Autor Wątek: RC, czyli nie tylko redukcja!  (Przeczytany 55887 razy)

Offline =OPS=boski qrdl logos

• Global Moderator
    • tanksim.pl
RC, czyli nie tylko redukcja!
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 02, 2005, 17:28:22 »
Cieszy, że powili klaruje ci się wizja :-)

Nie odpowiem wprost na pytanie czy opłaca się kupować aparaturę, którą wybrałeś, na pewno nadaje się do prostego (i nieco bardziej skomplikowanego) modelu, na którym można się uczyć. Poza tym nie znam waszych mozliwości finansowych.. tak więc jak ja to widzę - rozważmy jakie modele potrzebują jakiego osprzętu:
1. Prosty model szybowca szkolnego, tzn. konstrukcja tradycyjna (balsa) z kadłubem odpowiednio dużym, żeby pomieścić standardowe wyposarzenie ("normalne" serwa i "normalnej" wielkości odbiornik)
 - potrzeba 2 kanałów - wysokść, kierunek - aparatura, o której myślisz jest odpowiednia. W takim szybowcu można później dodac naped (elektryczny lub spalinowy) i zrobi się motoszybowiec. Jest to rozwiązanie "polecane" osobm samodzielnie uczącym się i "gwarantuje" bycie modelarzem a nie tylko lataczem :-).
2. Model trenerka spalinowego, górnopłata, 3 kanałowego - kierunek, wysokość, przepustnica - aparatura jest odpowiednia, ponieważ trenerek ma odpowiednią ilość miejsca na normalne serwa i odbiornik.
3. Model silnikowy, spalinowy - wysokość, przepustnica, lotki. Tutaj są dwie opcje - lotki sterowane jednym serwem, - lotki niezależne od siebie. W pierwszym przypadku potrzeba 3 kanałów, w drugim przypadku 4. Zwróć uwagę, że jak są lotki, to można sobie darować ster kierunku, szczególnie jak puszczamy model z ręki. Jeśli dodamy kierunek, to jest +1 kanał, tak więc aparatura 4 kanałowa wymaga połaczenia sterowania lotkami przez 1 serwo. Jeśli chciałbyś mieć lotki odzielnie (2k), wysokość (1k), kierunek (1k) i przepustnica (1k), to w sumie już potrzeba 5 kanałów i moim skromnym zdaniem 5 kanałów wystarcza na długo :-)

Sprawa bardzo istotna - miksery i funkcje komputera, które oferuje aparatura. Miksery są to sprytne programy, który potrafią odpowiednio "mixować" rożne kanały w celu poprawy pilotażu lub eliminacji niekorzystnych zjawisk. Przydatne są również pewne funkcje, które oferują nieco droższe aparatury, np. EXPO nieliniowe wychylenia sterów, czyli mniejsza czułość drążków w okolicy neutrum - pozawala to precyzyjnie sterować modelem, przez elimnację bardzo nagłych wychyleń sterów; DUAL-RATES - redukcja wychyleń, przydatne, jeśli np. chcemy zmniejszyć zakres wychyleń sterów ze względu na - powiedzmy - nieoczekiwaną nerwowość modelu - najczęściej mam to na przełączniku :-) i na koniec bardzo ważny mikser różnicowości DIFF pozwala różnicować wychylenia lotek, np. jedna lotka idzie do góry 100% a druga 50% w dół - mikser potrzebny do niwelowania tendencji modelu do odchylenia kierunku w przeciwną stronę niż wynika to z wychylenia lotek... brzmi to zawile, ale zapewniam, że ułatwia życie modelarza. Oczywiście funkcje EXPO, DUAL, miksery, etc. są potrzebne w modelach, które mają coś wiecej niż kierunek i wyskość... ale te więcej, to kwestia 2-3 modelu, o ile cię to wciągnie :-)

4. Model elektryczny, jak zwrócił uwagę Wajek, serwa są za duże i za ciężkie w tym zestawie, natomiast te co on proponuje są raczej za filigranowe do spaliny, tutaj - jakbym wybrał szybowiec ew. trenerka spalinowego, to wolałbym HS-81 ale HS300 też ujdą w tłoku.  Poza tym o ile zrobienie modelu depronowego jest tanie i proste, to wyposażenie już jest dość kosztowne. Lekko licząc konieczny jest regulator i ze 2 pakiety napędowe + szybka ładowarka (w miarę dobra ładowarka to nie mniej niż 300 pln...).  Oczywiście do elektryków stosuje się to wszystko co napisałem na temat funkcji i mikserów.

pozdrawiam,
qrdl

kaa

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 02, 2005, 19:57:02 »
Cytat: qrdl
Tutaj są dwie opcje - lotki sterowane jednym serwem, - lotki niezależne od siebie. W pierwszym przypadku potrzeba 3 kanałów, w drugim przypadku 4.

jak to? nie kumam tego...

• Global Moderator
    • tanksim.pl
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 02, 2005, 20:27:29 »
Cytat: kaa
Tutaj są dwie opcje - lotki sterowane jednym serwem, - lotki niezależne od siebie. W pierwszym przypadku potrzeba 3 kanałów, w drugim przypadku 4.

jak to? nie kumam tego...

Nie kumasz czego, wyliczenia ilości potrzebnych kanałów, czy sterowania lotek?
- 3 kanały: lotki 1k, wysokość 1k, przepustnica 1K = 3 kanały
- 4 kanały: lotki 2k, wys. 1k, przep. 1k = 4 kanały
tyle potrzeba kanałów dla modelu, który ma lotki, a nie ma steru kierunku, bo jeśli zrobisz ster kierunku to +1k.
Lotki mogą być napędzane niezależnie od siebie serwami, albo jedno serwo może obsługiwać 2 lotki na raz. Wyobraź sobie ramię serwa, na jednym końcu popychacz 1 lotki na drugim 2 lotki. Jeśli wychlisz te ramię, to 1 lotka pójdzie w górę, a siłą rzeczy, 2 pójdzie w dół - prosty mechanizm, który jednak uniemożliwia zrobienie z lotek klapolotek, a także uniemożliwia różnicowe ich wychylenia. Dlatego osobiście zawsze robię niezależne lotki, żeby je sobie dowolnie sterować, miksować, etc. Rozwiązanie z jednym serwem ma to do siebie, że jest o połowę tańsze (1 serwo) i zajmują o połowę mniej kanałów, czyli 1.

pozdrawiam,
qrdl

Siara

• Gość
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 06, 2005, 01:37:03 »
a nie byloby prosciej/nie wiem-dlatego sie pytam-malo sie znam na RC w waszym tego znaczeniu/jakby jedno servo obslugiwalo lotki-tak jak w prawdziwych samolotach jest ze jedna idzie w gore,druga w dol,a drugie servo aby obslugiwalo klapy?
Czy wogole sie robi modele latajace w ktorych jest obsluga klap?
Napewno taki system lotek-zalezny-jest prostszy w obsludze,niz taki o jakim piszesz Qrdl :idea:

303_Shpacoo

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 06, 2005, 02:04:56 »
Układ z 1 serwem pozwala tylko na wykorzystanie lotek tylko jako lotek. Przy osobnym napędzie dla każdej lotki (układ 2 serw) możliwe jest zmiksowanie ich na dodatkowy kanał obsługiwany np. suwakiem i uzyskanie klapolotek. Przy normalnych ruchach drążkami mamy zwykłe lotki, do startu/lądowania używamy suwaka --> obie lotki idą w dół jako klapy, ale dodatkowo pracują normalnie jako lotki. Jest jeszcze możliwość zrobienia mechanicznego miksera przy braku elektronicznego w nadajniku, ale to jest jazda dla hardkorowców :)

kaa

• Gość
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 06, 2005, 02:22:22 »
prosty mechanizm, który jednak uniemożliwia zrobienie z lotek klapolotek, a także uniemożliwia różnicowe ich wychylenia.

Cytat: Szpak
Układ z 1 serwem pozwala tylko na wykorzystanie lotek tylko jako lotek. Przy osobnym napędzie dla każdej lotki (układ 2 serw) możliwe jest [...] uzyskanie klapolotek.

właśnie tego nie kumałem po co dwa serwa i kanały skoro można opędzić jednym. już wszystko jasne. dzięki.

Cytat: Siara

no właśnie...?

• Global Moderator
    • tanksim.pl
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 06, 2005, 11:10:00 »

Oczywiście i to poczynając od szybowców a kończąc na makietach gigantach, w których powierzchnie sterowne i ich praca jest dokładnie odwzorowywana.
Tak jak napisał Szpak, np. w przypadku szybowców, klapy umożliwiają skuteczne wytrącenie prędkości przed lądowaniem.

Ale na 4 kanałach  takiego usterzenia na raz się nie zrobi, klapy, lotki, kierunek..

pozdrawiam,
qrdl

303_Shpacoo

• Gość
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 06, 2005, 11:34:15 »
Ale na 4 kanałach takiego usterzenia na raz się nie zrobi, klapy, lotki, kierunek..

W szybowcu od biedy można - zamiast trotla dajesz klapy, ale wtedy trzeba zrezygnować z wyczepiania holu za pomocą serwa i pozostać przy tradycyjnym haku (ew. zrobić półautomat na sprężynie).

• Global Moderator
    • tanksim.pl
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 06, 2005, 11:48:17 »
Nie sądzę Szpaku, że modelarz, który robi szybowiec z odzielnymi od lotek klapami - co świadczy o wyższym niż podstawowy stopniu zaawansowaniu w modelarstwie - nie dysponuje aparaturą, która ma przynajmniej 5 kanałów. W moim przekonaniu dyskusja: z czego zrezygnować, jeśli chcemy mieć oddzielne klapy i mamy 4 kanały, jest mocno teoretyczna. Jeśli ktoś o takim rozwiązaniu rozmyśla, to polecam 7 kanałów.

Żeby nie stracić głównego wątku tej dyskusji, to uważam, że 5 kanałów jest dużo bardziej opłacalne niż 4. Między 4 a 5 kanałami istniej większ rónica niż ta wynikająca z arytmetyki.

pozdrawiam,
qrdl

Siara

• Gość
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 07, 2005, 01:09:44 »
czyli jak chcesz byc zadowolony ze swojego sprzetu to lepiej zainwestowac-jak ze wszystkim w zyciu.
Swoja droga to musi byc fajna sprawa polatac takim modelem co ma do wszystkiego servo,albo jakis sofcik :)

Waylander

• Gość
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 07, 2005, 15:13:44 »
Swoja droga to musi byc fajna sprawa polatac takim modelem co ma do wszystkiego servo,albo jakis sofcik :)

Spróbuj to się przekonasz :gitara:

• Global Moderator
    • tanksim.pl
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 07, 2005, 22:10:34 »
czyli jak chcesz byc zadowolony ze swojego sprzetu to lepiej zainwestowac-jak ze wszystkim w zyciu.

Jestem na tyle uczciwy, że nie bedę ściemniał. Komfort, brak obaw przez okres nauki i średniego zaawansowania, daje min.5 kanałowa, komputerowa (miksery, funkcje) aparatura. Jeśli kogoś stać, to nie ma nad czym się zastanawiać, ani dumać - w najgorszym razie - gdy modelarstwo nie wciągnie - uda się ją opylić po rozsądnej cenie. Jeśli natomiast kupi się tańszą aparaturę, mająca mniej możliwości, to nie ma co liczyć na cud i wiadomo, że ok. 3 modelu może zabraknąć kanałów, funkcji i trzeba będzie sprzedawać (prawdopodobnie ze stratą), żeby dodać do czegoś lepszego.
To nie jest tak, że hitec 4 kanałowy jest tandetniejszy od 6 kanałowego. Mają taki sam zasięg i stopień "pewności", który wiąże się z daną firmą, różnica polega na możliwych obsłużenia ilości kanałów, a co za tym idzie modeli.

pozdrawiam,
qrdl

Waylander

• Gość
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 14, 2005, 12:48:11 »
Oto co spotkalłem na festynie w Krzesinach :D Parę fotek będzie :)

Fighter z odrzutowym silnikiem. Na początku myślałem że to napęd firmy Graupner, ale okazało się że nie. Facet sam zbudował :shock:

RWD :mrgreen:

Inne latadła.

I jeszcze Heli w powietrzu przy porywistym wietrze :)

Dla serwisu Forum, Way "Maxi" Kolanko ;)

[ Dodano: Sro Cze 29, 2005 3:11 pm ]
Czyżby wszyscy poszli latać czy kupują sprzęt?  :shock: Bo coś sie tu martwo zrobiło  :shock:  :shock:

Blackmessiah

• Gość
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 01, 2005, 12:14:46 »
Od pewnego czasu mysle o modelarstwie RC. Od razu zaznaczam, ze jestem zielony jesli chodzi o aparature, natomiast budowa modeli nie jest dla mnie juz takim tabu.

Interesuja mnie modele mikro i ultralekkie, chociaz powiem szczerze, ze jak zobaczylem link do tej strony Top Gun to mi pikawa prawie stanela z wrazenia.

Chce kupic swoj pierwszy model RC i ma to byc model elektryczny. Nie mam za duzo kasy, ale te 50 EUR moge wydac. Bardziej licze na to, ze w przypadku rozbicia modelu aparaturka mi zostanie, a ja zrobie sobie wlasny model, co na tym etapie pociaga mnie bardziej niz samo latanie. Dlatego tez prosze o opinie na temat podanych linkow, w sensie, co warto kupic na 1 raz (linki sa z niemieckiego ebaya, wiec moga nie dzialac przez caly czas):

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=13313&item=7339872064&rd=1

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=81169&item=7340091078&rd=1

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=13313&item=7339422443&rd=1

http://shop.graupner.de/webuerp/servlet/AI?ARTN=9002&SessionCheck=4711&language=en

http://shop.graupner.de/webuerp/servlet/AI?ARTN=6298

A takie cos chcialbym robic w przyszlosci (zwroccie uwage na cene):

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=13313&item=7339435234&rd=1

Generalnie zatem interesuja mnie modele z depronu, slow- i park-flyery.

303_Shpacoo

• Gość
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 02, 2005, 02:23:11 »
Tak jak mówiłem wcześniej, Black. Modele masz na stronie Graupa, na eBay-u są to właściwie podrasowane zabawki. Jeśli już koniecznie z aukcji ma być, to ten 2-silnikowy o układzie pchającym, ew. może być też dwupłat. To z podstawką, to jakaś pomyłka chyba. I musisz mieć na uwadze, że te od Grapnera to tylko modele, aparaturkę będziesz musiał łyknąć osobno. Na Twoim miejscu łyknąłbym Cessnę albo Decathlona (o ile kasa pozwoli).