Autor Wątek: FSX - budowanie Polski  (Przeczytany 5178 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Poko

• 13 WELT
  • *
FSX - budowanie Polski
« dnia: Sierpień 05, 2008, 11:47:08 »
Chcialbym otrzymac Polske w FSX jak najbardziej zblizona do rzeczywistosci. Nie sledze wszystkich nowosci dla FSX i dlatego potrzebuje pomocy. Duzo pisaliscie dobrych rzeczy i zlych o roznych dodatkach, pozniej sytuacja sie zmieniala, gdy producenci wydawali kolejne poprawki. Troche mozna sie w tym wszystkim pogubic. Mamy 5 sierpnia 2008. Chcialbym wiedziec co powinienem na dany dzien zakupic, sciagnac (darmowek), kolejno zainstalowac, by uzyskac jak najbardziej realistyczny efekt (lacznie z dodatkami empecka i AFCADami bobera).

1. FSGenesis World Terrain Mesh, FS Global X 2008 czy moze wystarczy darmowy SRTM Europe? (pamietajcie, ze chodzi jedynie o Polske).

2. Cloud9 Xclass Europe

3. Ultimate Terrain X Europe + wszystkie patche az do 1.3 i fix UTXE dla Acceleration

4. darmowe tekstury Millsa z avsim.com

5. Warsaw Photo Scenery

6. Poland 3d Landmarks

7. Jastarnia, Puck i AFCADy bobera

Jezeli cos przeoczylem lub pomylilem kolejnosc, to prosze poprawcie mnie.
I jeszcze takie pytanie - widzialem kiedys dla FS9 darmowy dodatek z Gdanskiem, lotniska EPOD i EPEL. Czy da sie to jakos przekonwertowac do FSX?

Offline Razorblade1967

• Global Moderator
  • FSX Acc/RoF
Odp: FSX - budowanie Polski
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 05, 2008, 12:02:15 »
1. Ultimate Terrain X Europe (płatny) - to podstawa, bez tego dodatku w zasadzie nie można mówić o dobrym odwzorowaniu Polski

2. Vector Europe (płatny) - ma zdecydowanie lepsze odwzorowanie wód niż UTX - jak masz zamiar latać VFR to proponuję wziąć wody właśnie z Vectora, a nie z UTX.

3. VFR Poland 3D Landmarks v0.21 (darmowy) - dodatek wstawiający obiekty 3D czyli np. maszty RTV, duże kominy, znane kompleksy fabryczne itd. Dodatek dobry i zasadzie niezbędny do lotów VFR w przeciwieństwie do obiektów na ziemi te charakterystyczne wysokie obiekty widać z daleka.

4. Tekstury Millsa - to pozycja obowiązkowa, ładny wygląd też jest ważny  :001:

Te cztery powyższe programy dadzą ci możliwość swobodnego latania VFR po Polsce na podstawie rzeczywistych map i ładny wygląd terenu.

- Mesh wybrałbym darmowy - moim zdaniem w zupełności wystarcza - choć FS Global X 2008 jest OK, ale dla samego terenu Polski chyba nie warto go kupować.

- Cloud9 Xclass Europe - w niektórych rejonach Polski lepiej odwzorowuje landclass od UTX, ale w większości terenu jednak nieco gorzej. W z drugiej strony jest tani (10 USD) - trzeba chyba sprawdzić czy w najbardziej interesującym Cię rejonie Polski ma przewagę nad UTX czy nie.

Co do płatnych scenerii to już kwestia gustu:

1. Warsaw Photo Scenery - nie mam niech ktoś inny oceni.
2. Tatra Photo Scenery - kupiłem i osobiście mi się nie podoba, moim osobistym zdaniem dużo gorsze niż poprzednie Tatry pod FS9. Nie polecam, ale oczywiście to moje subiektywne odczucie.

PS. To nie sceneria, ale zaopatrzyłbym się jeszcze w XGraphics (ja mam "w komplecie" z ActivX - ale to niekonieczne) ulepsza odwzorowanie zjawisk pogodowych (chmur, słońca, kolor nieba itd.) i niektórych obiektów na ziemi (np. powierzchni lotnisk, wód, świateł itd.).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2008, 12:17:31 wysłana przez Razorblade1967 »
To nie sztuka zginąć za ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją !

Offline Poko

• 13 WELT
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 05, 2008, 12:22:16 »
Wielkie dzieki!
Czy mozna zrobic tak, ze zainstaluje UTXE, Cloud9 i Vector Europe, ale z poszczegolnych usune pewne warstwy? Kazdy z tych dodatkow ma swoje plusy, prawda?

VectorE - najlepsze wody
UTXE - drogi
Cloud9 - miasta (choc znikaja niektore wsie, ale jesli ustawie sobie autogen na maxa, to na wsie moge "przymknac oko")

Czy moze to bez sensu, bo UTXE z najnowszymi patchami jest juz o niebo lepszy od Cloud9?

Offline Razorblade1967

• Global Moderator
  • FSX Acc/RoF
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 05, 2008, 12:28:14 »
Czy mozna zrobic tak, ze zainstaluje UTXE, Cloud9 i Vector Europe, ale w poszczegolnych usune pewne warstwy? Kazdy z tych dodatkow ma swoje plusy, prawda?

Co do UTXE i VectorE zdecydowanie tak, tyle że w UTX robisz to w programie dodatku, a w Vectorze ręcznie usuwając wszystko to co nie dotyczy wody (opis wrzuciłem do tematu o dodatkach*). Niestety Cloud9 nie ma takiego rozbicia czyli jest albo on, albo UTXE (regulujesz to sobie włączając i wyłączając Cloud9, umieszczony powyżej UTX w "Scenery Library").

UTX jest jednak lepszy od Cloud9. Mam jeden i drugi tylko dlatego, że Cloud9 wyszedł szybciej od UTXE.

PS. A nie zapomnij też zmodyfikować tekstur w UTXE "sposobem some1"  :001:

poland_czech_slovakia_rivers_lakes_8974
poland_czech_slovakia_rivers_lakes_shores_8974
poland_czech_slovakia_sea_shores_8944
poland_czech_slovakia_streams_3535

... natomiast poniższe usunąłem

poland_czech_slovakia_arterials_6767
poland_czech_slovakia_highways_6767
poland_czech_slovakia_rails_9292
poland_czech_slovakia_residentials_6565
poland_czech_slovakia_traffic_7676
To nie sztuka zginąć za ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją !

Offline some1

• Global Moderator
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 05, 2008, 12:31:52 »
Patch do utxe to 1.1, 1.3 jest do USA.

Można też powalczyć ze sceneriami które są dedykowane FS9. Niektóre te nowsze działają w miarę OK (np EPLL, EPML).

2. Tatra Photo Scenery - kupiłem i osobiście mi się nie podoba, moim osobistym zdaniem dużo gorsze niż poprzednie Tatry pod FS9. Nie polecam, ale oczywiście to moje subiektywne odczucie.

Cóż, nie tyle gorsze co fotosceneria, ze wszystkimi jej zaletami i wadami. Można pokombinować i wyrzucić foto zostawiając tylko mesh.

PS. To nie sceneria, ale zaopatrzyłbym się jeszcze w XGraphics (ja mam "w komplecie" z ActivX - ale to niekonieczne) ulepsza odwzorowanie zjawisk pogodowych (chmur, słońca, kolor nieba itd.) i niektórych obiektów na ziemi (np. powierzchni lotnisk, wód, świateł itd.).

Oprócz XGrapics to samo robi też Flight Environment X, oraz jeszcze nie wypuszczony Real Environment X, który z tych trzech prezentuje się chyba najlepiej (sądząc po screenach). Ale zjeżdżamy z tematu.
"It's not a Bug! It's an undocumented feature!"

Offline lucas

• *
  • RoF, FSX
    • 1.PUŁK LOTNICZY
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 05, 2008, 12:45:07 »
Ważna rzecz odnośnie landclass:
-Produkt cloud9 pokrywa nam całkowicie kontynent europejski, czyli również Białoruś, Ukrainę, Państwa Bałtyckie oraz zachodnią Rosję.
-Zasięg UTX kończy się na Polsce. Dalej na wschodzie jest już default.

Przy lotach na wschód proponuję mieć zawsze przygotowany ten pierwszy i w odpowiednim momencie go aktywować, nadpisując landclass UTX.

"Skrzydlata husaria współczesna, lotnictwo polskie, czuwa w powietrzu. Warkot motoru chroni każdą piędź polskiej ziemi." - Kronika PAT, maj 1939.

Offline Poko

• 13 WELT
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 05, 2008, 12:46:08 »
Nie, nie, some1. Dobrze, ze mowisz o Flight Environment X. Zapomnialem o nich wspomniec. To tez doda poczucie realnosci. XGraphics i ActiveSkyX mam.

Offline Razorblade1967

• Global Moderator
  • FSX Acc/RoF
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 05, 2008, 12:48:36 »
Ważna rzecz odnośnie landclass:
-Produkt cloud9 pokrywa nam całkowicie kontynent europejski, czyli również Białoruś, Ukrainę, Państwa Bałtyckie oraz zachodnią Rosję.
-Zasięg UTX kończy się na Polsce. Dalej na wschodzie jest już default.

... ale my przecież podobno rozmawiamy tylko o Polsce.  :karpik

pamietajcie, ze chodzi jedynie o Polske

Offline Poko

• 13 WELT
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 05, 2008, 12:52:52 »
... ale my przecież podobno rozmawiamy tylko o Polsce.  :karpik

Latajac nad granica widzimy sasiadow, wiec sie liczy ;)

Czy moglby ktos sie podzielic swoim ulubionym tematem (theme z wybranymi przez siebie teksturami) do XGraphics, zeby tez tekstury lotnisk byly najbardziej pospolite dla Polski, kolor nieba, itp?

Offline iq85

• APAsq
  • *
  • APA Sq. #4
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 05, 2008, 20:21:48 »
Oczywiście trzeba wspomnieć o sceneriach autorstwa Lucasa i Warki. :D
Ja postaram się jak najszybciej udostępnić EPRA i może EPPR też, ale obiektów 3d nadal nie będzie. Nie dłubałem przy nich od dawna więc może chociaż udostępnię w takiej formie jak są. ;)
Zabieram się jak zwykle za zbyt wiele rzeczy na raz i później wszystko leży w fazie alpha (z remontem w domu włącznie :020:).

Offline lucas

• *
  • RoF, FSX
    • 1.PUŁK LOTNICZY
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 05, 2008, 20:27:54 »
Ustaw Whisplacerem obiekty z bibliotek FSX. I będzie git.

"Skrzydlata husaria współczesna, lotnictwo polskie, czuwa w powietrzu. Warkot motoru chroni każdą piędź polskiej ziemi." - Kronika PAT, maj 1939.

Offline iq85

• APAsq
  • *
  • APA Sq. #4
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 05, 2008, 21:13:19 »
Dzięki za radę, nie znałem tego narzędzia. Autogen Annotator mnie bardzo zniechęcił swoją niedokładnością. Teraz może ruszę coś do przodu. :D

Offline lucas

• *
  • RoF, FSX
    • 1.PUŁK LOTNICZY
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 05, 2008, 22:44:02 »
Whisplacer 0.9 ma opcję "live preview", czyli odpalasz FSX, wrzucasz "slew", jedziesz do lokacji. Odpalasz Whisplacer, zaczynasz nowy projekt, dajesz "connect" i gdy coś ustawisz w programie, to ten konkretny model pojawi się od razu w FSX.

Na stronie whisplacer są też thumbnaile do każdego obiektu z bibliotek FSX.
http://lc0277.nerim.net/wiki/index.php?whisplacer

Zgredd

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 05, 2008, 23:17:06 »
A o co chodzi z tym???:

PS. A nie zapomnij też zmodyfikować tekstur w UTXE "sposobem some1"  :001:

Offline _michal

• 16th VTFS
  • *
  • hokum pokum
    • Blockhouse-C
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 05, 2008, 23:18:29 »
Drzew bym Whisplacerem nie wstawiał, tu Autogen Annotator bardziej zda egzamin, drzewa wstawione Whisplacerem będą cały rok zielone :D