Autor Wątek: Kto lubi komputerowe RPG?  (Przeczytany 48913 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rola

• *
  • 9/39 & R'n'R
Kto lubi komputerowe RPG?
« dnia: Marzec 02, 2006, 23:20:38 »
Witajcie dzielne księżniczki i piękni wojowie! Archimag Rola Mniejszy znalazł dla Was dziś coś... zupełnie z innej beczki.

Gra jest dość wyjątkowa, już sami twórcy są nietuzinkowi... albowiem owóż cRPG napisane zostało przez... Turków... i to w dodatku (najpewniej) przez jedno małżeństwo!

Gra nie została jeszcze wydana, ale można sobie ściągnąć za free wersję beta do testów...

Zapewne już wyobrażacie sobie jakieś badziewie w trybie tekstowym (choć lubię gatunek Roguelike). Otóż nie. Grafika wygląda prawie jak w "The Elder Scrolls 3: Morrowind" i na pewno nie odrzuca. Klimaty średniowieczne - bez magii, tj. w miarę realistycznie (nie ma "Miecz zaczarowany +1" czy "Napój leczący rany"). Podobnie jak w "Morrowind" machając myszą zadajesz różne ciosy i blokujesz wraże ataki. Liczy się punkt, w który padnie cios. Mamy piki, miecze, pałki, kusze, łuki, noże do rzucania - kamienie też od biedy... Możesz dorobić się drużyny żołnierzy, a bitwy w widoku TPP/FPP mogą oznaczać nawet kilkudziesięciu walczących (!), po walce możesz brać jeńców (!).
W grze jest mocno zaznaczony pewien element... koń jaki jest, każdy widzi :002: Tak, tu często walczysz konno! Wyobraźcie sobie, rozpędzasz się na rumaku, opuszczasz powoli kopię i niczym na średniowiecznym turnieju wyrzucasz wrogiego kolesia z siodła! Albo bierzesz łuk/kuszę i szyjesz do niego, strzały będą nadal sterczeć z jego korpusu, gdy koń będzie ciągnął jego trupa wiszącego na strzemionach... samo hamowanie i skręcanie koniem wygląda najlepiej jak dotąd mogłem na kompie kiedykolwiek zobaczyć :)

Nietuzinkowa gra, choć przecież jeszcze nie ukończona, ale wersja końcowa na pewno będzie jeszcze ciekawsza.

Miłej zabawy z "Mount & Blade"!

http://www.taleworlds.com/index.html

« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2011, 20:44:24 wysłana przez YoYo »
"Każdy kilogram nowego samolotu szczególnym dobrem Narodu"

Offline some1

• Global Moderator
Odp: Kto lubi komputerowe RPG?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 02, 2006, 23:56:32 »
Ciekawe, ciekawe, zwłaszcza te konie i średniowieczny charakter. Zasysam, jutro zobaczymy.

No i widzę, że nie tylko ja grałem w Morrowinda  :564:
Szkoda, że konina to często pomijany przez twórców tej gry element świata fantasy. W TES3: Morrowind, ani w pierwszej z serii Arenie ich nie ma, w TES4: Oblivion będą, ale nie da się na nich walczyć, były w TES2: Daggerfall, ale to też już historia (trochę żałuję, że całości nie przeszedłem, ale najpierw zapomniałem co mam zrobić, a potem popsułem win98, ino save'y ostały  :005:).

Heh, zawsze im więcej tym lepiej!*

*nie dotyczy PF'a
**no i jeszcze nawet nie znalazłem czasu, żeby przysiąść do Silgrad Tower w Morrowind.

"It's not a Bug! It's an undocumented feature!"

jimm

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 03, 2006, 00:20:53 »
No i widzę, że nie tylko ja grałem w Morrowinda  :564:

Nie tylko. Morrowind sprawił ze przez kilka długich tygodni nie latałem

(trochę żałuję, że całości nie przeszedłem, ale najpierw zapomniałem co mam zrobić, a potem popsułem win98, ino save'y ostały  :005:).

Ja jak zacząłem męczyć zadania poboczne to całkowicie zapomniałem o głównym wątku. Potem zaczęły mnie drażnić Bugi typu lochów w których nie było odpowiednich przedmiotów lub osób, herszta tego typu błędów było w Daggerfall’u pełno. Ale gra była wspaniała   

Offline some1

• Global Moderator
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 03, 2006, 01:05:37 »
Jak zobaczyłem jakich rozmiarów jest świat w Daggerfall'u, to kopara mi opadła (szczerze mówiąc, to chyba tylko we Flight Simulatorze i Google Earth jest większy :002:)

A w Morrowidzie ujawniła się moja perwersyjna skłonność do kolekcjonowania różnych rzeczy:

jimm

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 03, 2006, 01:59:28 »
A w Morrowidzie ujawniła się moja perwersyjna skłonność do kolekcjonowania różnych rzeczy:
Na początku wybijałem jakiegoś typa i zajmowałem jego domek, gdzie Zbierałem moją kolekcje przede wszystkim broni. Postawiłem sobie z punkt honoru posiadanie każdej broni jaka istnieje. A potem pojawił się mod podtytułem „Dobre miejsce do zamieszkania” i wtedy zbierałem wszystko od naczyń do odzieży. Niestety padniecie dysku sprawiło ze nie mam jak teraz pochwalić się moja kolekcja.

Offline Sundowner

• *
  • Chasing the sunset
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 03, 2006, 02:21:28 »
Miłej zabawy z "Mount & Blade"!
Dziwna grafika (engine jakby z Quake 1) dziwne posługiwanie się bronią, czy muszę dodawac, że nie ma multipleya ? :D Niestety nie przyciagnęła mnie na długo

Suncom Raptor #SF64030539
Thrustmaster HOTAS Cougar #16348

Offline Ros

• *
  • Uziemniony
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 03, 2006, 09:40:01 »
Dziwna grafika (engine jakby z Quake 1) dziwne posługiwanie się bronią, czy muszę dodawac, że nie ma multipleya ? :D Niestety nie przyciagnęła mnie na długo

Ech Sundowner a już było tak pięknie (szczególnie screen ze strzałami wbitymi w tarczę) a Ty mnie brutalnie sprowadzasz na ziemię... Shame on you :004:
Though I fly through the Valley of Death I shall fear no Evil for I am at 80,000 feet and climbing
36 Quai des Orfevres

Offline YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 03, 2006, 09:40:12 »
Niestety obecnie RPGi przekształciły się w większe nawalanki albo gry typu cRPG. Piszę niestety bo taka forma jaką reprezentuje własnie nurt z literką "c" mi nie odpowiada. Samemu kiedyś siedziałem bardzo głęboko w świecie Fantasy, a pozniej jak zaczeły wychodzić gierki na PC ze świata D&D (np. 1y Baldures Gate) to już wogóle był czadzik. Obecnie na rynku mamy albo te MMcRPG albo cRPG. Brak dobrych RPGów, może jeszcze te Opowieści Barda - ale nie wiem, nie grałem, nie mam tyle czasu ale ma dobre recenzje. Czasem jednak ciągnie mnie do tego, patrzę wtedy w sklepie i z niesmakiem odchodzę od półki...

Czekam jedynie na to, może i bedzie cRPG ale mam słabość dla autora przeczytanach kiedyś wszystkich książek Arthura Conan Doyle'a (i paru ról Arniego S. w tym Czerwonej Sonii):
Age of Conan - Hyborian Adventures  http://www.3dgamers.com/screenshots/games/ageofconan/
webmaster,   YoYosims - jeśli lubisz symulatory lotnicze

www.yoyosims.pl

Offline Ros

• *
  • Uziemniony
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 03, 2006, 10:02:48 »
Niestety obecnie RPGi przekształciły się w większe nawalanki albo gry typu cRPG. Piszę niestety bo taka forma jaką reprezentuje własnie nurt z literką "c" mi nie odpowiada. Samemu kiedyś siedziałem bardzo głęboko w świecie Fantasy, a pozniej jak zaczeły wychodzić gierki na PC ze świata D&D (np. 1y Baldures Gate) to już wogóle był czadzik. Obecnie na rynku mamy albo te MMcRPG albo cRPG. Brak dobrych RPGów, może jeszcze te Opowieści Barda - ale nie wiem, nie grałem, nie mam tyle czasu ale ma dobre recenzje. Czasem jednak ciągnie mnie do tego, patrzę wtedy w sklepie i z niesmakiem odchodzę od półki...

Niestety masz rację, brakuje dobrego komputerowego RPGa w stylu Planescape: Torment z mnóstwem opcji dialogowych i rzeczywistą możliwością odgrywania postaci, którą się stworzyło a nie tylko zwiększaniu współczynników. Boli mnie to głównie ze względu na to, że nie mam czasu grać w RPG papierowe jak i fakt że Drużyna Pierścienia rozbiegła się po całym Śródziemiu i rzadko nam się udaje spotkać w jednym miejscu i czasie :005: A MMORPG jakoś do mnie nie przemawiają, głównie chodzi w nich o podbijanie statystyk i zdobywanie kolejnych poziomów, błeeee...

Pozdrawiam a szczególnie fanów RPG :001:
Though I fly through the Valley of Death I shall fear no Evil for I am at 80,000 feet and climbing
36 Quai des Orfevres

Offline Labienus

• *
  • Corsaires Fanaticus
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 03, 2006, 10:21:48 »
A ja nawet te stare RPG na kompy uważałem za farsę i profanację tych 3 literek.
Bardzo mnie zawsze bawiło jak ludzie np. Diablo nazywali komputerowym RPG :D

Ja po prostu mam kilku znajomych, z którymi od czasu do czasu pogrywam w stareńkiego Warhammera z kilkoma naszymi modyfikacjami (np. zlikwidowaliśmy fenomen gumowego krasnoluda). A że kumple, jako i ja, wyrośli już dawno z gry dla współczynników i "guns" ;) to gra się przyjemnie... i klimacik potrafimy stworzyć. Nowe zaś systemy (3 edycja D&D czy nowy Młotek) uważamy za kolejny ukłon wobec manczkinowskich młodzieniaszków, więc się nimi nie interesujemy. Poza tym te kretyńskie podziały:
podręcznik MG, podręcznik gracza, podkręcznik podziemi, podręcznik na ziemi, podręcznik babci gracza, podręcznik stworów ślimakopodobnych itp... powodują, że nie mamy ochoty wydawać kasy na byle co.

Pozdrawiam :)

Offline Ros

• *
  • Uziemniony
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 03, 2006, 10:45:27 »
A ja nawet te stare RPG na kompy uważałem za farsę i profanację tych 3 literek.

Eee, Labienus niektóre tytuły były fajne. Na pewno pamiętasz taki tytuł jak "Betrayal at Krondor". O panie, o ludzie ile czasu spędziłem przy tej gierce, to był pierwszy komputerowy RPG w który grałem i byłem po prostu urzeczony. Bardzo mi się też podobała seria Bards Tale i 3 RPG (jedyne chyba w historii) których akcja się rozgrywała na Krynnie - "Champions of Krynn", "Death Knights of Krynn" oraz "Dark Queen of Krynn". Gierki bardzo proste, ale przykuły mnie do monitora na długo.

Ja po prostu mam kilku znajomych, z którymi od czasu do czasu pogrywam w stareńkiego Warhammera z kilkoma naszymi modyfikacjami (np. zlikwidowaliśmy fenomen gumowego krasnoluda). A że kumple, jako i ja, wyrośli już dawno z gry dla współczynników i "guns" ;) to gra się przyjemnie... i klimacik potrafimy stworzyć.

To robicie dokładnie tak samo jak ja z moimi kumplami. Szczególnie, że mój kumpel który jest najczęściej mistrzem gry potrafi nam stworzyć taki klimat że szczęka opada.

Nowe zaś systemy (3 edycja D&D czy nowy Młotek) uważamy za kolejny ukłon wobec manczkinowskich młodzieniaszków, więc się nimi nie interesujemy. Poza tym te kretyńskie podziały:
podręcznik MG, podręcznik gracza, podkręcznik podziemi, podręcznik na ziemi, podręcznik babci gracza, podręcznik stworów ślimakopodobnych itp... powodują, że nie mamy ochoty wydawać kasy na byle co.
Pozdrawiam :)

Taaa, tylko chcą z nas wyciągnać kasę a my na to :118: A tak w ogóle to sobie pomyślałem, może by się zebrała jakaś forumowa drużyna chętna pograć w starego dobrego Młotka albo MERPa?

Pozdrawiam
36 Quai des Orfevres

« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 03, 2006, 11:03:15 »
Lubi nie każdy ma możliwość pograć w RPG tekstowe, czy to z braku czasu, czy z braku towarzystwa do gry. Komputerowe RPG daje więcej możliwości czasowych i nie uzależnia od obecności innych osób lecz jednocześnie nigdy nie da takiego klimatu.
Co do gierek to warto wspomnieć o Baldurs Gate 1 i 2. Świetna fabuła i doskonale oddane stosunki między członkami drużyny. Potem był niestety Neverwinter Nights. Miał być lepszy od BG a wyszło dno lecz na szczęście doskonały tryb multi oraz duże możliwości modyfikacji świata pozwoliły stworzyć kilka ciekawych serwerów.

jimm

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 03, 2006, 11:30:04 »
ja najmilej wspominam „Maga” i  „Wampira” White Wolf’a. teraz jednak coraz trudniej nam przychodzi zebrać się na tych kilka godzin. Wiec ratuje się cRPG , a szkoda. :015:

Offline some1

• Global Moderator
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 03, 2006, 12:13:06 »
jimm, respect  :580:
U mnie wszystko warte zachowania, w tym każda nowa broń i pancerz, lądowało na placu przed świątynią. Potem zacząłem to ładnie układać, szukać braków w kolekcji, unikatów, dodałem w edytorze manekiny na zbroje i tak zostało.

Co do cRPG'ów to niestety macie panowie rację: ani się nie umywają do sesji RPG z żywymi ludźmi, ani nie wciągają tak jak niegdyś...  Ale niektóre nadal są warte uwagi.

Z tytułów z przeszłości które nie zostały jeszcze tu wymienione przypomnę Arcanum. Jak dla mnie niesamowite połączenie świata fantasy z wiktoriańską anglią i czasami rewolucji przemysłowej. Przechodziłem 4 razy, zawsze niesamowicie wczuwając się w odgrywaną postać, nieważne czy to był pół-ork technolog znający się na rusznikarstwie, płatnerstwie i automatach, uzbrojony w karabin snajperski i mechaniczną zbroję na wzór power armor z Fallouta , czy obdarzony niesamowitą charyzmą elfi mag ciągnący za sobą małą armię towarzyszy, czy preferujący broń białą krasnolud.

No i jeszcze nagroda pocieszenia dla serii Star Wars: Knights of the Old Republic za fabułę i dialogi.

Z obecnie planowanych tytułów to jedyny który na pewno zagości u mnie na twardym dysku to Elder Scrolls IV: Oblivion. I to już naprawdę niedługo.  :020:

jimm

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 03, 2006, 13:12:18 »
Arkanum - Miodzio  :002:
Ale nikt jeszcze nie wspominał o gierkach które w dawnych czasach grało się przez telnet i wszystkie komendy wydawało się w trybie tekstowym,(oj jakie rachunki wtedy przyłaziły) to był chyba jedyny RPG jaki można było grać na komputerze.Oj moja kochana "studnia" ile to noce się spędziło :020:. Reszta to tylko substytuty coś jak piwo bezalkoholowe(bez mrugnięcia)

A dla ludzi zakochanych w Might & Magic polecam:
http://www.mmtribute.castlegobs.nl/