Autor Wątek: Ksiązki o lotnictwie  (Przeczytany 51848 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Nielot

• Gość
Odp: Ksiązki o lotnictwie
« Odpowiedź #165 dnia: Listopad 21, 2014, 15:43:19 »
Kiedyś na FMSL dyskutowaliśmy o rycerskich zachowaniach pilotów podczas wojny. Niektórzy uczestnicy twardo upierali się, że to mity. No więc, proszę.

« Odpowiedź #166 dnia: Luty 07, 2015, 10:24:45 »
Witam
Trochę mam nadzieję uaktualnię wątek, bo coś zamiera.
Przede wszystkim na wstępie luźna uwaga, polecam czytniki elektroniczne zwłaszcza do czytania w innych językach, bo wygoda korzystania z wbudowanego słownika (no chyba że ktoś jest lingwistą i nie musi korzystać), bo niższe ceny książek w wersji elektronicznej (przynajmniej w amazonie) i natychmiastowa dostawa bezprzewodowa (co przekłada się na wygodę i znowu na obniżenie kosztów - odpada koszt dostawy). Minus to brak obcowania z tradycyjną książką (ale to kwestia gustu). Co do jakości czytania i męczenia lub nie wzroku, to na dobrym czytniku czyta się super, wzrok się nie męczy, w przeciwieństwie do ekranu komputera czy tabletu. Ja większe ilości tekstu z komputera drukuję i dopiero czytam, aby nie męczyć wzroku, na czytniku czytam bez zmęczenia.
Ale do rzeczy.
Polecam świetną lekturę (obowiązkowa dla wszystkich miłośników nowoczesnych myśliwców odrzutowych) czyli "Scream of Eagles" Roberta Wilcoxa

http://www.amazon.com/Scream-Eagles-Robert-K-Wilcox-ebook/dp/B000FCKBCA/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1423299710&sr=8-3&keywords=scream+of+eagles

Książka przedstawia ścieranie się w powojennej rzeczywistości w USA różnych koncepcji wykorzystania i projektowania myśliwców, aż do powstania projektu myśliwca jako szybkiej platformy do odpalania tylko na dużą odległość pocisków rakietowych, eliminując konieczność manewrowej walki powietrznej. Efektem tego było zbudowanie F4 Phantoma myśliwca pozbawionego działka pokładowego. Tego typu mądrości nielatających analityków i księgowych zaowocowały niekorzystnym stosunkiem zestrzeleń w początkowej fazie wojny w Wietnamie. Na szczęście ostała się resztka weteranów z II wojny i Korei, którzy w okresie poprzedzającym Wietnam stale ćwiczyli manewrowe walki powietrzne, przekazali tę wiedzę młodszym, a z nich powstała grupa indywidualistów którzy dali początek szkole Top Gun. Autor opisuje ich pomysłowość, walkę z biurokracją, sposoby uczenia się latania Phantomem "na krawędzi", rozszerzając zdolności manewrowe tego ciężkiego myśliwca, uczenie się nowych pocisków rakietowych i poprawnego ich wykorzystania, a w końcu powstanie tajnego dywizjonu gdzie najlepsi piloci latali na oryginalnych sowieckich myśliwcach, sprawdzali ich dobre i złe strony, by potem móc stworzyć odpowiednią dla Phantoma technikę zwalczania każdego z nich. Poza tą porywającą częścią lotniczą autor opisuje zakulisowe zmagania by stworzyć nową generację myśliwców, czego efektem było powstanie F15 i F14. Szczególnie ciekawe jest jak w ramach oszczędności i rządu księgowych usiłowano ujednolicić flotę myśliwską dla marynarki i sił lądowych, czego efektem była próba narzucenia marynarce F111 jako myśliwca pokładowego. Jeden z admirałów przepłacił to stanowiskiem, gdyż stwierdził że "nie ma takiej mocy na ziemi i niebie, by z F111 zrobić myśliwiec pokładowy" i to dało zielone światło dla rozwoju F14. W wyniku tych wszystkich działań stosunek zestrzeleń pod koniec wojny w Wietnamie znowu stał się wysoce korzystny.
Zdecydowanie polecam tę lekturę.
Jest to jedna z ciekawszych książek na temat współczesnego lotnictwa myśliwskiego jaką czytałem, a dodatkowo autor ma łatwość pisania i dobrze się to czyta. Polecam :)

« Odpowiedź #167 dnia: Kwiecień 10, 2015, 15:10:07 »
Może nic specjalnego, ale za tę cenę 0,80zł ! Można kupić i przeczytać, ponoć w miarę rzeczowa...
"Anatomia katastrofy smoleńskiej. Ostatni lot PLF101 (ebook)"

http://ebookpoint.pl/ksiazki/anatomia-katastrofy-smolenskiej-ostatni-lot-plf101,e_36lf.htm?nr=2407c&url=anatomia-katastrofy-smolenskiej-ostatni-lot-plf101,e_36lf.htm

« Odpowiedź #168 dnia: Sierpień 02, 2015, 22:02:27 »
Jako rasowy centuś z dziada-pradziada zamieszkujący gród Księcia Kraka od czasów miłościwie nam panującego starego pierdoły, Cysorza Franciszka (a może dłużej  - kroniki o tym milczą), w dniu dzisiejszym odwiedziłem przybytek zwany Składnicą Tanich Książek (ul. Grodzka 50). Efekt:
Monografie lotnicze nr.40 "Supermarine Spitfire cz.3" - 9.00 PLN
Malowanie i oznakowanie Luftwaffe 1935-45 cz.4 - 8.00 PLN
Malowanie i oznakowanie Luftwaffe 1935-45 cz.5 - 8.00 PLN
"Różnica między mną a wariatem jest taka, że ja wariatem nie jestem."
                                                                                  S. Dali

« Odpowiedź #169 dnia: Październik 07, 2015, 23:26:41 »
Leżę sobie w szpitalu, bywa i obok mnie leży facet. Gadamy, gadamy bo nic innego się nie da w szpitalu robić i okazuje się, że facet był przez dwa lata mechanikiem w lotnictwie, w końcówce lat 70's.
Opowiedział mi, że w ich jednostce wir silnika pechowemu mechanikowi wyssał gałki oczne z oczodołów, o tym że piloci dostawali awans jeśli wylądowali uszkodzonym samolotem, zamiast się katapultować i o tym, że facet który katapultował się po wszystkim mówił, że gdyby wiedział co oznaczają te przeciążenia to wolałby się rozbić, czy o pilocie który zderzył się z ptakiem w locie, przebita kabina, rozerwane oko - a mimo to facet wylądował.
Czyli dużo szczegółów, których tak zaraz nie wymyślił, zwłaszcza w relacjach prywatnych wojskowych.
Pytanie - na ile jest sens spisywać takie wspomnienia, uporządkowane lub nie, lub zacząć grzebać w poszukiwaniu takich ludzi?
Tak zupełnie niezobowiązująco pytam, po prostu taki pomysł, żeby te wspomnienia nagrać i umieścić gdzieś na jakieś stronie, albo nawet wydać w tej, czy innej formie - samo się nasuwa.
Jest zapotrzebowanie na takie rzeczy? Może słabo znam rynek i takie rzeczy już są.

« Odpowiedź #170 dnia: Listopad 20, 2015, 14:51:05 »
Witam,

@Oktawian361 zawsze warto zachować dla potomności wspomnienia ludzi. Jeśli nie w formie wydania gdzieś to zawsze można złożyć do archiwum, na inne czasy.

W książkowych tematach to ja ostatnio przeczytałem takie oto dwie fajne pozycje:
Niebo nad głową - opowieść o lotniczej drodze generała Gotowały,
Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty - wspomnienia Hermaszewskiego, głównie związane z jego kosmiczną przygodą.

« Odpowiedź #171 dnia: Grudzień 02, 2015, 20:19:19 »
Leżę sobie w szpitalu, bywa i obok mnie leży facet. Gadamy, gadamy bo nic innego się nie da w szpitalu robić i okazuje się, że facet był przez dwa lata mechanikiem w lotnictwie, w końcówce lat 70's.
Opowiedział mi, że w ich jednostce wir silnika pechowemu mechanikowi wyssał gałki oczne z oczodołów, o tym że piloci dostawali awans jeśli wylądowali uszkodzonym samolotem, zamiast się katapultować i o tym, że facet który katapultował się po wszystkim mówił, że gdyby wiedział co oznaczają te przeciążenia to wolałby się rozbić, czy o pilocie który zderzył się z ptakiem w locie, przebita kabina, rozerwane oko - a mimo to facet wylądował.
Czyli dużo szczegółów, których tak zaraz nie wymyślił, zwłaszcza w relacjach prywatnych wojskowych.
Pytanie - na ile jest sens spisywać takie wspomnienia, uporządkowane lub nie, lub zacząć grzebać w poszukiwaniu takich ludzi?
Tak zupełnie niezobowiązująco pytam, po prostu taki pomysł, żeby te wspomnienia nagrać i umieścić gdzieś na jakieś stronie, albo nawet wydać w tej, czy innej formie - samo się nasuwa.
Jest zapotrzebowanie na takie rzeczy? Może słabo znam rynek i takie rzeczy już są.

http://aviateam.pl/historie/wspomnienia-najlepszych/

Inna sprawa, że rzeczywiście tego jest mało

« Odpowiedź #172 dnia: Luty 29, 2016, 19:55:12 »
Zapewne wiele osób zainteresuje nowa książka prof. Andrzeja Samka z Politechniki Krakowskiej: "Zapomniane skrzydła", dotycząca powstania i rozwoju lotnictwa i aeronautyki Austrow-Węgier, oczywiście temat dotyczy głównie okresu I Wojny Światowej. Książka (na szczęście) nie jest naukową monografią, zawiera setki zdjęć, rycin, biografii więc czyta się ją z przyjemnością. Zresztą dla samych rysunków warto ją przejrzeć. Kawał historii :D.

Link do strony wydawnictwa:
http://www.wydawnictwo.pk.edu.pl/books/view/423

Przykładowe, przypadkowe ;) ilustracje:

« Odpowiedź #173 dnia: Marzec 26, 2016, 12:29:45 »
“Gwiazda Afryki  Hans Marseille – niepokorny as Luftwaffe”
Czy warto kupić? Może ktoś z forum czytał?
Kupując produkty firmy Microsoft wspierasz Aborcje! Stop Aborcji i Planned Parenthood!

Offline Rammjager

• ZB
  • *
  • ex-JG300 pilot.
« Odpowiedź #174 dnia: Marzec 26, 2016, 12:38:01 »
“Gwiazda Afryki  Hans Marseille – niepokorny as Luftwaffe”
Czy warto kupić? Może ktoś z forum czytał?

Można kupić.
Chociaż z książki można wysnuć wniosek, że sam Hans był "blond rycerzem bez skazy". Podobne wrażenia miałem, gdy przeczytałem "Zestrzelić Hartmana" Toliviera.
No chłopcy bez wad po prostu. Tyle tylko, że walczyli po złej stronie ;-)
Nie wiem na ile jest to robota tłumacza, bo w oryginałach tego nie czytałem, ale po paru stronach wyłazi takie ... lizodupstwo. Tak w ogóle to oni mieli w dupie Hitlera, a walczyli honorowo do samego końca :-D
Warto kupić chociażby z powodu paru cytatów od innych pilotów Luftwaffe.

Ramm.
" only mad men fly there where angels afraid to step... "

« Odpowiedź #175 dnia: Marzec 26, 2016, 12:45:15 »
Thx Ramm.
Kupując produkty firmy Microsoft wspierasz Aborcje! Stop Aborcji i Planned Parenthood!

Offline ESP

• *
  • Shot down pilot.
« Odpowiedź #176 dnia: Marzec 26, 2016, 15:05:11 »
Marseille przecież tak uwielbiał Hitlera, że mu zagrał Scotta Joplina na fortepianie. A wiemy jak szef nienawidził jazzu.
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2016, 15:34:02 wysłana przez Mekki »

Offline Sherman

• *
  • 1. Pułk Lotniczy, 2. Eskadra Wywiadowcza, 105.WPŚB
« Odpowiedź #177 dnia: Maj 03, 2016, 13:09:21 »
Ukazała się książka "Falklandy. Harriery RAF atakują".

http://ksiazkalotnicza.pl/pl/p/Falklandy.-Harriery-RAF-atakuja-Jerry-Pook/107

Zapewne wiele osób zainteresuje nowa książka prof. Andrzeja Samka z Politechniki Krakowskiej: "Zapomniane skrzydła"
Kupiłem, przeczytałem. Ciekawa. Szkoda że ilustracje skalowali w Paint. Przydałoby się więcej w tym temacie.
Nie przepuszczą żadnej owcy,
Z drugiej chłopcy wywiadowcy.

« Odpowiedź #178 dnia: Czerwiec 01, 2016, 09:48:54 »
Taka bardzo ciekawa książka o początkach zmagań w powietrzu: http://grzbiet.pl/ksiazki/wojna-powietrzna-wydawnictwo-napoleon-v-95a

« Odpowiedź #179 dnia: Listopad 09, 2016, 20:37:25 »
Pytanie mam: Ktoś wie, gdzie można kupić "Pamiętnik Pilota" Arcta w wersji elektronicznej lub papierowej? Gdzie nie znajdę to tylko wersja MP3.