Autor Wątek: Ksiązki o lotnictwie  (Przeczytany 77185 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ICEJOJO

  • Gość
Ksiązki o lotnictwie
« dnia: Listopad 08, 2005, 11:16:05 »
Myślę, że dobrze by było popisać na łamach forum coś na temat literatury lotniczej. Jak się domyślam wszyscy tu zgromadzeni czytają co nieco na ten temat. Proponował bym aby wpisywać w ten temat ciekawe pozycje książkowe. Ja jako prekursor tematu na pierwsze miejsce wysuwam książkę pt: "Sprawa honoru". Jak dla mnie pozycja obowiązkowa. ;)

Offline Leon

  • Global Moderator
  • *****
Ksiązki o lotnictwie
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2005, 11:31:52 »
Jeżeli ma być to tematykla PSP w Anglii to lepsza książką sa "Zapomniane dywizjony" Zamoyskiego. Na tejże książce oparta jest lotnicza część "Sprawy honoru" - kto czytał obie, rozpozna z miejsca . A sama "Sprawa Honoru" - jak dla mnie nic specjalnego. Dyskutowaliśmy zresztą swego czasu na tem temat.
Ja osobiście lubię czytac wspomnienia - Pokryszkina, Clostermanna, Kożeduba, Johnsona, czy "jedynego walczącego dla Szefa" itp., itd.
Ponadto lubię książki Shores'a, Price'a i innych znanych nazwisk ;).
Marcin Widomski

Pealuuga lipp, Surnupealuuga lipp, Tundmuste tipp, Sinu tundmuste tipp, See on ju vabadus hüperboloid, Insener Garini hüperboloid...

HansVonStunke

  • Gość
Ksiązki o lotnictwie
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 08, 2005, 11:57:05 »
Ja polecam 'Lwowskie Puchacze' Jerzego Damsza - swietne wspomnienia pilota nocnych mysliwcow z latania bojowego na Beaufighterach i Moskitach...poza tym Knokego oczywiscie, Arcta, Zumbacha tez sie dobrze czyta ...ogolnie-wspomnienia...z fikcyjnej literatury - np. 'KG 200 -bezimienny oddzial Luftwaffe ' ...
Leon, te wspomnienia Pokryszkina to chodzi Ci o 'Atakuje' ? czytalem w wersji 'tygrysek', gdyby wykreslic wszystkie wstawki 'polityczne' (typu: jakim waznym dla autora wydarzeniem bylo przyznanie mu czlonkowstwa Partii...albo ze ruskie samoloty byly debest) toby bylo krotkie opowiadanie zaledwie (ale lepsze  8)  )...dla mnie za malo w tym latania a za duzo politykowania i politycznej poprawnosci  :cry: ...jak juz kiedys pisalem - nie zdziwilbym sie, gdyby autentyczne Pokryszkina bylo tylko nazwisko na okladce ...
Poza tym dla lubiacych dane techniczne - 'Samoloty na ktorych walczyli Polacy' chociazby...

Ksiązki o lotnictwie
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 08, 2005, 12:30:50 »
Jeżeli Pokryszkin to zapewne „Niebo wojny” bodajże.
Czytałem to w 78 roku, wypożyczoną z biblioteki w JW1955 w czasie odbywania służby wojskowej i do dziś żałuję, że jej sobie nie pożyczyłem. :oops:  :D
Książka napisana "poprawnie politycznie", ale też zawiera dużo ciekawych opisów z życia codziennego w jednostce bojowej, metod szkolenia, opracowywania nowych taktyk walki.  Między wierszami przeziera konflikt Pokryszkina z „naczalstwem”. Warto przeczytać.
Nie da Ci żona nie da sąsiadka,
Nawet nie przyjdzie im to do głowy,
Tego, co da Ci sierżant sztabowy.

http://www.1pl.boo.pl/

Offline Leon

  • Global Moderator
  • *****
Ksiązki o lotnictwie
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 08, 2005, 12:32:13 »
Nie, nie chodzi mi o króciutkie "Atakuję" ale o wydane w j. polskim kilkusetstronnicowe "Niebo wojny" i rosyjskie "Poznat siebja w boje" - jest dostepne na sieci, chyba na airwar.ru. Obie książki, po odrzuceniu ideologicznej papki - pisał je w latach 60tych, są dobrymi podrecznikami walki powietrznej oraz przedstawiają rzeczywistość pilota WWS.
Marcin Widomski

Pealuuga lipp, Surnupealuuga lipp, Tundmuste tipp, Sinu tundmuste tipp, See on ju vabadus hüperboloid, Insener Garini hüperboloid...

tomek1988

  • Gość
Ksiązki o lotnictwie
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 08, 2005, 14:21:11 »
Ja mogę polecić na przykład te książki:
-"Mój Spitfire WX-L", Wacław Król
-"W dywizjonie poznańskim", Wacław Król
-"Bomby poszły", Henryk Kwiatkowski
-"Uwaga, wszystkie samoloty", Tadeusz Henryk Rolski
Wszystkie z tych książek mają charakter wspomnieniowy. Mają one już trochę lat, więc na pewno znajdziesz je w bibliotekach.

kaa

  • Gość
Ksiązki o lotnictwie
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 08, 2005, 17:33:13 »
Guy Gibson, "Dywizjon X" (tytuł beznadziejny - w oryginale "Enemy Coast Ahead"). Facet latał na Hampdenach, Beaufighterach, Lancasterach, Mosquito. Odznaczony Krzyżem Wiktorii za nalot na tamy (opisany w książce). Zginął w '44.

Wolfgang Späte, "Oblatywacze".

Heinz Knocke, "Walczyłem dla Führera".

Saburo Sakai, "Samuraj".

Ksiązki o lotnictwie
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 08, 2005, 22:51:55 »
P. W. Stahl "KG 200 Tajny oddział Luftwaffe"
Ksaizka obala sporo mitów na temat KG 200, a skałada sie z wspomnień ze służby w KG 200 nie tylko Stahla ale i innych pilotów. Ponadto dołaczono sporą liczbę fotokopii dokumentów, np. z operacji Mistelli.
We'll come in low, out of the rising sun, and about a mile out, we'll put on the music...

Bociek

  • Gość
polecam
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 12, 2005, 14:55:46 »
Bardzo ciekawe zbiory relacji z pojedynków myśliwskich różnych epok.

Polecam!!! :D

Schmeisser

  • Gość
Ksiązki o lotnictwie
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 12, 2005, 15:02:35 »

Odp: Ksiązki o lotnictwie
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 27, 2005, 14:47:27 »
S.Skalski "Czarne krzyże nad Polską"- miło łatwo i przyjemnie
cała twórczość W.Króla- szczególnie za humor
B.Arct również całość jak wyżej
"L jak Lucy" Meissnera Humor plus to że jedana z niewielu traktujących o polskich bombowcach
Tygrysy jakby wycioł to całe polityczne g!@#$ to można poczytać
z fachowej publikacje AJ-Presu
Brytyjski Squqdron Signal
Ksiązki Daviad Donalda z cyklu samoloty w II wś (ale raczej dlaaksonometrycznych pólprzekrojów płatowców niż rzetelnych informacji)
J.K.Kowalski "Godło i barwa w lotnictwie polskim 1939-1945" chyba jedno z lepszych opracowań dotyczących malowań samolotów PSP
prawie cały cykl "Biblioteki Skrzydlatej Polski"

Odp: Ksiązki o lotnictwie
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 28, 2005, 13:20:30 »
Ja, chociaż dopiero ją czytam, mogę śmiało polecić "Myśliwskie Asy Luftwaffe" Mike'a Spick'a. Jest to książka bardziej historyczna, lecz zawiera wiele ciekawych informacji, między innymi o taktyce pilotów WW2.

lcz1

  • Gość
Odp: Ksiązki o lotnictwie
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 07, 2006, 13:29:48 »
Wacław Król- ''Latałem pod niebem Francji'', Latałęm pod niebem Londynu'' - w tych dwóch ksiązkach można przesledzic los jednego z najsłynniejszych pilotów polskich okresu drugiej wojny (jakim był własnie Wacław Król) od kampani wrzesniowej , przez kampanie we Francji do walk nad anglią w 1941 roku.
Wedlug mnie te dwie pozycje są bardzo dobre.

David Irving- ''Luftwaffe''  tu można poznac historie rozwuju floty luftwaffe od 1919 roku aż do klęski w 1945 oraz historie człowieka który przyczynił się do rozwoju tej floty. Występuje wiele ciekawych anegdot związanych z dowództwem Luftwaffe i rozwojem poszczególnych typów samolotów.




Pogo

  • Gość
Odp: Ksiązki o lotnictwie
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 20, 2006, 23:41:14 »
Witam
Ja ostatnio dorwałem dwie ciekawe książki
"Asy myśliwskie aliantów" autor Mike Spick oraz "Płonące Niebo"  autostwa Pierre'a Clostermanna .
Gorąco polecam  :grin:


Offline Sherman

  • *
  • 1. Pułk Lotniczy, 2. Eskadra Wywiadowcza, 105.WPŚB
Odp: Ksiązki o lotnictwie
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 21, 2006, 16:05:25 »
Ten Mike Spick- on pisze i o współczesnych suszarkach i o asach z okresu II wojny... to mi się nie podoba. :008:
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2006, 16:12:58 wysłana przez Sherman »
Marcin "Rahonavis" Rogulski (1986-2019)

Nie przepuszczą żadnej owcy,
Z drugiej chłopcy wywiadowcy.