Autor Wątek: Pytania o SPS141 i panel zrzutu RN24/RN28  (Przeczytany 4448 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pytania o SPS141 i panel zrzutu RN24/RN28
« dnia: Wrzesień 29, 2014, 21:51:35 »
Czesc,

jestem nowy i oczywiscie zachwycony Ołówkiem w wersji DCS ;)

Pytan mam pare:

1a) czy udało sie komukolwiek zaklocic i/lub chociaz troche opoznic namierzenie przez HAWKa uzywajac poda SPS-141 ? (zdaje sie ze to naturalny wrog)? Zdaje sie ze TR AN/MPQ-46 jest z lat 70 (I-HAWK + HAWK PIP1) , czyli to MIM-23B , a samo MPQ-46 zwane jest tez HPIR i pracuje w J-Band (8-12GHz) - rzekomo SPS-141 zakloca w.g. International Electronic Countermeasures Handbook 8.82-10.71GHz. Jane's podaje jeszcze jaki MPQ-46 ma RCS... ale mnie bardziej interesuje jak uzyc SPS-141-100 przeciwko temu cacku (bo zakladam ze SPS-141 "generuje szum"). Probowalem wszystkiego (active/passive, rozne patterny, fakt ze wszystko w single player) i sie zastanawiam czy ECM na HAWKa jako AI dziala? Szukalem na forum ED i jedyne co znajdywalem ze np ECM na Su25T nie dzialalo na lotnictwo AI, a moze z SAMami jest tak samo?

Znalazlem zdaje sie super link, http://jbg37.de/html/storsender_sps_141-142.htm , ale nie znam niemieckiego, zas translate.google.pl zwraca takie zdania ze postanowilem zapytac tutaj.

1b) czy testowal ktos SPS-141 np przeciwko radarowi F-15 ? do jakiego stopnia DCS symuluje czestotliwosci, ECM i ECCM???

2) czy macie dobrze umiejsciowione buttony do zrzutu RN-24/28 i swieci Wam sie kontrolka ARMED? tzn. u mnie zrzutu glowicy taktycznej dokonuje przycisk nie ten co w.g. manuala ; w.g. manuala powinno byc to "COMBAT DROP" (3 od lewej), zas realnie zrzuca "weapon selector"

3) Kosmetyka, ale warto zapytac: czy rzeczywiscie 21-tka z tym montazem pod RN-24/28 miala widoczne podwozie (tzn nie ma klap przykrywajacych schowane podwozie)?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2014, 22:10:57 wysłana przez KosiMazaki »

Online YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
Odp: Pytania o SPS141 i panel zrzutu RN24/RN28
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 29, 2014, 22:12:43 »
Może lepiej już nie rozdzielać wątków, o taktycznej bombce jest osobny temat, ale tak, jej montaż pociągał za sobą demontaż wewnętrznych osłon od podwozia. Resztę ew. tam kontynuuj: http://il2forum.pl/index.php/topic,16579.0.html .

Z SPS-141 jeszcze nawet nie latałem, ale ktoś na Forum ED zgłaszał to jako bug, nie wiem czy prawdziwy. Działa tam w ogóle jakieś programowanie/automat?
webmaster,   YoYosims - jeśli lubisz symulatory lotnicze

www.yoyosims.pl

« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 29, 2014, 22:37:59 »
Może lepiej już nie rozdzielać wątków, o taktycznej bombce jest osobny temat, ale tak, jej montaż pociągał za sobą demontaż wewnętrznych osłon od podwozia. Resztę ew. tam kontynuuj: http://il2forum.pl/index.php/topic,16579.0.html .

Z SPS-141 jeszcze nawet nie latałem, ale ktoś na Forum ED zgłaszał to jako bug, nie wiem czy prawdziwy. Działa tam w ogóle jakieś programowanie/automat?

OK, dziekuje za pierwsza informacje - poziom moda zatem... z innej planety!

Co do SPS-141 to - poza funkcja chaff/flares (w samym podzie, ASO) - to sa:
1) on/off
2) reception / transmisission ?  -- zdaje sie ze chodzi o stan pasywny
3) patternI / pattern II -- bez wyjasnienia co ktore robi
4) czy jest gotowy i rozgrzany (1-sza lampka)
5) zaklucanie impulsowe / ciagle
6) czy jestesmy jest namierzeni (2-ga lampka) -- i tu problem, NIGDY mi sie nie to nie zaswiecilo mimo ze SPO wariowalo nie raz...
7) self-test
8-11) ASO chaff/flare dispenser - nie jest to opisane w manualu SPS-141 ale zdaje sie ze ma tryb auto automatycznie rozpoczynajacy wyrzucanie paskow foli/flar gdyby nas ktos namierzyl

Majstrowalem przy wszystkich, testowane na AI HAWK (MPQ-46) oraz Roland 2 (ale ten jest bardziej passive). Nie opoznia namierzenia chocby o 1s. Nie ma funkcji oslony eskardy (?) - na tym forum (w http://il2forum.pl/index.php?topic=10933.15) wyczytalem ze SPS-141MVGE (?) mial niby opcje do lotow w formacji (oslony innych samolotow) - chyba ze to okrojona opcja pod postacia #3, ale watpie.  Natomiast z tego linka powyzej mozna trafic tutaj http://www.manfred-bischoff.de/SU22.htm#St%F6r-/T%E4uschbeh%E4lter%20SPS-14 . Jezeli ktos by googlowal to warto szukac SPS-141M i znajdzie ciekawsze info niz dla SPS-141 czy SPS-141-100 . Paradoksalnie najciekawsze posty co do wariantu M mozna znalesc na tym wlasnie forum. Zapetlilem sie :)

Offline Sundowner

• *
  • Chasing the sunset
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 29, 2014, 22:52:37 »
Jeszcze nie testowałem SPS-141, czekam na poprawę fpsów najpierw. Ale mam nadzieję zwracasz uwagę w którą stronę kierujesz włączony, nadający zasobnik? Pamiętajmy, że ECM te podwieszane i montowane wewnątrz myśliwców są urządzeniami kierunkowymi - zwykle ich pokrycie zamyka się w dwóch stożkach, po 45-60° w przód i tył, w pionie skierowane do 15° w dół.

Suncom Raptor #SF64030539
Thrustmaster HOTAS Cougar #16348

« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 30, 2014, 00:06:32 »
Jeszcze nie testowałem SPS-141, czekam na poprawę fpsów najpierw. Ale mam nadzieję zwracasz uwagę w którą stronę kierujesz włączony, nadający zasobnik? Pamiętajmy, że ECM te podwieszane i montowane wewnątrz myśliwców są urządzeniami kierunkowymi - zwykle ich pokrycie zamyka się w dwóch stożkach, po 45-60° w przód i tył, w pionie skierowane do 15° w dół.
Czesc,

Testowalem w takich warunkach: 2x LN HAWKa + 1x SR + 1x TR (w 1 grupie, jej skill = Average). SPS zawsze rozgrzany (on) i wlot w zasieg wyrzutni tylko na "zielonym" (active) ;) Nie byly uzywane recznie ASO.

Kilka dni temu: nalot z malej wysokosci (10-100m), zawsze bezposrednio w kierunku SAM, z manewrami unikowymi do <10m, dobre o tyle ze czasami udaje sie zerwac bezposredni kontakt i uwolnic sie od pocisku przez uksztaltowanie terenu, itd. Ryzykowne, ale to tylka gra. Wszystkie kombinacje przetestowalem, nigdy sie "Signal" nie zaswiecilo, nigdy sam z siebie na auto/full SPS/ASO nie zarzucal zrzucac paskow/flar.

Dzis (po Twoim poscie): nalot z duzej wysokosci 8-9km, zawsze bezposrednio w kierunku SAMa na poczatku. Pozniej standardowo manewry gora/dol na wytracenie energii pocisku z unikami. Wszystkie kombinacje przetestowalem, nigdy sie "Signal" nie zaswiecilo, nigdy sam z siebie na auto/full SPS/ASO nie zarzucal zrzucac paskow/flar.

Testowane kombinacje:
1) active / program down (I) / impulse -- raczej nie dziala
2) active / program up (II) / impulse -- ze skutecznym manewrami (o tym dalej) udalo mi sie przedrzec raz przez chyba 6 pociskow (2 wyrzutnie po 3)
3) active / program down (I) / continues -- raczej nie dziala
4) active / program up (II) / continues -- raczej nie dziala

Mialem przez chwile wrazenie ze  wariant#2 jako tako TROCHE moze pomoga (robilem kilka porownan tych programow), i doszedlem ze jezeli cos pomaga to ... dopalacz.

Co jest dla mnie problemem:
1) nie moge dokopac sie do zadnej informacji czego tak na prawde oczekiwac od tego SPS-141, rozumiem ze uniknac trafienia bez walki manewrowej sie nie da, ale co on realnie w DCS (nie w rzeczywistosci ma dawac) a co mogl dawac w rzeczywistosci. Czytalem o roznych cwiczeniach ELINT i zazwyczaj pisane o nich ze byly - za wyjatekiem tego Slowackiego S300PS zdaje sie ktore skopalo troche tylki.
2) dlaczego Signal (jestesmy celem) sie nie swieci mimo ze SPO wyje ze jestesmy juz dawno sledzeni (czyli, nie zaden radar dozoru)
3) manual nie pomaga :(

Offline Sundowner

• *
  • Chasing the sunset
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 01, 2014, 13:13:38 »
Podejrzewam, że SPS-141 w tej chwili nie działa w ogóle. Z kolei jak zacznie, to zbyt użyteczny i tak nie będzie - jeżeli wymodelowano w jakiś sensowny sposób ECM w DCS. Bo zakłócać powinien zapewne w paśmie J, czyli radarów naprowadzania Hawka i Rolanda. Więc powinniśmy obserwować słabą celność tych pocisków, w momencie w którym po ich odpaleniu, włączymy zasobnik na nadawanie i skierujemy dziób w stronę radaru zestawu p-lot.

Patrioty, czy radar F-15, jak i późny Hawk pracują w paśmie X, z kolei radary wykrywania i śledzenia, to C i D. Więc trochę ciężko znaleźć mi uzasadnienie dla zabierania tego zasobnika, nawet jak będzie działać. Może gdyby była przed misją możliwość wyboru pasma jakie by zakłócał i rozdzielić między maszynami odpowiednio pokrywając pasma na jakich pracowałby przeciwnik ?

Suncom Raptor #SF64030539
Thrustmaster HOTAS Cougar #16348

« Odpowiedź #6 dnia: Październik 01, 2014, 14:09:46 »
Podejrzewam, że SPS-141 w tej chwili nie działa w ogóle. Z kolei jak zacznie, to zbyt użyteczny i tak nie będzie - jeżeli wymodelowano w jakiś sensowny sposób ECM w DCS. Bo zakłócać powinien zapewne w paśmie J, czyli radarów naprowadzania Hawka i Rolanda. Więc powinniśmy obserwować słabą celność tych pocisków, w momencie w którym po ich odpaleniu, włączymy zasobnik na nadawanie i skierujemy dziób w stronę radaru zestawu p-lot.

Patrioty, czy radar F-15, jak i późny Hawk pracują w paśmie X, z kolei radary wykrywania i śledzenia, to C i D. Więc trochę ciężko znaleźć mi uzasadnienie dla zabierania tego zasobnika, nawet jak będzie działać. Może gdyby była przed misją możliwość wyboru pasma jakie by zakłócał i rozdzielić między maszynami odpowiednio pokrywając pasma na jakich pracowałby przeciwnik ?

Posprawdzalem i okazje sie ze SA-3 Goa Low Blow, dziala takze czesciowo na 8-10GHz oraz 1-2GHz, z tego co pamietam SA-3 to mamy w grze.
SA-2 nie mamy w DCS (choc zdaje sie ze Beczl kiedys pokazywal moduly)  i nawet jesli to by i tak nie zadzialaly - w zaleznosci od wersji pasmo E/F lub G.

« Odpowiedź #7 dnia: Październik 01, 2014, 15:20:31 »
Witam,
na chwilę obecną nie posiadam MiG-a, ale może coś wniosę do dyskusji.....  Częstotliwość SNR (FCR) naziemnych systemów OPL nie jest aż tak szeroka jak podają to różnego rodzaju katalogi uzbrojenia. Są to raczej przedziały wielkości kilkuset MHz niż kilku GHz. Powiedzmy, że FCR Hawka pomimo, że oficjalnie pracuje w pasmie I/J, to w rzeczywistości może to być przedział powiedzmy 8-8,5 GHz. Tak więc częstotliwość SPS-141 może "się nie łapać". Większość publikacji o SPS-141 opisuje wersję MVG-E, która zdecydowanie różni się od wersji Je z MiG-21. Z dorosłego życia wiem, że MVG-E działa w stosunku do SNR-125, która pracuje w zdecydowanie "węższym"  zakresie niż to co oficjalnie możemy przeczytać. Z drugiej jednak strony efekt takiego działania jest raczej mizerny - po prostu daje się zauważyć i wymaga trochę większej "spinki" od obsługi.
SPS-y (przynajmniej te z rodziny 141/142) są stacjami impulsowo-odzewowymi. Nie generują zakłóceń szumowych.............
To chyba wszystko..............

Pozdrawiam serdecznie.
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2014, 17:16:07 wysłana przez KosiMazaki »

« Odpowiedź #8 dnia: Październik 02, 2014, 17:43:48 »
Posprawdzalem i okazje sie ze SA-3 Goa Low Blow, dziala takze czesciowo na 8-10GHz oraz 1-2GHz, z tego co pamietam SA-3 to mamy w grze.
SA-2 nie mamy w DCS (choc zdaje sie ze Beczl kiedys pokazywal moduly)  i nawet jesli to by i tak nie zadzialaly - w zaleznosci od wersji pasmo E/F lub G.

Jeśli chodzi i SA-2 to ten system w niektórych wersjach posiadał 2 rodzaje antan. Jedne takie paraboliczne okrągłe dające chyba pencil beam i takie długie które miały o wiele szerszy kąt widzenia. Jednak nie wiem czy miały one odmienne częstotliwości. Wiem tylko, że sygnał wysyłany tymi parabolicznymi antenami można było odebrać tymi szerokimi i nazywało się to LORO.

Dodatkowo były tam takie 2 przełączniki pod takimi klapkami wyglądającymi jak klozety ;)
Zmieniały one chyba częstotliwość działania radaru. Manual do SAM sima wyjaśnia że miało to zapewnić dodatkowe zaskoczenie wroga, który nie miał się spodziewać tego, że SA-2 potrafi zmienić częstotliwość.

« Odpowiedź #9 dnia: Październik 02, 2014, 21:38:55 »
Dziekuje za informacje. W planach mam "Essentials of Electronic Warfare Book" (kiedys autor SAM Sima polecal tutaj - http://simhq.com/forum/ubbthreads.php/topics/3735258/2 - polecam dla wszystkich zainteresowanych odtajniona historia ECM).

Po lekturze postow oraz dzisiejszych misjach gdzie mi B52H oraz Su25MR sieja na radarze - filtr ECCM continues pomaga - wpadlem na pomysl. A mozeby tak przetestowac SPS141 na Mig21.. tzn leciec minimum w 2 samoloty, jacys chetni? ew moglby ktos ze swoim wingmen'em? wiem ze ECM pody od Su25T mogly tez namieszac w radarze FC3 F15 (tylko czlowiekowi), moze jakies wspolne testy? :)

« Odpowiedź #10 dnia: Październik 02, 2014, 22:14:45 »
Z F-15 nie działa. Z MiG-29 (29 vs 21)  "music" jak jasna cholera. Czyli jednak częstotliwości radarów mają znaczenie. Miłe to jest.
Pozdrawiam.

« Odpowiedź #11 dnia: Październik 06, 2014, 14:44:05 »
Na Newę działa, ustawienia:
- ПРИЕМ-ПЕРЕДАЧ -> ПЕРЕДАЧ;
- НЕПРЕР.-ИМПУЛЬС -> НЕПРЕР;
- ПРОГР. I-II -> ПРОГР I.

Należy pamiętać, że SPS działa 60 stopni w azymucie i 30 w elewacji, po przelocie nad S-125 i odlocie na ponad 3 km, było piękne bum, gdyż do tyłu nie działa. :)

« Odpowiedź #12 dnia: Październik 07, 2014, 15:59:42 »
Nie rozumiem tego po co komu ECM działający tylko do przodu?

Przecież jak nadlatujemy nad jakiś cel to będziemy musieli też odlecieć. Nie da się przez cały czas mieć wrogiego sama na dwunastej, MiG-21 to nie wisielec śmigłowiec co potrafi zawisnąć.

Offline Poko

• 13 WELT
  • *
    • 13 WELT
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 07, 2014, 16:14:56 »
Ale odlatując jesteś w stanie wydłużyć drogę wrogiej rakiecie manewrując – to nie laser, który momentalnie osiągnie cel zaraz po wystrzeleniu. Z tego powodu nie strzela się do odlatujących celów, a z bliska nie pomoże nawet najnowocześniejszy ECM.
13 Wirtualna Eskadra Lotnictwa Taktycznego / Capt Poko

13WELT YouTube Channel

Online YoYo

• Administrator
  • Wieczny symulant
    • YoYosims
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 07, 2014, 17:47:14 »
Nie mowiac tez o tym ze odejsc mozna tuz nad ziemia, a podejsc np.z bombami trzeba juz na pulapie...
webmaster,   YoYosims - jeśli lubisz symulatory lotnicze

www.yoyosims.pl