Autor Wątek: Latanie online w FSX  (Przeczytany 94608 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cygan

• APAsq
  • *
  • 11WELT/7WEDS
Odp: Latanie online w FSX
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 09, 2007, 16:16:45 »
Było naprawde fajnie .Napewno sa pewne bugi ale do lotów krajoznawczych jednym lub wiecej samolotami w zupełnosci wystarczy.Oczywiscie sprawa jest godna odnotowania ze wzgledu na sama wizualizacje - teaz jest ona na poziomie zblizonym do IL2 lub loczka .Ten kto próbował lotów grupowych na FS 2004 ten wie o czym mówie......Przydała by sie dobra maszyna która jest specyficzna dla naszej przestrzeni nad polska i na pewno nie mysle o cessna itp..Nastepnym razem trzeba popróbowac wiatrakami  :003:
FS 2004/FSX  DCS  BMS  TOH  ARMA3

Offline Sundowner

• *
  • Chasing the sunset
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 09, 2007, 19:01:53 »
Rozumiem, że animacje śmigieł wyglądają teraz normalnie ?

Suncom Raptor #SF64030539
Thrustmaster HOTAS Cougar #16348

Offline cygan

• APAsq
  • *
  • 11WELT/7WEDS
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 09, 2007, 19:14:28 »
Jesli chodzi o samoloty owszem ....nie mam pojecia jak wiatraki poniewaz nie testowalismy lotu dwoma śmigłowcami.No ale mysle ze w koncu sprawdzimy Sun   :004:

Offline Sundowner

• *
  • Chasing the sunset
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 09, 2007, 19:39:46 »
Taaaak, jak zafundujesz mi komputer, który uciągnie sensownie FSXa  :021:
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2007, 19:47:19 wysłana przez Sundowner »

Suncom Raptor #SF64030539
Thrustmaster HOTAS Cougar #16348

empeck

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 09, 2007, 19:45:36 »
cygan - jak widzisz FM FSX'a jeśli chodzi o akrobacje? Nie mówię od razu o lataniu na poważnie jak Wy, bądź Eagles, ale tak dla zabawy :)

Offline cygan

• APAsq
  • *
  • 11WELT/7WEDS
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 09, 2007, 20:38:58 »
Trudno powiedziec ...wydaje mi sie ze jest w porzadku .Co prawda ostatnio latałem Extra300 i było ok .Traktujec temat nieco luzniej wydaje mi sie ze jest w porzadku chociaz zalezy tez od danego modelu lotu który został wymodelowany.Trzeba by sprawdzic w bardziej extramalnych i nienaturalnych wzgledem zwykłego lotu manewrów zeby miec pełny obraz .

« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 09, 2007, 20:48:21 »
1. Co do akrobacji zespołowej to jedna pozytywna uwaga. FSX w odróżnieniu od FS9 umożliwia zbliżenie dwóch maszyn. FS9 nadmierne zbliżenie traktował jako kolizję, a FSX wydaje się reagować dopiero na faktyczne zetknięcie się elementów maszyn.

2. Co do przetestowania śmigłowców - jestem jutro od 10 do 16 całkowicie wolny. Jak ktoś ma czas to możemy sprawdzić efekty dla śmigłowców w lotach online. Nawet na krotko - tylko połączyć się i sprawdzić, animację. Choć na początku ostatniej zabawy, gdy cygan wziął Bella, przelatywałem nad nim moim Maule M7 i wydawało mi się, że wirnik się kręci tak jak powinien.

Offline cygan

• APAsq
  • *
  • 11WELT/7WEDS
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 09, 2007, 21:13:03 »
Jutro bede do 13.30 wiec jesli pojawi sie okazja to dam znac na gg

empeck

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 09, 2007, 21:18:47 »
Ja też powinienem być do południa, także z chęcią, pomimo, że latanie wiertolotami nie należy do moich ulubionych, ale co tam :D

« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 10, 2007, 13:55:20 »
No to trochę sobie polataliśmy  :001:

Na początek z cyganem odbyliśmy małe ćwiczenia naszych śmigłowców policyjnych i to pomimo kiepskiej pogody w Pruszczu Gdańskim ...

... potem gdy pojawił się empeck na "obcej" maszynie - dokonaliśmy (jako dwuosobowa załoga w jednej maszynie A-015) przechwycenia intruza i zmusiliśmy go do lądowania.  :004:

Przy okazji wspólnego latania na jednej maszynie, cygan zaobserwował bardzo ciekawy i nie ma co ukrywać sympatyczny efekt. W czasie gdy ja pilotowałem naszego A-015, joystik cygana wyposażony w FF samoczynnie się poruszał. Co prawda nie oddaje to podobno rzeczywistych ruchów drążka śmigłowca, ale efekt jest przyjemny dla oka. Tutaj filmik ilustrujący to zjawisko wykonany "na szybko" kamerą: http://rapidshare.com/files/42073702/Default.avi.html

Kolejny efekt przy locie dwuosobowym to fakt czytania kolizji z komputera gracza, który akurat steruje maszyną. Ponieważ mój autogen detensity i scenery complexity był ustawiony na wartość: dense, a cygana na wartości mniejsze - to miałem efekt przelatywania przez budynki i drzewa, których nie było w kompie cygana  :001:. Inna kwestia, mając zainstalowany dodatkowy, dokładniejszy mesh, który najwidoczniej powodował nieco wyższe położenie pasa w Pruszczu niż defaultowy u cygana w pewnej chwili zaobserwowałem, ze nasz A-015 zahaczył wirnikiem o grunt (posypały sie iskry), ale śmigłowiec nie uległ rozbiciu bo w kompie cygana wirnik nie zahaczył o ziemię (widocznie była niżej).

I jeszcze coś - niestety śmigłowiec nie daje możliwości przesiadki z prawego na lewy fotel klawiszem "A" tak jak to jest np. w Cessnie czy  innych samolotach. Można się przemieszczać tylko poleceniem eyepoint view, które to jest nieaktywne gdy włączony jest Track (odmiennie od FS9). Stąd cygan latający bez Tracka musiał pilotować z lewego fotela, bo na prawym rozwaliłem swoje grube 4 litery  :020:

Po tym jak zostaliśmy z empeckiem sami (cygan poszedł chyba bawić się prawdziwymi wiatrakami  :002:) - wykonaliśmy lot z Pruszcza Gdańskiego do Bydgoszczy i przy okazji stwierdziliśmy, że realistyczna pogoda (ustawiona jako statyczna, a nie zmieniająca się co 15 minut) dotyczy promienia 100Nm od miejsca startu. W czasie lotu do Bydgoszczy zmieniała się ona od deszczowej i mocno zachmurzonej do nieco lepszej i bez deszczu, zgodnie z realem (co sprawdzaliśmy patrząc przez okna). A po przeleceniu około 180km, stąd teoria o 100 milach morskich (185,2 km), od pewnego momentu przeszła na defaultową.

Po wylądowaniu na EPBY sprawdzaliśmy też przesyłanie animacji w grze multiplayer, zresztą wcześniej robiliśmy to z cyganem odnośnie śmigłowców i w sumie na razie wnioski są takie:

- jest pełna animacja obrotu wirnika i elementów przeniesienia napędu w śmigłowcach
- jest pełna animacja obracającego się lub zatrzymanego śmigła samolotu
- istnieje też animacja poruszających się powierzchni sterowych i klap
- nie ma animacji otwieranych drzwi

Niestety nie są też widoczne światła pozycyjne i lądowania na samolotach innych graczy. Widać tylko migające światło na ogonie. Choć trzeba by sprawdzić czy nie jest to wina jakiś ustawień.

Po rozbiciu się gracza hostującego nadal występuje dziwny efekt "stealth" czyli po automatycznym resecie i ponownym ustawieniu maszyny jest ona niewidoczna dla innych graczy choć hostujący ich widzi.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 10, 2007, 14:10:42 wysłana przez Razorblade1967 »

Offline some1

• Global Moderator
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 10, 2007, 14:32:10 »
I jeszcze coś - niestety śmigłowiec nie daje możliwości przesiadki z prawego na lewy fotel klawiszem "A" tak jak to jest np. w Cessnie czy  innych samolotach. Można się przemieszczać tylko poleceniem eyepoint view, które to jest nieaktywne gdy włączony jest Track (odmiennie od FS9). Stąd cygan latający bez Tracka musiał pilotować z lewego fotela, bo na prawym rozwaliłem swoje grube 4 litery

Kamery można dowolnie zmieniać, wszystko jest w aircraft.cfg. Tylko najpierw trzeba poczytać o tym w SDK albo znaleźć jakiś program do edycji (np FSCamera X)
"It's not a Bug! It's an undocumented feature!"

« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 10, 2007, 15:23:09 »
Kamery można dowolnie zmieniać, wszystko jest w aircraft.cfg.
Słusznie prawicie some1 - Partia Wam tego nie zapomni  :004: :021:

Tylko najpierw trzeba poczytać o tym w SDK albo znaleźć jakiś program do edycji (np FSCamera X)

Ano chyba bez tego sie obejdzie. Zdaje się, że wystarczy zwyczajny notatnik.

Dokonałem następujących zmian w pliku aircraft.cfg dla Bell206:

Pierwotny wpis:

[CameraDefinition.001]
Title = "Radio Stack"
Guid = {195EAB58-9E4A-2E2A-A34C-A8D9D948F078}
Origin = Virtual Cockpit
MomentumEffect = No
SnapPbhAdjust = None
SnapPbhReturn = False
PanPbhAdjust = None
PanPbhReturn = False
Track = None
ShowAxis = FALSE
AllowZoom = TRUE
InitialZoom = 1.4
SmoothZoomTime = 2.0
ZoomPanScalar = 1.0
ShowWeather = Yes
XyzAdjust = TRUE
ShowLensFlare=FALSE
Category = Cockpit
PitchPanRate=20
HeadingPanRate=60
InitialXyz=-0.44, -0.4, 0.0
InitialPbh=23.5, 0, 0

- zmieniłem na następujący:

[CameraDefinition.001]
Title = "Left Seat"
Guid = {195EAB58-9E4A-1E2A-A34C-A8D9D948F078}
Origin = Virtual Cockpit
MomentumEffect = No
SnapPbhAdjust = Swivel
SnapPbhReturn = False
PanPbhAdjust = Swivel
PanPbhReturn = False
Track = None
ShowAxis = YES
AllowZoom = TRUE
InitialZoom = 0.75
SmoothZoomTime = 2.0
ZoomPanScalar = 1.0
ShowWeather = Yes
XyzAdjust = TRUE
ShowLensFlare=FALSE
Category = Cockpit
PitchPanRate=20
HeadingPanRate=60
InitialXyz=-0.85, 0.00, 0.00
InitialPbh=0, 0, 0

[CameraDefinition.002]
Title = "Radio Stack"
Guid = {195EAB58-9E4A-2E2A-A34C-A8D9D948F078}
Origin = Virtual Cockpit
MomentumEffect = No
SnapPbhAdjust = None
SnapPbhReturn = False
PanPbhAdjust = None
PanPbhReturn = False
Track = None
ShowAxis = FALSE
AllowZoom = TRUE
InitialZoom = 1.4
SmoothZoomTime = 2.0
ZoomPanScalar = 1.0
ShowWeather = Yes
XyzAdjust = TRUE
ShowLensFlare=FALSE
Category = Cockpit
PitchPanRate=20
HeadingPanRate=60
InitialXyz=-0.44, -0.4, 0.0
InitialPbh=23.5, 0, 0

I w efekcie jest możliwość przesiadki z prawego na lewy fotel (oraz oczywiście przy zachowaniu widoku na panel radio) za pomocą naciskania klawisza "A" i "Shft+A" (defautowo, bo ja to mam w X-45 na Mouse POV, razem z przełączaniem widoków - czyli "S" i "Shift+S") co widać na załączonych obrazkach:

<--lewy--prawy-->

po oddaleniu widoku:

<--lewy--prawy-->

Oczywiście parametrami: InitialXyz=-0.85, 0.00, 0.00 można sobie ustawić punkt początkowy kamery.

Dzięki za wskazówkę to umożliwi podobne zmiany w dodatkowych maszynach i pilotowanie ich z drugiej kabiny np. SBLim-2!

EDIT >>>

Mała poprawka - aby móc obracać głowę "grzybkiem" (POV) trzeba mieć następujące linie:

SnapPbhAdjust = Swivel
SnapPbhReturn = False
PanPbhAdjust = Swivel
PanPbhReturn = False

Wcześniej tego nie zauważyłem bo używam Tracka
« Ostatnia zmiana: Lipiec 11, 2007, 09:17:22 wysłana przez Razorblade1967 »

Offline cygan

• APAsq
  • *
  • 11WELT/7WEDS
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 12, 2007, 00:49:08 »
Razor strescił to wszystko wystarczajaco .Od siebie dodam tyle ze frajda z latania online jest naprawde duza szczególnie jednym statkiem powietrznym .Tak powinien wygladac online w tym simie szczególnie w tej drugiej formie czyli jedna załoga .Otwiera to nowe pomysły na loty online .
Taaaak, jak zafundujesz mi komputer, który uciągnie sensownie FSXa 
czy inastalowałes SP1 do fsx bo jesli nie to warto ,jesli tak no to faktycznie przydała by sie przesiadka na cos mocniejszego  :icon_confused:  natepnym razem przecwiczymy lot mig-15 mam nadzieje  :021:
jutro jestem dostepny do 16.00

« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 12, 2007, 08:06:43 »
... jutro jestem dostepny do 16.00

Czy przez "jutro" masz na myśli dzisiaj czyli 12.07 czy jutro czyli 13.07 - bo post pisałeś po północy?. Jak dzisiaj to jestem wolny w godzinach 10-14.30.

« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 12, 2007, 14:37:39 »
No i znowu polataliśmy sobie nieco ... :001: Mały fotoreportaż na zachętę dla jeszcze niezdecydowanych  :004:  :002:

1. Na początek próba latania jedna maszyną "artyleryjskim" SBLim-2A:

Przygotowanie do startu (cygan pilotuje z pierwszej kabiny)

... i już w powietrzu ...

... i zabawa w okolicy masztów radiowych w Solcu Kujawskim ...

... wiązanka akrobacji w wydaniu cygana ...

... przekazanie sterów i powrót do bazy czyli do Bydgoszczy.

2. Krótka przerwa na naradę i wspólny lot na trasie Bydgoszcz-Gdańsk. Wzięliśmy dwie maszyny SBLim-2A (cygan) i SBLim-2 (ja). Ponieważ mój FSX jest wyposażony w dodatki (zbliżają FSX do realu, a na drugim kompie jest odpalona mapa) to przejąłem nawigację, a cygan w tym czasie pokazywał klasę rodem APA SQ ćwicząc lot w szyku za moim samolotem (ja na to za cienki jestem).

Przygotowanie do startu ...

... ustawienie maszyn do startu ...

... po starcie lot w szyku na północ (widać klasę APA SQ) ...

... różne pozycje w szyku ...

... przelot nad rafinerią w Gdańsku ...

... i lądowanie na lotnisku Rębiechowo.

Latanie było super! Tak jak kilka uwag od doświadczonego "lotnika akrobacyjnego" było bezcenne  :001: - może uda się kiedyś zorganizować jakąś większą grupę?

PS. Dwie fotki z kabiny cygana: