Forum Miłośników Symulatorów Lotniczych
Zaplecze => Software & Hardware => Wątek zaczęty przez: Forsberg w Czerwca 10, 2026, 08:17:42
-
Hej, mam lapka MSI Katana B13V, ma on i7 - 13620H. Zastanawia mnie dlaczego on ma tak niskie TDP wynoszące 45W w teście CPU/Cinebench? Mam drugą Katanę B12U z i5-12450H i tam w testach ciągnie cały czas 80W.
W teście Cinebench temperatury są dość niskie bo 60 stopni więc to nie throttling. Przez pierwsze kilkanaście sekund pobiera ok. 115W.
W BIOS nie widzę blokady, wręcz jest niby ustawione na 200W. Myślałem, czy aby nie próbować IMON, ale to też zagrożenie co do temperatur.
W systemie ustawiono oczywiście maks. wydajność (plan zasilania) oraz w MSI center.
-
Takie są parametry tego procesora: https://www.intel.com/content/www/us/en/products/sku/232130/intel-core-i713620h-processor-24m-cache-up-to-4-90-ghz/specifications.html
45W, boost do 115W.
-
Tak, ale dlaczego i5-12450H w testach jedzie na 80W mimo, że w specyfikacji bazowe też jest niskie? Dla mnie i7 wydaje się sztucznie ograniczany w jakiś sposób.
Wyniki potem w Cinebench są takie, że i5 jest niewiele gorsze per performance i 2x większy pobór prądu. Obawiam się, że w grach może to ograniczać wydajność jeśli i7 jest tłumiony do 45W.
-
Może producent tak ustawił ze względu na ograniczenia chłodzenia w tym konkretnym modelu. Intel ma dwa power limity PL2 i PL1. Pierwszy do krótkich, kilkunastosekundowych skoków (to te 115W), a drugi do ciągłej pracy.
Sprawdź czy w programie MSI nie ma opcji szczegółowego ustawienia parametrów pracy CPU.
-
Takich rzeczy nie ma. W ThrottleStop ustawienie PL1/PL2 nie daje efektów albo takich nie zauważyłem. Wiem, że 45W to wartość bazowa, ale dziwnie to wygląda.
Chciałbym uniknąć IMON w BIOS - no chyba, że to jedyna opcja by CPU w stresie pobierał chociaż te 60W. Zasilacz to 200W, a GPU ciągnie do 105W więc jakaś przestrzeń jest - tym bardziej, że w miarę dobre temperatury.
-
Chciałbym uniknąć IMON w BIOS
Zawsze możesz spróbować "Intel(R) Extreme Tuning Utility" i zmieniać z poziomu aplikacji. Można w tej aplikacji monitorować temperatury i inne pierdoły.