Forum Miłośników Symulatorów Lotniczych
Hangar => MS Flight Simulator X/FSX: SE/Prepar3D/MS FS2020/MS FS2024 => Wątek zaczęty przez: lucas w Listopada 09, 2010, 00:16:41
-
Cześć,
Prace nad tym szalonym samolocikiem zacząłem jakoś rok temu. Po wykonaniu kilku podzespołów poprosiłem kolegę z 1.PL żeby wykonał dla mnie kilka podzespołów. Gdy Rahon poskładał całość, zacząłem mapować maszynę i utknąłem na dobre. Do Erwudeka wróciłem jakiś miesiąc temu. Dokończyłem mapowanie, wykonałem eksport do gmaxa i zacząłem się bawić w animacje oraz malowanie. Po drodze wykonałem instrumenty pokładowe i model lotu...
Dziś wrzuciłem to cudeńko na SOH, Avsim i Simviation i mam nadzieję, że od jutra będzie dostępny do pobrania.
Maszyna jest prosta, zawiera trochę większych i mniejszych błędów, czy to merytorycznych, czy też technicznych. Te ostatnie starałem się zamaskować teksturą ;) W każdym razie jest to mój pierwszy model samolotu. Do tego czasu modelowałem raczej pudełko-domki do moich scenerii w FSX. Dlatego też ustępuje raczej Erwudekowi którego zmontował Loku do Iłka. W każdym razie fajnie, że maszynka dostępna jest w obu simach, bo można nią będzie fajnie polatać grupowo (smoke system included ;) )
(http://img149.imageshack.us/img149/1996/201011823569740.jpg)
W każdym razie, miłej zabawy ;) I nie rozwalcie jej za szybko! Delikatnie i spokojnie, bo to strasznie narowiste bydlę, gdy zacznie się je szarpać :)
-
..........................
No właśnie go pobrałem z simviation i wiesz nie jest tak źle jak mówisz. Owszem gdzieniegdzie są babolki teksturowe ale tak to jest cymes. Szczególnie że jest to twój pierwszy wyrób :) Ode mnie 5- ( minus za te babolki)
-
Gratulacje! Pierwszy swój samolot to duży sukces.
-
Lukas, tempo zastraszajace ! Hehe ! Gratulacje, ale pewnie foty kobity nie ma w kabinie? ;)
minus za te babolki)
Podaj co to moze bedzie paczyk. :001:
-
Gratulacje!
pozdrawiam
ROB
-
Dzięki Panowie!
Oczywiście, że Kobita jest! Ba, nawet dwie, bo Jadwiga Smosarska jest w dwóch malowaniach, a Hanka Ordonówna na trzecim, ostatnim ;)
-
No nie mnie ewidentnie coś długo nie było. Tam PZL-104 prawie na finiszu tu milutki RWD-10 jeszcze jak by tak Empeck się uwinął z tym orlikiem do końca roku no to robaczki by było na czym latać.
-
Raczej oba produkty nie pojawia się w tym roku. Obaj autrzy maja jeszcze inne zadania w tle :001:
Mało screenów erwudziaka, to dorzucam jeden
(http://img189.imageshack.us/img189/6591/rwd101.jpg)
Jest w kabince fotka :002:, bardzo zwinny samolot, a i jakis ładnie zrobiony pilot tylko już znajomy :004:
-
Raczej oba produkty nie pojawia się w tym roku. Obaj autrzy maja jeszcze inne zadania w tle :001:
Trzeba jeść niestety i rachunki zapłacić :p
pilot tylko już znajomy :004:
On wszędzie się wpycha. Taki nasz nadworny pilot-oblatywacz.
-
Nono, a myślałem, że RoF Cię całkiem pochłonął i o FSX już zapomniałeś :)
Gratulacje!
-
No polatałem tym cudeńkiem i mam takie małe "ale" w liczbie mnogiej.
Brak czegokolwiek do nawigacji - busola/ kompas no cokolwiek i była by gitara bo szukanie na co większych lotniskach pasa lądowania to trochę "dżaźniąca" sprawa szczególnie że żywy ATC zanim mu nie wytłumaczyłem że lotniska nie znam a ten mój RWD10 jakoś niema nawet busoli chciał mi kopa dać i wysłać na jakieś pole ( GPS defaultowy ... nim się brzydze)
Fajnie że wysokościomierz jest i nawet w cywilizowany sposób wyskalowany chociaż stópki czy metry mi to tam żadna różnica w miarę szybko potrafię sobie przeliczyć jak wysoko jestem
Kanciasta szybka na "przedmordziu" trochę to boli.
Brak trymera uniemożliwia latanie w szyku... ciągle ucieka mi do góry
I najbardziej zadziwiająca mnie sprawa. Czemu maszynka w locie na pleckach traci na obrotach?
Tyle by było z narzekania.
Na plus to dam fakt że jest to twój pierwszy samolot, naprawdę miło wykonane tekstury, Pilot w końcu nie wygląda jak gumowa lala z kijem w .... ( no właśnie tam :) ) Ogólnie fajnie że polska scena FSX żyje.
PS.
Kończę robić taki swój autorski pakiet Gaugesów analogowych no wiecie Horyzont Wysokościomierz(ft) G-meter zegar prędkościomierz( KIAS) i takie tam inne sprytne wskaźniki to będzie z czego korzystać.
PPS
Busole i zegar sobie musiałem dopisać do panelu bo się nawigować nie dało absolutnie nawet z GoogleMaps jako podkładem.
-
Ten pilot to w każdym RWD jest. I w Lublinie. To nie jest pierwszy samolot Lucasa, to jest jego pierwszy tak zaawansowany model 3d. Pozostałe RWD też on wrzucał do FSX, robił dla nich FM, itd, ale 3d robił ktoś inny.
Co do przyrządów, po prostu w oryginale ich nie było, to i tu nie ma :)
-
Dokładnie. Ja w ogóle nie chciałem początkowo dawać GPS i radio, no bo po co, skoro to był samolot do kręcenia akrobacji nad lotniskiem. W tamtych czasach tego typu maszyny aeroklubowe, wykorzystywane do nauki pilotażu, lub do lotów przy dobrych warunkach atmosferycznych w ogóle nie posiadały busoli, czy żyrokompasu. Szkoda było kasy i... masy :)
Tak w nawiasie dodam, że sporo polskich Łosi busole otrzymało dopiero w momencie rozpoczęcia mobilizacji i personel wściekał się na techników z PZL, że wszystko jest tak późno i nie potrafią tego dobrze przygotować ;)
Co do przestawialnego statecznika/klapek wyważających, to ten samolot ich zwyczajnie nie posiadał, a że gaśnie w locie odwróconym to przez taki a nie inny gaźnik w Walterze Junior. Np RWD-8 miał statecznik przestawialny wyłącznie na ziemi (pięć dziur do ustawiania kąta statecznika poziomego), bardziej zaawansowane były RWD-6, RWD-9, czy RWD-13...
W Rise of Flight jakaś 1/4 samolotów nie posiada kompasu, ba, nawet wysokościomierza :) I co ? I da się nimi latać. Tyle że tam jest świetna mapa, pokrywająca się w 100% z otoczeniem z której trzeba korzystać i złapać sobie od razu punkty odniesienia w otoczeniu.
-
Wychodzi na to, że Maciej narzeka, że ten samolot jest siakiś taki strasznie erwudedziesięciowaty ;)
pozdrawiam
ROB
-
Wychodzi na to, że Maciej narzeka, że ten samolot jest siakiś taki strasznie erwudedziesięciowaty ;)
pozdrawiam
ROB
Nie że narzeka tylko podzielił się tym co go w tym RWD-10 bodzie.
Żeby choć trzymał poziom było by już nieźle do latania w szyku.....a tak no choćbym się żyletką ciachał no nie idzie.
-
Nie ma jak parę miłych słów do autora darmowego samolotu...
-
To "norma" ;)
A ja tam gratuluję, że się komuś chce i oddaje maszynę taką, jaka była w ówczesnym czasie (łącznie z odzwierciedleniem ujemnego przeciążenia na gaźnik), a nie dodaje wodotrysków na siłę.
A przed wytykaniem błędów warto się zastanowić co się pisze... Oczywiście, że można wsiąść do "Cienkusia" i narzekać, że nie ma wspomagania i biturbo, ale to chyba nie ten segment i nie ta cena auta...
No i "It's not a bug, it's a feature"!
-
Gratuluję erwudziaka! Miło, że przybywa polskich maszyn do FSX. :D
@Maciej.S: Może jeszcze brakuje autopilota i ILS? :118:
-
Już nie mogę edytować, a warto wspomnieć, że dawniej się latało na oczy i mapę oraz na... ogniska po zmroku ;)
-
... i dwa palce w prawo od Księżyca ;)
-
@Maciej.S: Może jeszcze brakuje autopilota i ILS? :118:
Akurat maszynki które lubię i które do FSX-a kupuję jak i pobieram z serwisów takich jak simviation to maszynki w których autopilot/ILS to raczej element nie przystający do takiej maszyny via Spitfire, P-40, P-36, Tiger-Moth-DH-82A czy Auster J1, itp.
Jesli grzechem ba cięzkim przestępstwem jest podzielenie się swoją opinią na forum, to może niech admin od razu takich co krytykują banuje.
A jeśli krytykowanie at dzielenie się swoją opinią nie jest zakazane to koteczku...śmigaj na drzewo a nie czepiaj się faktu że ktoś może mieć inne zdanie niż ty.
Tyle względem Waści.
Doceniam fakt ze RWD-10 powstał ale żeby wyrażanie opinii było zakazane. :/
Niemniej nadal bodzie mnie kanciasta szybka na "przedmordziu" i ciągłe "uciekanie" samolotu w górę
-
OT
Chyba się nie zrozumieliśmy. Chciałem tylko podkreślić jak bezpodstawna jest Twoja krytyka. Dlaczego model miałby posiadać "ficzery" których nie było w RWD (trymer czy busola)?! :121: Równie dobrze mogłeś napisać, że najbardziej "bodzie" brak hermetycznej kabiny, chowanego podwozia, świateł nawigacyjnych, czy gogli noktowizyjnych.;)
OT End
-
Żeby choć trzymał poziom było by już nieźle do latania w szyku.....a tak no choćbym się żyletką ciachał no nie idzie.
To nie samolot trzyma poziom (w maszynie bez włączonego autopilota w odpowiednim kanale), ale pilot. Jaki pilot, taki poziom.
Nie miałem jeszcze okazji dłużej polatać samolotem, ale mam nadzieję zrobić to w weekend. Na wstępie ogromne podziękowania dla tych, którzy włożyli swoją pracę w jego przygotowane, w szczególności dla Lucasa. Wygląda ładnie i stosownie do maszyn z okresu.
Co do właściwości pilotażowych trudno mi się wypowiadać. Wiem już, że nie lubi za mocnego kopania. W szczególności nie należy przesadzać z machaniem nogami 5m nad pasem, bo może się to skończyć tragicznie - jak w moim pierwszym i jedynym do tej pory locie. Może nawet jest w tym trochę zbyt czuły, ale raczej za szybko na taką ocenę. Zobaczymy.
Bardzo dobrze, że są ludzie, którzy mają ochotę zajmować się przygotowywaniem takich samolotów! Do tego akrobacyjnych i polskich!
A jeśli krytykowanie at dzielenie się swoją opinią nie jest zakazane to koteczku...śmigaj na drzewo a nie czepiaj się faktu że ktoś może mieć inne zdanie niż ty.
Ależ tu wszyscy po prostu dzielili się skromnie opinią, że Twoje dzielenie się opinią, było mało-prawie-wcale konstruktywne i dość słabo przemyślane, albo podparte niewystarczającą wiedzą. Miau!
-
OK, co do modelu lotu RWD-10...
Nie jestem fachowcem, nie mam podstawy, powiedzmy to, technicznej. FM wykonuję w progrgamie AirWrench, do którego wpisuje się konkretne parametry samolotu. Co z tego wyjdzie, uzyskuje się kompromis.
Jeżeli chodzi o to, że RWD-10 zadziera do góry, to.. no cóż po prostu tak wyszło. On ma lekki wznios płata i tak a nie inaczej ustawiony środek ciężkości i inne elementy powierzchni nośnych. Samolot jest wariacki, bo ma różnicowe, bardzo duże lotki, które są skuteczne, jest mały, bo ma zaledwie 6,2 m, a do tego ma bardzo małą powierzchnię nośną (zaledwie 9metrów kwadratowych). Jeżeli doda się dosyć wysoką prędkość lądowania, jak dla takiej maszyny, oscylującą koło 100 km/h, to program sobie wylicza z automatu, że "raczej bezpieczny to ten samolot nie będzie".
Maciej, nie twierdzę, że ten samolot powinien lecieć sobie delikatnie w górę i być ciężki na ogon, ale też nie każdy samolot jest idealnie wyważony i leci po prostej bez używania drążka. Jeszcze raz posłużę się przykładem RoF, gdzie znakomita większość maszyn sama ciągnie do góry jak szalona.
Z innych błędów, które posiada płatowiec:
- widoczne ścianki szyby przy jej oświetleniu
- kilka problemów z cieniowaniem na krawędzie natarcia płatów, przy kabinie pilota oraz na spodzie prawego skrzydła
- odcinająca się wyraźnie przednia ścianka obudowy silnika
- nie do końca dokładna kratownica kadłuba
;)
-
LukuTM lub ktokolwiek inny, dlaczego po uruchomieniu tego zacnego samolotu mam tylko "ludka" i tablicę przyrządów? Wprawdzie mi to nie przeszkadza za bardzo, ale trochę ciężko lata się w szyku :020: . "Pokręciłem" trochę, nie odczuwałem "ciągnięcia" na ogon, raczej trzymał poziom, za to jest bardzo szybki na sterach, o ile w lotkach to nie przeszkadza, to w kanale podłużnym wymaga dużej uwagi.
-
Żeby choć trzymał poziom było by już nieźle do latania w szyku.....a tak no choćbym się żyletką ciachał no nie idzie.
Nie zgodzę się z przedmówcą :)
Wkrótce to udowodnię.
-
LukuTM lub ktokolwiek inny, dlaczego po uruchomieniu tego zacnego samolotu mam tylko "ludka" i tablicę przyrządów?
Masz zainstalowane SP2, albo Acceleration?
-
No właśnie, to bardzo dziwne. Jak do tej pory jest to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak z wyświetlaniem modelu.
-
Słuchajcie, przeinstalowałem FSX, dałem obydwa SP i chodzi. Dzięki za pomoc. :564: :564:
Maszynka zacna.
-
Świetny samolot - gratuluje udanego projektu!
Wujku Toyo skoro masz FSXa to trzeba będzie zrobić 29 do niego ;-)
-
Mamy już RWD-8, RWD-14 i Lublina , teraz RWD-10... chyba czas reaktywować Forumowe loty online :)
-
Słuchajcie, jeżeli chodzi o lot przy w miarę niewielkim wznoszeniu i ingerencji pilota, sugeruję dobrać obroty na poziomie ok. 1600-1700 i mieć prędkość około 150 km/h, nie więcej. Obiecuję przyjrzeć się jeszcze dynamice lotu, bo możliwe, że mi coś umknęło i wtedy przygotuję jakiś mini pucz.
-
Posty dotyczące zlotu samolotów RWD wydzieliłem tutaj: http://www.il2forum.pl/index.php?topic=13541.msg237832;boardseen#new
-
Witam,
Wspaniale, że powatał RWD 10. Kolejny z rodziny.
Zauważyłem kilka błędów w konstrukcji. Lucas pisał, że wystepują ale może dałoby się usunać je jakimś puczem.
Chodzi mi o:
- mechanizm przeniesienia napędu lotek z drążka - nie jest on taki sam jak w pezypadku RWD 8,
- nad owiewka w górnej części centropłata brak elementu w kształcie litery T, pomocnego przy wsiadaniu/wysiadaniu z kabiny,
- dodatkowa rurka w konstrukcji piramidki.
Wszystko widoczne jest na zdjęciach archiwalnych jak również występuje w rysunkach zamieszconych np. w Modelarzu.
Myslę, że RWD 10 jak i każda konstrukcja wymaga i warta jest jak najwierniejszego odwzorowania w FS.
Pozdrawiam
-
Witaj,
Dzięki za celne uwagi. Postaram się to poprawić. Ponieważ się trochę zebrało tego wszystkiego, pewnie wypuszczę wersję 2.0. Na pewno wykonam:
- uchwyt w kształcie litery T
- wygładzenie kadłuba
- rurkę równoległą przy piramidce
Największym problemem jest dla mnie mechanizm przeniesienia napędu. Korzystałem z planów z "Lotnictwa z Szachownicą" i tam jest to rozrysowane dosyć nieczytelnie. Widać, że z kadłuba wychodzą dwa popychacze, które są bliżej wiatrochronu (czyli mechanizm przekazywania napędu na lotki byłby znacznie bliżej pedałów orczyka) i oczywiście nie ma mechanizmu z RWD-8.
-
Może lepiej zrób update jako selfextractor, bo inaczej się miesza jak trzeba cały model ściagać od nowa, potem to już nie wiadomo co jest co.
-
Nie, po prostu napiszę, żeby usunąć starą wersję samolotu z FSX i zastąpić ją nową. Natomiast na portalach poproszę o usunięcie pozycji i zastąpienie jej nową.