Autor Wątek: Co to jest ? - czyli wszelkie prośby o identyfikacje sprzętu.  (Przeczytany 44428 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odp: Co to jest ? - czyli wszelkie prośby o identyfikacje sprzętu.
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 31, 2008, 09:29:40 »
Cóż to ludziska za dziwoląg? Swoją drogą wymiękam gdy widzę tego typu oszklone kokpity, jakieś takie zboczenie mam....

« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2008, 09:34:45 wysłana przez Qbeesh »

Syringe

• Gość
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 31, 2008, 09:55:36 »
Witam

Może to zbieg okoliczności ale Bartini VVA-14 jest podobny. Był wymieniony ostatnio w Wiecznym Konkursie.

http://www.youtube.com/watch?v=IAk3kwXfEWk

http://www.youtube.com/watch?v=Pzu9fWobu1E&feature=related

Tu nawet w 10 sekundzie jest to zdjęcie.

« Odpowiedź #32 dnia: Październik 31, 2008, 10:02:48 »
Dzięki Syringe. Coś fantastycznego...te kufajmańskie sprzęty mają coś w sobie. Zwłaszcza wtedy, gdy postały sobie zdekompletowane jakiś czas pod gołym niebem.

« Odpowiedź #33 dnia: Październik 31, 2008, 16:10:15 »
Co znajduje się "na grzbiecie" ekranoplanu SM-6?

Syringe

• Gość
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 31, 2008, 16:15:57 »
Wygląda jak mały bunkier  :121:

Jak widać różne rzeczy można na tym zamontować

http://www.airbornegrafix.com/HistoricAircraft/Ekranoplans/ekrano1.htm

Pozdrawiam Serdecznie

« Odpowiedź #35 dnia: Październik 31, 2008, 16:39:01 »
Wersję Luna (z angielskiej transkrypcji, może powinno być "Łunia"?) z rakietami Moskit znam, a w SM-6 zainteresował mnie właśnie ten "bunkier" - na żadnym innym zdjęciu radzieckich ekranoplanów nie zauważyłem nic podobnego ;) Na czeskiej stronie odnalazłem coś takiego:
SM-5 a SM-8 měly experimentálně ověřit a potvrdit celkovou koncepci ekranoplánu tak, jak měla být používána u budoucích velkých ekranoplánů KM a Lun, případně i u civilních variant velkých ekranoplánů o jejichž stavbě se také uvažovalo.

Tomu odpovídala jejich koncepce, ve které najdeme všechny znaky jejich následovníků. Jednalo se o středoplošníky se dvěma motory. Jeden byl umístěn ve střední části trupu. Nasávací otvor tohoto motoru byl na hřbetě trupu na úrovni náběžné hrany křídla. Proti vodní tříšti byl chráněn svislým difuzorem. Výstupní plyny byly rozváděny speciálně tvarovanými čtveřicemi trysek umístěnými těsně za kabinou. Ty simulovaly činnost baterie startovacích boosterů na budoucím ekranoplánu KM.

K samotnému pohonu ekranoplánů SM-5 a SM-8 sloužil letový motor umístěný v zadní části trupu. Jeho vstup byl proti vodní tříšti chráněn podkovovitým krytem. Výstupní tryska byla rozvětvená a ústila po obou stranách svislé ocasní plochy, což zase simulovalo ofukování svislé ocasní plochy dvojicí po stranách umístěných letových motorů většího KM.

Celková hmotnost SM-5 byla 7300 kg. Celková hmotnost SM-8 byla 8100 kg, takže byl nejtěžším ze série a dosahoval cestovní rychlosti 220 km/h.

Veškeré zkoušky SM-8, který byl jeho náhradou probíhaly paralelně s testy KM a analog sloužil pro předběžné ověření testovacích metod KM a k testování všech přestaveb, které byly později prováděny i na KM.
Czyżby to był wlot powietrza do silnika? Jeśli tak, to silniki z przodu są odpowiednikiem JATO?

Offline Sherman

• *
  • 1. Pułk Lotniczy, 2. Eskadra Wywiadowcza, 105.WPŚB
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 01, 2008, 13:25:31 »
A to co to jest za samolot?
Nie przepuszczą żadnej owcy,
Z drugiej chłopcy wywiadowcy.

Agadam

• Gość
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 02, 2008, 00:43:47 »
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2008, 00:51:49 wysłana przez Agadam »

Offline Sherman

• *
  • 1. Pułk Lotniczy, 2. Eskadra Wywiadowcza, 105.WPŚB
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 02, 2008, 12:40:18 »
Dzięki Agadam. Całkiem sympatyczna maszynka.
Nie przepuszczą żadnej owcy,
Z drugiej chłopcy wywiadowcy.

Offline Wind_Of_Peace

• *
  • SmokHaosu
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 15, 2008, 18:00:32 »
Zgaduj zgadula :004:
Myślę, że Toyo będzie wiedział - koniec podpowiedzi  :021:

Offline John Cool

• Global Moderator
    • http://www.rsp.prv.pl
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 15, 2008, 18:32:33 »
Może ja spróbuję wyjaśnić cóż to jest, najwyżej Toyo pojedzie po mnie jak po leszczu i mnie poprawi :121:

Te rurki umieszczone są po 2 sztuki na końcówce skrzydła, na krawędzi spływu, nieopodal światła pozycyjnego oraz czujników SPO-15LM. Ich rola polega na rozładowywaniu potencjału elektrostatycznego, gromadzącego się z różnych przyczyn w różnych miejscach w metalowych częściach konstrukcji płata podczas lotu. Nie muszę chyba tłumaczyć że nadmiar ładunków elektrostatycznych nie jest dobry ani dla samolotu ani dla awioniki, układów elektrycznych i innych urządzeń, więc konieczne jest zachowanie stosownej równowagi potencjałów.

Sama rurka jest odlewem z duralu i innych materiałów. Z jednej strony zakończona gwintem. Ten gwint wkręca się w odpowiednie miejsce w końcówce skrzydła. Dodatkowo takie rurki znajdujemy na stateczniku pionowym. Zaś z drugiej strony też mamy gwint, o mniejszym skoku. Tam wkręca się rodzaj czerwonego czopa z tekstolitu... który chyba zresztą widać nawet na zdjęciu. W nim znajduje się jeszcze taka miotełka z metalowych drutów - to właśnie przez nie ma spłynąć ów nadmiarowy potencjał do atmosfery.
МАССАНДРА: "Микоян Артём Славный Сын Армянского Народа Дарит Радость Авиаторам".

Kiedy natkniemy się na pole minowe, nasza piechota przeprowadza atak dokładnie tak, jakby go tam nie było. Gieorgij Żukow (1896-1974)

Offline Wind_Of_Peace

• *
  • SmokHaosu
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 15, 2008, 19:26:09 »
Zgadza się Janku. Ten akurat egzemplarz rurki pochodzi ze statecznika poziomego, zakotwiczonego w Warszawie na stałe Miga-29. Nie żebym pochwalał takie zachowanie, ale dostałem to od młodszego brata na urodziny  :banan

« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 15, 2008, 20:05:34 »
Jeśli był to akt wandalizmu i kradzież w jednym, to ja młodszemu bratu bym porządnie wpi%$#ił.

« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 15, 2008, 20:47:40 »
... a następnie kazał wrócić na miejsce zbrodni i przykręcić z powrotem. Nie chcę psuć urodzin, ale nie po to tego MiGa tam postawiono, żeby w pół roku "pasjonaci" go rozebrali na pamiątki.

« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 15, 2008, 20:51:11 »
A tak w ogóle to chyba się komuś ten wątek z "Wiecznym konkursem" pomylił. Tutaj pytamy się o identyfikacje rzeczy, których nie znamy lub mamy wątpliwości - zagadki zadajemy w konkursie.

Podobnie jak przedmówcy nie widzę powodu chwalenia się wandalizmem (swoim lub brata) - no bo jak inaczej wytłumaczyć ten znaczek:  :banan ?