024, 14:21:43 wysłana przez KosiMazaki »

Offline YoYo

  • Administrator
  • *****
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
Odp: Modele kartonowe - porady
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 22, 2024, 14:37:38 »
To pochwal się co sklejasz :).

A proszę bardzo :). Na pewno daleko mu do ideału, ale to jak powrót "Back to school" i tamte lata ;D, bo ostatnią kartonówkę robiłem w liceum właśnie. Ja to najchętniej bym go oszpachlował i wygładził, no ale to znowu rodzi kolejną robotę i aż tak to nie mówię, że mi się chce dłubać go pół roku. Postanowiłem jednak faktycznie odświeżyć coś z kartonowego warsztatu, ponieważ od dawien już dawna chodzi mi coś takiego po głowie. Kartonówki o tyle też są ciekawe, że jest cała masa modeli, które nigdy by nie wyszły jako plastiki ponieważ są tak rzadkie jako samoloty lub po prostu mało popularne (zwłaszcza w skali 1/32, a tylko ta skala mnie interesuje). Do swojej kolekcji maszyn LWP chciałem dodać kiedyś TS-11 ale w mojej skali nie było, stąd pomysł na karton (chodzi mi po głowie też Jak-23). Do tego faktycznie, warto zrobić 1-3 modele po długiej przerwie i traktować je jako warsztat, inaczej się nie da. Już wiem, gdzie popełniłem błędy, jaki kleje lepsze i jak co łączyć, no ale znowu, to powinno się kontynuować by były efekty i chyba żaden poradnik tego nie wytłumaczy, bo tu liczy się po prostu doświadczenie (więc faktycznie dobry pomysł z tym Zerem, jako warsztat, ale też z tego co widzę, chyba nie jest źle i wstydu nie będzie ;))? Model pochodzi od WAK i jest to Iskra bis DF. Potem potraktuję ją dwoma lakierami, w sumie końcówka, dość szybko mi idzie. Jak będzie zrobiona w 100% to się pochwalę (jak będzie czym). Najbardziej chyba jestem zadowolony z dziobu :>.



Co do BCG, to tak, jest spora różnica między klejami. Polecam zatem tylko ten z literką K (firma Grand), chociaż trzeba uważać do czego. Ja raczej wolę jednak po klasycznemu na wznak ;> - Budapren (bezbarwny) sprawdza się najlepiej.
webmaster,   YoYosims - jeśli lubisz symulatory lotnicze

www.yoyosims.pl

Odp: Modele kartonowe - porady
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 22, 2024, 16:06:51 »
Bardzo fajnie :).
Tak, Iskra to piękny model, dobry wybór i kawał historii polskiego lotnictwa. Tak jak piszesz, wybór modeli papierowych jest ogromny, nie ma porównania z plastikami. A poza tym papier ma swój urok :). Niestety czas nie jest z gumy, każdy z rodzajów modelarstwa ma swoje specyficzne triki i techniki i specyficzną chemię i niby jak się coś robiło, nie zapomina się tego, ale wychodzi z wprawy.

A ja jeszcze dłubię modele RC. Po każdej przerwie jesienno zimowej trochę czasu zabiera z powrotem wczucie się w model znany i rozluźnienie palców, nie mówiąc o oblocie i poznaniu nowego. Na poczet ćwiczenia papierowych, skanuję z MM i drukuję sobie arkusze na zwykłej drukarce atramentowej na szkolnym bloku A4, gdyż jestem dużym fanem zero i z przyjemnością zrobię go jeszcze raz (mam nadzieję) eliminując błędy czy niedociągnięcia, które popełniłem w tym rozgrzewkowym modelu ;).
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2024, 19:58:50 wysłana przez KosiMazaki »

Offline YoYo

  • Administrator
  • *****
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
Odp: Modele kartonowe - porady
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 27, 2024, 10:05:27 »
Iskra ma się dobrze i budowa idzie do przodu ;). Jest już kabinka i reszta:



Podoba mi się sposób podpowiedzi do wykonania elementów obłych (ten co dałem wcześniej), trochę zabawy, ale efekt finalny całkiem ok (tu obudowa aparatu foto):



Natomiast tak, wczoraj wziąłem się już już za lakierowanie (półmat akryl) i efekt jest mocno taki sobie :(. Szczerze lepiej wyglądał bez. Lakier (nakładany cienką warstwą z aerografu) spowodował, że na papierze pojawiły się takie włoski w niektórych miejscach, jakby podniosły się z kartonu. Nie jest to kwestia lakieru, którego używałem do modeli plastikowych, ale kwestia materiału - papieru i dość słabo to wygląda. Co ciekawe wcześniej tego nie było, model sklejony był raczej czystym, a papier gładki. Wyczytałem, że najlepiej to przeszlifować jakimś papierem o dużym gradiencie (np. 2000) i polakierować na nowo. Innego pomysłu nie mam :/ i chyba tak muszę zrobić:

webmaster,   YoYosims - jeśli lubisz symulatory lotnicze

www.yoyosims.pl

Odp: Modele kartonowe - porady
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 27, 2024, 10:56:07 »
Bardzo ładnie, gratuluję :)
A jakimś caponem wcześniej papier zabezpieczałeś?
Gdzieś czytałem o werniksie do zabezpieczania/lakierowania  papieru już po zrobieniu, ale muszę poszukać, możliwe że coś mieszam.
To podziel się jeszcze doświadczeniami z tym klejem, bo jak rozumiem, nim kleiłeś i jak widzę bardzo fajnie Ci wychodzi.

Offline YoYo

  • Administrator
  • *****
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
Odp: Modele kartonowe - porady
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 29, 2024, 23:00:16 »
Co do tych paproszków, to tak, pomógł faktycznie drobny papier, miałem 2000 i potem szmatka, trochę to powycierałem, po wcierałem i z 85% ich usunąłem więc już stresik minął ;). Taki zestawik pomógł:



Co do modelu, tak, wcześniej był zaimpregnowany (tym, impregnat rozkładałem wałeczkiem malarskim - gąbkowym, jedną warstwę każdą stronę przed wycięciem, schło ok. 12h, wrażenie z korzystania z niego bardzo ok). Mam też takie wrażenie, jeśli chodzi o końcowe lakierowanie, że jednak kartonówki lepiej jest pędzlować, przynajmniej jako pierwszą warstwę, to nie plastik, a cienka warstwa lakieru szybko wnika w papier i praktycznie brak efektu. Kilka razy lakierowałem i chyba dopiero za 3 razem coś zaczęło się świecić (miał być półmat).

« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2024, 23:08:33 wysłana przez YoYo »
webmaster,   YoYosims - jeśli lubisz symulatory lotnicze

www.yoyosims.pl

Odp: Modele kartonowe - porady
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 30, 2024, 08:55:20 »
Dzięki za linka :). Gdzieś czytałem, że lepiej impregnować papier caponem czy innym środkiem po stronie zadrukowanej tylko, zwłaszcza przy klejeniu BCG, ale własnych doświadczeń jeszcze nie mam. Wczoraj chyba przeczytałem, żeby po sklejeniu lakierować pierwszą warstwę lakierem błyszczącym, a dopiero potem drugi raz matem lub półmatem, ale tak jak powyżej, własnych przemyśleń i doświadczeń nie mam, aczkolwiek wydaje się to sensowną radą. A papier ścierny w szerokiej gradacji, szmatki, gąbki polerskie są jednym z najlepszych przyjaciół każdego modelarza, bez względu na rodzaj modelarstwa uprawiany :).
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2024, 09:43:59 wysłana przez KosiMazaki »

Offline YoYo

  • Administrator
  • *****
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
Odp: Modele kartonowe - porady, techniki itp.
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 15, 2024, 09:51:38 »
Porada by kogoś podejrzeć, w Wawa będzie w lutym konkurs modeli kartonowych :). Ursynów -  24-25 lutego 2024 r. w Ratuszu gminy Ursynów w Warszawie przy ul. KEN 61.

@Addi, idziemy zobaczyć?
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2024, 10:33:33 wysłana przez YoYo »
webmaster,   YoYosims - jeśli lubisz symulatory lotnicze

www.yoyosims.pl

Odp: Modele kartonowe - porady, techniki itp.
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 15, 2024, 22:23:15 »
A pewnie, czemu nie :) 
To ustalimy w tygodniu który dzień i godzinę.

Offline YoYo

  • Administrator
  • *****
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
Odp: Modele kartonowe - porady, techniki itp.
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 25, 2024, 13:43:24 »
Foto relacja z dzisiejszej wystawy i konkursu. Czasem to szczena opadała. I ciekawe, że są tacy, że uważają, że kartonówka zawsze będzie gorsza niż plastik ;>.
webmaster,   YoYosims - jeśli lubisz symulatory lotnicze

www.yoyosims.pl

Odp: Odp: Modele kartonowe - porady, techniki itp.
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 25, 2024, 18:06:00 »
Tyle przecudnych modeli w jednym miejscu - można dostać palpitacji serca!
Wódka to śmierć, ale polski lotnik śmierci się nie boi...

Odp: Odp: Modele kartonowe - porady, techniki itp.
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 25, 2024, 18:48:46 »
Modele rzeczywiście rewelacyjne. YoYo zamieścił piękne fotki, więc nie będę zamieszczał swoich pstryków telefonem.
Gdybym nie wiedział,  że jesteśmy na wystawie modeli kartonowych to przynajmniej w kilku/kilkunastu przypadkach mógłbym się założyć, parafrazując polski klasyk o rękę i teraz nie miałbym ręki ;)  , że zrobione są z plastiku, metalu, tak wygladały, ale na pewno nie kartonu.
Dyskusja o wyższości jakiegoś rodzaju modelarstwa jest bez sensu, gdyż to człowiek jest Twórcą i jak w każdej dziedzinie sztuki (nie waham się użyć tego terminu do modelarstwa wysokich lotów, RC, kartonu, plastiku i innych mediów) istotny jest pomysł, inwencja, wrażliwość, wykonanie, a nie materia, z której dane cudeńko powstaje.
Dzięki Rafał za zamieszczenie ogłoszenia i zachęcenie do przybycia :)